۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲:۴۴
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 83524500
۰ نفر
نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد با حضور ایران آغاز بکار کرد

بلگراد-ایرنا- شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد قدیمی ترین و بزرگترین رویداد فرهنگی جنوب شرقی اروپا به شمار می رود، با شعار «کتاب = فکر» شامگاه یکشنبه با حضور ناشران داخلی و خارجی از جمله ایران آغاز بکار کرد.

در شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد بیش از 500 ناشر  از جمله بیش از 60 ناشر از کشورهای خارجی، 550 مرکز چاپ  و  مراکز ادبی و فرهنگی حضور دارند که آثار خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهند.

 این نمایشگاه با حدود 170 هزار عنوان کتاب که در سال های 2017 و 2018 میلادی چاپ شده ، تا پنجم ابان برای بازدید عموم مردم برپا است.

نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد که در زمینی به مساحتی بیش از 30 هزار متر مربع برپا شده است؛ بزرگترین و قدیمی ترین رویداد ادبی در جنوب شرقی اروپا به شمار می رود و از پربیننده ترین نمایشگاه در منطقه محسوب می شود.
در شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد علاوه بر ناشران کشور میهمان، ناشران کشورهای روسیه،   بوسنی و هرزگوین، جمهوری صربسکا، بلاروس، انگلیس، ایتالیا، یونان، کرواسی، ایران، فرانسه، هلند، مقدونیه شمالی، اسپانیا، ژاپن، کانادا، چین، برزیل، ترکیه، جمهوری چک، سوئیس، بلغارستان، رومانی، اسلوونی، مونته نگرو و لهستان حضور دارند.  

موسسه نمایشگاه های فرهنگی  و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان در این دوره از نمایشگاه کتاب بلگراد حضور فعال دارند.

در غرفه ایران افزون بر ارائه  بیش از یکصد اثر نفیس فارسی که به زبان صربی ترجمه شده اند، گوشه هایی از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی نیز با آثارچشم نوازی مانند صنایع دستی، بروشور های فرهنگی،  نقشه و فیلم در معرض دید علاقه مندان و مخاطبان قرار گرفته است.

ارائه عنوان کتاب هایی هم چون نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، مثنوی معنوی (به دوزبان صربی و مقدونیه ای) بوستان سعدی، منطق الطیرعطارنیشابوری، دیوان پروین اعتصامی، رباعیات خیام نیشابوری، داستان راستان از استاد شهید مطهری، افسانه های فارسی از مهدی آذری یزدی از جمله انتشارات رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان به شمار می رود که به زبان صربی ترجمه شده و در غرفه کتاب به نمایش در آمده است.

هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده «قصه های مجید» نیز با چندین اثر خود در این نمایشگاه حضور پیدا کرده که از میان آنها ترجمه کتاب قصه های مجید به زبان صربی معرفی خواهد شد.

ترجمه این اثر توسط رایزنی فرهنکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد انجام شده و توسط «انتشارات اسلوژینی گلاسنیک»  بزرگترین ناشر کشور صربستان به چاپ رسیده است.

به گفته فرهیختگانی که به نقد این اثر پرداخته اند، جذابیت این اثر ادبی تحسین انگیز است.
میلووان ویتزوویچ نویسنده صرب در مراسم افتتاحیه شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی بلگراد با اشاره به اهمیت نمایشگاه گفت که ارزش کتاب  از تمامی مجسمه ها، بناها، مقبره ها بیشتر است.

«هایتام آل حاج علی» مدیر نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره نیز به نمایندگی از مصر که میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد است، طی سخنانی با قدردانی و تشکر از دعوت صربستان از مصر،  به اهمیت کتاب که فرهنگ های مختلف را به مردم آشنا می کند، اشاره کرد.

وی همچنین گفت که مصر دارای تمدن قدیمی است که به قدرت کتاب اعتقاد دارد و سلام گرمی از «نیل» برای همه دوستداران کتب در صربستان ارسال می کند.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه نیز وزیران فرهنگ صربستان و مصر حضور داشتند.

از سال 2002 میلادی در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد هر ساله یک کشور به عنوان میهمان ویژه این نمایشگاه دعوت می شود و امسال  مصر انتخاب شده که برنامه های ویژه ای را طی روز های آینده در این نمایشگاه و دیگر مراکز فرهنگی و ادبی بلگراد و شهرهای صربستان برپا می کند.
همچنین مرکز علوم دینی قم در بلگراد برای سال ششم بصورت مستقل در این نمایشگاه حضور فعالی دارد و تالیفات خود را در ارتباط با حوزه های تخصصی فلسفه اسلامی، تمدن پژوهی اسلامی و اندیشه معاصر اسلامی ارائه کرده است.

مرکز علوم دینی «قم» در ششمین سال متوالی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد در غرفه‌ ای مستقل حضور دارد و آثار پژوهشی اعضای این مرکز را در حوزه‌های تمدن‌ پژوهی و فلسفه‌ اسلامی به محققان، اساتید و دانشحویان صربستانی عرضه می‌کند.

جدیدترین اثر این مرکز با نام «اسلام و جامعه‌شناسی دین» که توسط دکتر معمر خلیلویچ در ۸۵۰ صفحه و با استفاده از حدود  ۳۰۰ مرجع علمی به زبان صربی تألیف شده است، توجه ویژه‌ اصحاب علم و رسانه‌های صربستان را به خود جلب کرده است.

این مرکز همچنین شماره‌های جدید مجله‌ علمی- پژوهشی علوم دینی «قم» را در نمایشگاه ارایه کرده است.

مجله‌ فوق 6 سال است که در لیست مجلات علمی-پژوهشی وزارت علوم صربستان و در پایگاه ایندکس ارجاعات ملی صربستان نمایه‌گذاری می‌شود.

در طول برگزاری نمایشگاه، جلسات گفت و گو در باب موضوعات مرتبط با میراث فلسفی و عقلانی اسلام همه‌روزه در محل غرفه مرکز علوم دینی «قم» با حضور اعضا و رؤسای گروه‌های پژوهشی این مرکز برگزار خواهد شد.

در شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب امسال بلگراد مانند سال های گذشته افزون بر سخنرانی نویسندگان، نظریه پردازان و فیلسوفان در خصوص کتاب ها، نشست هایی نیز درباره بازنمایی و گسترش فرهنگ در رسانه ها در 8 روز نمایشگاه برگزار خواهد شد.
نمایشگاه بین المللی کتاب امسال بلگراد به لحاظ تعداد ناشرین داخلی و خارجی نسبت به سال های گذشته غنی تر است.  
این نمایشگاه، امسال نیز همانند سال های گذشته به بهترین ناشر، مؤلف، زیباترین کتاب، بهترین کتاب کودکان و به بهترین غرفه کتاب در پایان کار نمایشگاه، جوایزی را اهدا می کند.  
شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد تا پنجم آبان امسال برای عموم آزاد است.
نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال گذشته میلادی حدود 190 هزار بازدید کننده داشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha