کلمه‌­های بزرگ برای آدم‌­های کوچک

تهران- ایرنا- کتاب «کلمه‌­های بزرگ برای آدم‌­های کوچک» نوشته «جیمی لی کورتس» به ترجمه «سمیرا کمالی» درباره واژه­‌های مهم در زندگی فردی و اجتماعی کودکان دبستانی است.

راه‌­های بی‌­شماری برای آموزش و معرفی راه و رسم زندگی به کودکان وجود دارد. طی دهه­‌های گذشته، پس از مشخص شدن اهمیت این موضوع و تأثیر آن بر کیفیت زندگی نسل جدید ، افراد زیادی در گوشه و کنار دنیا مسیرهای متفاوتی را امتحان کرده­‌اند. کتاب  کلمه­‌های بزرگ برای آدم‌­های کوچک یکی از آثار جذاب و جدید در کشور ما به­ حساب می‌­آید چون برخلاف روال معمول، با استفاده از ابزار طنز و غافلگیری مخاطب کودک را هیجان­‌زده کرده و تا پایان کتاب با خود به همراه می­‌برد.

ایده­ اصلی اثر، معرفی واژه­‌های مهم در زندگی فردی و اجتماعی است که به راحتی می­‌توانست به تولید کتابی خسته­‌کننده منجر شود ولی پدیدآورندگان با استفاده از داستانی تصویری و جالب  که کودک باید خودش به تنهایی و بدون کمک بزرگترها به استنباط آن بپردازد، فضایی خاص را ایجاد کرده‌­اند.

کل کتاب در گفت‌وگویی دوستانه با فردی بزرگتر اتفاق می‌­افتد، کسی که قبلاً چند کلمه بزرگ را بلد شده و می­‌خواهد تا مخاطب هم از آن‌ها استفاده کند اما داستان اصلی پیش از شروع متن کتاب و از صفحه­ عنوان شروع شده، جایی که شخصیت­‌های متعدد و بامزه با ویژگی‌­های ظاهری و رفتاری منحصر به فرد، حروف جدا از هم عنوان اثر را همراه آورده‌­اند.

آشنایی با این شش کودک از رنگ­‌ها و نژادهای متفاوت و در سنین مختلف که فرزندان خانواده هستند با شلوغی‌هایی همراه است که باعث می­‌شود مخاطب حس خوشایند زندگی درهم‌ریخته­ آنان را این‌سوی متن احساس کند.

کتاب کلمه­‌های بزرگ برای آدم­‌های کوچک در همراهی میان متن و تصویر پیش می‌­رود. نویسنده با جملات ساده‌­ای مخاطب کودک را به خواندن دعوت می­‌کند اما در اصل این تصاویر هستند که داستان‌­های بامزه­ خود را از تجربیات غبطه‌­برانگیز قهرمانان روایت می‌­کنند و لبخند را بر چهره مخاطب می‌­نشانند.

در هر دو صفحه­ رو به رو، مفهوم واحدی مثل حریم شخصی، همکاری، پشتکار و عشق عنوان شده و کلمه­‌های مرتبطی نیز بیان می­شوند. البته، کودک در کنار شادی برخی تجربه‌­ها یا موقعیت­‌ها با مفاهیمی مثل مجازات و محدودیت هم آشنا می­‌شود و می‌­بیند که این موضوعات صرفاً در زندگی شخصی او رخ نمی­‌دهند و همه­‌جایی هستند.  متن با سه کلمه­ بزرگ و دوست داشتنی تمام می‌­شود: خانواده، احترام و عشق که با حضور فرزندخوانده­ رنگین پوست دیگری در خانواده  و آلبوم عکس‌­های جالب آن‌ها همراه است.

کتاب کلمه‌­های بزرگ برای آدم­‌های کوچک را جیمی لی کورتیس نوشته و تصویرگری آن را لورا کورنل بر عهده داشته است. ترجمه کتاب را سمیرا کمالی، مناسب سواد کودکان دبستانی انجام داده است. این کتاب در ۴۰ صفحه توسط کتاب نیستان در قطع خشتی منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =