حقوق بین‌الملل مدرن زاییده نیاز بشری است

تهران- ایرنا- معاون حقوقی وزارت علوم از برگزاری همایش بین المللی یک جانبه گرایی و حقوق بین الملل فردا - دوشنبه - در دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد و گفت: حقوق بین الملل مدرن مبتنی بر معاهدات و عرف، ‌ زاییده نیاز بشری و چندجانبه گرایی و تعامل فراگیر بین همه ملت ها و دولت ها است.

«حمیدرضا علومی یزدی» امروز در نشست خبری کنفرانس بین المللی یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل درباره اهداف برگزاری این همایش اظهارداشت: موضوع یک جانبه گرایی در مقابل چندجانبه گرایی در حقوق بین الملل و روابط بین الملل امر جدیدی نیست و ادبیاتی است که از سال های گذشته در نوشته های حقوقدانان و متخصصان روابط بین الملل تجلی پیدا کرده است.
وی در این نشست که در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، افزود: هر یک از این دو دیدگاه طرفداران و مخالفانی دارد؛ آنچه امروز اهمیت توجه به یک جانبه گرایی در محدوده حقوق بین الملل را به طور خاص بیشتر می کند رفتارهای دولت ها و قدرت هایی است که زمانی پیشگام چندجانبه گرایی بودند و چند جانبه گرایی را به عنوان تنها راهکار حل مسائل بین المللی ترویج می کردند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: امروزه اقدامات یک جانبه از سوی این قدرت ها ترویج و تبلیغ می شود، حتی سعی می کنند برای یکجانبه گرایی تئوری سازی کرده و مبنای نظری ایجاد کنند.
علومی یزدی همچنین اظهارداشت: در حالی که در چارچوب حقوق بین الملل، اصولاً حقوق بین الملل مدرن و حقوق بین الملل مبتنی بر معاهدات و عرف، ‌ زاییده نیاز بشری و چندجانبه گرایی و تعامل فراگیر بین همه ملت ها و دولت هاست.
وی گفت: اهداف حقوق بین الملل در جامعه امروز ما در دنیا بدون توجه به همه فعالان و ذی نفعان حقوق بین الملل قابل دسترسی نیست. همه دولتها در چارچوب قلمرو حاکمیتی خود میتوانند تصمیمات یک جانبه بگیرند و به سایر ذی نفعان حقوق بین الملل در این تصمیم ها توجه نکنند.
معاون حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: زمانی که محدوده اعمال این تصمیمات و اثرگذاری این سیاست ها به فراسوی مرزها کشانده می شود و سایر فعالان حقوق بین الملل را در بر می گیرد، تقریباً در همه ادبیات حقوقی موجود در دنیا تعمیم تصمیم ها، سیاست ها و قوانین یک کشور به کشورها و سازمان های دیگر بدون در نظر گرفتن منافع و رضایت آنها امری پسندیده ای تلقی نمی شود.
علومی یزدی یادآور شد: همایش بین المللی یک جانبه گرایی و حقوق بین الملل فردا در چهار نشست تخصصی، موضوع یک جانبه گرایی و همه جانبه گرایی از منظر حقوق و روابط بین الملل را به بحث می گذارد.
وی افزود: در این چهار نشست سعی شده با تنوع بین سخنرانان، ملیت ها و تخصص ها، بدون هیچ گونه پیش داوری، یک جانبه گرایی و چندجانبه گرایی در بوته نقد و بررسی علمی قرار گیرد.

به گزارش ایرنا،  کنفرانس بین المللی «یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل»  به همت مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران و دانشگاه علامه طباطبایی فردا با سخنرانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افتتاح می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =