۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۴:۰۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83524502
۰ نفر

برچسب‌ها

حزب النهضه تونس ادعای وزیر خارجه بحرین را رد کرد

تهران-ایرنا- "راشد الغنوشی" رئیس جنبش النهضه تونس که حزبش پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شد، ادعای "خالد بن احمد آل خلیفه" وزیر خارجه بحرین مبنی بر دخالت قطر در این انتخابات را رد کرد.

الغنوشی یکشنبه شب در گفت وگو با رادیو "شمس اف ام" تونس تصریح کرد: انتخابات در تونس بازیچه دست هیچ‌کس نیست و نتایج آن قابل پیش‌بینی و مشخص نبود.

رئیس جنبش النهضه، انتخابات تونس را یک انتخابات واقعی دانست و گفت، اظهارات وزیر امورخارجه بحرین اهانت به دمکراسی در تونس و عزت و کرامت آن است.

وی خطاب به آل خلیفه افزود: مسؤولان باید به امور (کشور) خودشان توجه کنند.

آل خلیفه وزیر امورخارجه بحرین پیشتر مدعی شده بود، قطر در انتخابات اخیر پارلمان تونس که در آن حزب النهضه پیروز شد، نقش داشته است.

بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس در ۱۸ مهرماه جاری، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست "نبیل القروی" ۳۸ کرسی به دست آوردند.

پس از این احزاب، حزب «جریان دموکراسی» ۲۲ کرسی، حزب «ائتلاف کرامت» ۲۱ کرسی و حزب «قانونی آزاد» ۱۷ کرسی در پارلمان تصاحب کردند.

براساس این انتخابات که ۶ اکتبر (۱۴مهرماه) برگزار شد، از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند.

این انتخابات، دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

بر اساس قانون اساسی تونس، حزبی که بیشترین کرسی پارلمان را بدست آورد، پس از تشکیل مجلس، ۲ ماه فرصت خواهد داشت تا دولت را تشکیل دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =