بهبود کیفیت آب، بیماری‌های گوارشی را در مراسم اربعین کاهش داد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: جایگزین شدن آب فرات به جای آب چاه برای زائران اربعین باعث شد امسال کیفیت آب شرب به مراتب بهتر شود به همین علت موارد بروز بیماری های گوارشی در بین زائران بسیار کاهش یافت. ضمن اینکه آگاهی زوار به مسائل بهداشتی نیز بسیار بهتر از سال‌های گذشته بود.

ابراهیم متولیان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: امسال سطح بهداشت آب و غذا در عراق برای زائران بسیار بهتر از سال‌های گذشته بود؛ اطلاعات زائران بالاتر رفته بود و مردم خودشان اصول بهداشتی از جمله پرهیز از روبوسی و شست و شوی دست ها را رعایت می کردند.

وی گفت: یکی از نکاتی که مردم آگاهانه رعایت می کردند این بود که برای اینکه کمتر دچار گرمازدگی بشوند بیشتر شبها راه پیمایی می کردند و روزها استراحت می کردند، وضعیت و کیفیت آب آشامیدنی هم بهتر شده بود و خود زائران هم مراقب بودند که از آب بهداشتی استفاده کنند، البته نیروهای بهداشتی از  جمله نیروهای بسیج نیز در موکب ها و آشپزخانه ها بر کیفیت آب آشامیدنی و کلرزنی آن نظارت داشتند و به همین علت میزان بیماری های اسهالی و گوارشی امسال به مراتب کاهش یافت.

متولیان افزود: تنها بیماری ای که در بین برخی زائران در مواردی دیده می شد سرماخوردگی و در مواردی ناراحتی ناشی از گرد و خاک بود و شیوع بیماری واگیر در بین زائران را شاهد نبودیم.

وی گفت: با توجه به اینکه سال‌های آینده مراسم اربعین به سمت روزهای تابستان و هوای گرمتر می رود؛ بهتر است از رسانه های مختلف برای بالا بردن سطح آگاهی مردم و رعایت بیشتر بهداشت برای کاهش بیماری ها بیشتر استفاده شود.

۳۵ هزار ویزیت پزشکی برای زائران

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی ادامه داد: ۱۷۲۰ کادر درمانی شامل ۶۰۰ پزشک بسیجی که ۲۵۰ نفر پزشک متخصص بودند در کنار سایر نیروها شامل پرستار، فیزیوتراپ و ... امسال در ۱۱۰ مرکز درمانی و موکب های بین راهی خدمات بهداشتی و درمانی را به زائران اربعین ارائه کردند و یک مرکز بزرگ تخصصی پزشکی نیز در نزدیکی نجف در عمود ۲۸۵ نیز دایر شده بود که به عنوان یک درمانگاه تخصصی ایرانی با غذای ایرانی در خدمت زائران مراسم اربعین بود.

وی ادامه داد: در این موکب همه انواع خدمات تخصصی پزشکی شامل دیالیز، انواع جراحی های سرپایی، درمان زخم پا، خدمات دندانپزشکی، ارتوپدی، خدمات تخصصی درمان بیماری های قلبی، جراحی زنان و خدمات تخصصی طب اطفال به زائران ارائه می شد، روزانه به طور متوسط سه هزار ویزیت پزشکی و تخصصی در این موکب به زوار ارائه می شد و در یک روز رکورد ارائه خدمت ویزیت سرپایی در این موکب به ۸۲۰۰ مورد رسید.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: شهرت این موکب و درمانگاه تخصصی در مسیر نجف تا کربلا به حدی بود که زائران سایر کشورها از جمله عراقی ها نیز برای درمانهای تخصصی به این مرکز ارجاع می شدند.

وی افزود: در این درمانگاه تخصصی ۱۰ مورد CPR موفق یعنی احیای موفق قلبی- تنفسی انجام شد و ۱۰ زائر مراسم اربعین از مرگ نجات یافتند. یک نوزاد سه روزه نیز که دچار مشکل تنفسی شده بود در این درمانگاه تخصصی درمان شد و تعداد زیادی از بیماران بدحال نیز برای درمان به بیمارستان نجف اعزام شدند.

متولیان گفت: درمانگاه تخحصی بسیج جامعه پزشکی تنها مرکزی بود که به زائران خدمات تخصصی فیزیوتراپی ارائه می کرد و نه ماساژ و بسیاری از زائرانی که به دچار دردهای مفاصل بودند با فعالیت شبانه روزی این مرکز بهبود یافتند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی ادامه داد: داروهای تخصصی مورد نیاز زائران نیز در این مرکز با تجویز پزشکان در اختیار آنان قرار می گرفت و در مجموع ۳۵ هزار ویزیت پزشکی عمومی و تخصصی در این مرکز به زائران ارائه شد که ۱۵ درصد موارد آن ویزیت های تخصصی بود و البته این به جز خدمات پزشکان عضو سازمان بسیج جامعه پزشکی است که در سایر موکب ها مستقر بودند و به زائران خدمت رسانی می کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =