رئیس سازمان جنگل‌ها خواستار کنترل محدوده‌های معادن شد

تهران-ایرنا- رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از دفتر حفاظت و حمایت سازمان خواستار کنترل محدوده‌های معادن‌ شد و از آنان خواست جلوی هرگونه دخل و تصرف و گسترش دامنه کار آنها در منابع‌ طبیعی را گرفته و نگذارند مراتع کشور مورد تاخت و تاز قرار گیرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خلیل آقایی روز یکشنبه در بیست و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، بر ساماندهی معادن در مراتع کشور تاکید کرد و افزود: اگر در مناطقی مرتعداران مقابل معدن‌کاوان مقاومت می‌کنند بخاطر زیاده‌خواهی برخی از معدن‌کاوان است.

وی با بیان اینکه منابع‌ طبیعی مشکلی با اکتشاف معادن ندارد اظهارداشت: اما با بی سر و سامانی معدن‌کاوان و زیاده‌خواهان مخالفیم که از حدود و ثغور خود تجاوز می‌کنند.

آقایی در ادامه به اهمیت حفظ مراتع کشور پرداخت و تصریح کرد: ما امانتدار مراتع بوده و صاحبان اصلی مراتع کشور مرتعداران و دارندگان پروانه چرای دام هستند، ارزش مراتع کشور بسیار پر اهمیت است، ما در برابر نسل آینده مسئولیم و نمی‌توانیم برای هر کاری از مراتع خرج کنیم.

وی اساس کار در منابع طبیعی را متکی بر مشارکت مردم دانست و یادآور شد: منابع‌ طبیعی باید فاصله خود را با مردم روز به روز کمتر کند. البته اقدامات آبخیزداری و فواید آن تا حدی توانسته است قهر مردم با منابع‌ طبیعی را تبدیل به آشتی کند اما واقعیت این است که هنوز بین مردم و منابع‌ طبیعی فاصله وجود دارد و تا زمانیکه این فاصله برداشته نشود انتظار حفاظت بهینه از منابع‌ طبیعی بیهوده است.

آقایی با تاکید بر مستند سازی فعالیت‌های منابع‌ طبیعی خاطرنشان کرد: نتیجه بخش بودن و اثربخشی فعالیت‌ها مهم است و باید نتیجه کار مستندسازی و اطلاع‌رسانی شود.

وی از اداره ترویج و آموزش ادارات کل منابع‌ طبیعی استان‌ها خواست همیشه دنبال مستندسازی مثبت نباشند بلکه انتقادات و دلخوری‌های مردم نسبت به عملکرد منابع‌ طبیعی می‌تواند در کاهش فاصله‌ها و چالش‌های پیش رو بسیار راهگشا باشد. 

بر اساس این گزارش، در بیست و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، ابوالفضل رحمتی‌زاده سرتسهیلگر منابع‌ طبیعی استان قم و داود خراسانی رئیس شورای اسلامی روستای چال‌گنبد این شهرستان، گزارشی از اقدامات مشارکتی منابع‌ طبیعی با جوامع محلی را ارائه کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =