شاهرود آبان ۹۸ میزبان جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور است

سمنان- ایرنا- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شاهرود گفت: نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور(جواهر کویر)، پنجشنبه و جمعه ۹ و ۱۰ آبان ۹۸ با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی و انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن پارک ملی توران است، برگزار می‌شود.

حمیدرضا حسنی روز یکشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: بازدید از بافت روستای هدف گردشگری قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان، و گونه‌های حیات وحش در زیستکره توران همراه با اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی در کنار عرضه صنایع دستی و سوغات از جمله برنامه های این جشنواره است.

وی ادامه داد: زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده ای از خانواده کلاغیان است اما تفاوت‌های زیادی با دیگر کلاغ‌ها و زاغ‌ها دارد، از جمله زمین زی بودن؛ به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه زاغ بور دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای است، اضافه کرد: از زاغ بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می‌شود و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت‌های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می‌شود.

حسنی یادآور شد: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می‌کند و استان‌های یزد، خراسان جنوبی و بخش‌های جنوب شرقی استان سمنان زیستگاه آن است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شاهرود تصریح کرد: بخشداری بیارجمند، اداره پارک ملی توران، شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری قلعه بالا و اقامتگاه‌های بوم گردی قلعه بالا در برگزاری این جشنواره مشارکت دارند.

شهرستان شاهرود دارای یک شهر، ۸ منطقه نمونه و ۸ روستای هدف گردشگری است.

بیارجمند در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و ۳۱۰ کیلومتری مرکز استان سمنان قرار دارد.