۲۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۵
کد خبرنگار: 985
کد خبر: 83524278
۰ نفر

برچسب‌ها

مطالعه باستان‌شناسی ۱۰ ایل راه مشگین‌شهر

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از مطالعه و پژوهش میدانی ۱۰ ایل راه باستانی عصر آهن در شهرستان مشگین‌شهر از منظر باستان‌شناسی خبر داد.

به گزارش میراث فرهنگی اردبیل ، نادر فلاحی روز یکشنبه افزود: پژوهش میدانی باستان‌شناسی مطالعه ایل راه‌های باستانی در عصر آهن از دیدگاه قوم‌شناسی و با مطالعه موردی ایل شاهسون که یکی از اقوام بزرگ کوچرو ایران با  ۴۵ طایفه مستقل است، از ابتدای مهرماه ۹۸ آغاز شده و در حال اجرا است.

او گفت: تاکنون پژوهش میدانی و باستان‌شناسی سازمان یافته‌ای در زمینه ایل راه‌های باستانی در ایران و این حوزه انجام نیافته و برای اولین بار این پژوهش در شمالغرب کشور در استان اردبیل و شهرستان مشگین‌شهر انجام می‌گیرد.

 فلاحی تشریح کرد:  پژوهش میدانی فوق از سه منظر باستان‌شناسی، قوم‌شناختی و بوم‌شناختی و با هدف شناخت ایل راه‌های باستانی در عصر آهن،  تعیین نقش عوامل محیطی و جغرافیایی در انتخاب ایل راه‌های باستانی، مطابقت و مقایسه ایل راه‌های باستانی و کنونی و تغییرات احتمالی ایجاد شده در آنها،  تبیین ایل راه‌های کنونی توسط ایلات کوچرو ایل شاهسون است.

 فلاحی افزود: با توجه به روند پیشرفت برنامه پژوهشی در حال حاضر بیش از ۱۵۰ محوطه باستانی مورد پژوهش علمی و شناسایی و ثبت شده و نزدیک به ۱۰ ایل راه اصلی و فرعی و راه‌های مواصلاتی مورد بررسی میدانی قرار گرفته است.

او تاکید کرد: پتانسیل این حوزه در هزاره اول و دوم پیش از میلاد و وجود ۲ شاهراه اصلی از سمت قفقاز و نخجوان با منتهی شدن به دشت مشگین و دامنه‌های سبلان با شاخصه هایی اعم از رودخانه‌های دایمی و فصلی و چشمه‌ها و محوطه‌های باستانی اعم از استقرارهای دایمی و موقتی ، قلاع مرکزی و اقماری و  گورستان‌های بی شمار بیانگر تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با مطالعه و شناساسی ایل راه‌های پیش از تاریخ تحولی عظیم جهت تثبت و احیای (ایپک یولاری و داغلاری) معروف به جاده ابریشم که از گذشتگان و اجدادمان به یادگار مانده و در دوران تاریخی بویژه دوران اسلامی  مورد استفاده و بهره‌برداری ویژه واقع شده، را شاهد خواهیم بود.

فلاحی افزود: جاده ابریشم به عنوان یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجارت و کسب و کار در جهان شناخته می‌شود و آثار یافت شده در جاده ابریشم نشان دهنده تنوع فرهنگی و مذهبی در این مسیر است.

وی گفت: همچنین در زمینه توسعه پایدار در حوزه گردشگری استان و شهرستان نیز گامی مثبت در راستای معرفی مناظر و جاذبه های طبیعی و سایت‌های باستانی که کانون پژوهش‌های فرهنگی و گردشگری هستند و نشان از قدمت طولانی این جاده دارد، جهت جذب توریسم داخلی و خارجی برداشته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل افزود: این پژوهش میدانی توسط تیم تخصصی باستان‌شناسی و با همکاری دفتر پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز واحد میانه و دانشگاه محقق اردبیل در حال اجرا است.

عشایر استان اردبیل با ۱۲ هزارو ۸۰۰ خانوار و با ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ۴.۵ درصد جمعیت استان و ۶.۵ درصد جمعیت عشایر کشور بوده و از ۲ ایل شاهسون و قره داغ و ۲ طایفه مستقل شاطرانلو و فولادلو تشکیل شده است.

عشایر استان اردبیل دارای ۴۵ طایفه بوده و در ۵۷۲ قشلاق، ۲۳۷ ییلاق، هفت زیست بوم، ۵۱ سامانه، هزار و ۵۲۷ اوبه زندگی می کنند.

عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار و ۵۰۰ تن شیر، هزار و ۵۰۰ تن پشم، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر، هشت هزار و ۱۰۰ محصولات باغی، ۹۱ هزار تن محصولات زارعی و ۲۳ هزار متر مربع صنایع دستی مانند فرش، گلیم و جاجیم تولید می‌کنند.

ارزش تقریبی تولیدات سالانه عشایر استان ۲۰ هزار میلیارد ریال می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =