۲۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 1223
کد خبر: 83523817
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش ۷۰ درصدی بارش‌ها در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- خراسان شمالی در ۶ ماهه نخست امسال ۱۶۵ میلی‌متر بارندگی داشته که این رقم نسبت به ۹۷.۸ میلی‌متر مدت مشابه پارسال، ۷۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان بارش نسبت به ۱۱۰.۷ میلی‌متر بارندگی دوره آماری بلندمدت نیز از رشد ۵۰ درصدی برخوردار بوده است.
مهدی کمالی اظهار داشت: میانگین بارش ها در این مدت در بجنورد ۱۷۸.۲ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۴۹ درصد رشد داشته است.
 وی افزود بارندگی در شهرستان اسفراین ۱۵۲.۸ میلیمتر با رشد ۵۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۴۹ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت، در آشخانه ۱۵۷.۲ میلیمتر با رشد ۱۲۶ درصدی نسبت به پارسال و ۲۲ درصدی نسبت به دوره آماری بلندمدت و در گرمه و جاجرم ۸۵.۸ میلیمتر بوده که نسبت به پارسال ۶۸ درصد و دوره بلندمدت ۴۶ درصد رشد داشته است.

وی میانگین بارش های این مدت در شیروان را ۱۶۰.۳ میلیمتر اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۰ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۴۸ درصد رشد داشته و در شهرستان فاروج نیز ۲۱۸.۷ میلی متر باران باریده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۸ درصد و نسبت به بلندمدت ۷۹ درصد افزایش نشان می دهد.

کمالی افزود: بارش های شهرستان راز و جرگلان نیز در این مدت ۲۰۹.۴ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۸ درصد رشد داشته است.
وی اظهار داشت: بیشترین بارش‌ها با ۲۱۸.۷ میلیمتر متعلق به شهرستان فاروج و کمترین آن مربوط به شهرستان های گرمه و جاجرم با ۸۵.۸ میلی‌متر بارندگی بوده است.
رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: از نظر دمایی نیز از ابتدای سال جاری میانگین دمای استان ۲۰.۹ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰.۶ درجه کاهش داشته و نسبت به بلندمدت تغییر چندانی نداشته است.
وی افزود: در بین شهرستان های استان بیشترین میانگین دما مربوط به شهرستان های جاجرم و گرمه با ۲۳ درجه سانتیگراد و کمترین دما متعلق به فاروج با ۱۹.۲ درجه سانتیگراد بوده است.
کمالی در خصوص وضعیت بارندگی استان در سال زراعی جدید، گفت: از آغاز سال زراعی جاری _مهرماه_ میزان بارش های استان چندان مطلوب نبوده به طوری که از ابتدای پاییز تنها ۱.۸ میلیمتر باران باریده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۱ درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی اظهار داشت: همچنین از نظر دمایی نیز امسال پاییز گرمی را تجربه کرده ایم به طوری که میانگین دمای استان ۱۸.۶ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درجه و نسبت به دوره آماری بلندمدت ۱.۳ درجه سانتیگراد افزایش دما را نشان می دهد.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی های فصلی نشان از پاییز گرمی برای استان دارد و با وجودی که بارش های خوبی را برای پاییز امسال پیش‌بینی کرده‌ بودیم تاکنون این امر محقق نشده است.
میانگین بارندگی سالانه در استان خراسان شمالی ۲۴۰ میلی متر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha