۲۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83523807
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف گنجینه باستانی در اعماق آب‌های یونان

تهران- ایرنا- بیش از ۲۰۰ سال پس از غرق شدن کشتی «لرد الگین» سفیر وقت بریتانیا در امپراطوری عثمانی، باستان‌شناسان دریایی مقادیری جواهرات، وسایل آشپزخانه و مهره‌های شطرنج را از میان لاشه این کشتی کشف کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اینترنتی آرت‌نت، در سال ۱۸۰۲ یک کشتی بزرگ دو دکله حاوی گنجینه ای غارت شده از توماس بروس هفتمین اِرل (عنوان اشرافی در انگلیس) الگین از یونان راهی کشور مالت بود، اما بر اثر برخورد به صخره در جزیره کیترا (Kythera) یونان غرق شد و حدود ۱۷ جعبه آثار عتیقه را با خود به زیر آب برد.

همه ۱۲ مسافر و خدمه این کشتی نجات یافتند و لرد الگین دستور عملیات تجسس و کشف گنجینه گرانبهایش را صادر کرد.

اگرچه مرمرهای معبد پارتنون نجات داده و به مالت فرستاده شد و نهایتا از موزه بریتانیا سردرآورد، بیشتر آثار غارت شده در اعماق دریا مدفون شد.

ماموریتی در سال ۲۰۱۱ برای احیای این آثار، راه به جایی نبرد، اما دو عملیات دریایی در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ موفقیت آمیز بود و به کشف برخی از این آثار انجامید.

تازه ترین عملیات اکتشاف محموله این کشتی در شهریورماه سال جاری انجام شد که در قالب آن، بخش هایی از کشتی پاکسازی شد و اقلامی از لاشه کشتی به دست آمد.

توماس بروس، هفتمین اِرل الگین؛ نجیب زاده، نظامی، سیاستمدار و دیپلمات اسکاتلندی بود که به دلیل انتقال مجسمه های مرمری موسوم به مرمرهای الگین از معبد پارتنون در آتن مشهور است.

انتقال این مجسمه ها و قانونی بودن اقدام وی، موضوع مناقشه جامعه جهانی با موزه بریتانیا است.

به همین منظور، یونان برای پایان ‌دادن به نزاعی در مورد گنجینه الگین و متقاعدکردن انگلیس به بازگرداندن آثار باستانی خود، پیشنهاد انتقال آثاری را به لندن مطرح کرده که تاکنون از خاک این کشور خارج نشده است.

کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان برای صدور مجوز خروج گنجینه تاریخی یونان، از این کشور و نمایش آن در لندن در ازای بازگشت مرمرهای الگین به آتن تا سال ۲۰۲۱، ابراز تمایل کرده است. این گنجینه تاریخی یونان تاکنون در خارج از این کشور به نمایش گذاشته نشده است.

حاشیه تزئینی مرمرنمای پارتنون که مربوط به سده پنجم قبل از میلاد است، صحنه ای از نبرد اسطوره های یونان با انسان ها را به تصویر می کشد. این اسطوره های یونانی موجوداتی با بالاتنه انسان و پایین تنه اسب هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =