استاندارد تولیدات لبنی عشایر سمنان در حال تدوین است

سمنان- ایرنا- مدیرکل استاندارد استان سمنان گفت: اصول استاندارد برای محصولات لبنی عشایر با هدف رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در استان سمنان در دست تدوین است.

عباس رستمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل امور عشایری استان سمنان تدوین استاندارد برای ۳۲ محصول لبنی عشایر سنگسر برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطر نشان کرد: با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی مربوط و پژوهشگران پیش‌بینی می شود طرح تدوین استاندارد در بخش عشایری استان سمنان تا یک‌سال آینده تدوین شود.

مدیرکل استاندارد استان سمنان ادامه داد: اعطای گواهی انطباق استاندارد به آروشه و چیکو به عنوان ۲ محصول لبنی عشایر ایل سنگسر استان سمنان از سوی اداره کل استاندارد در دست اقدام است.

رستمی اضافه کرد: با تدوین اعطای نشان استاندارد، بازار فروش محصولات لبنی عشایر سمنان به خصوص ایل سنگسری رونق می گیرد و شهروندان و گردشگران با اعتماد بیشتری نسبت به خرید این محصول اقدام می کنند.

وی ادامه داد: اداره کل استاندارد استان برای حمایت از عشایر و روستاییان اقدام‌های قانونی برای تدوین استاندارد و درج آن بر روی محصولات انجام می‌دهد.

مدیرکل استاندارد استان سمنان گفت: تحقق شعار رونق تولید در سمنان در گرو کیفیت بخشی به محصولات تولیدی و اعطای نشان استاندارد رویکردی موثر برای ایجاد اشتغال پایدار در بخش عشایری است.

عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و ۱۸۱ خانوار و بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، شامل ۷۴ طایفه، ۱.۰۷ درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می‌شوند، این عشایر که هشت و ۲ دهم درصد جمعیت استان سمنان را تشکیل می‌دهند، بیش از یک میلیون و ۷۴ هزار رأس دام سبک و چهار هزار و ۷۰۰ رأس دام سنگین دارند و سالانه ۹ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز به ارزش بیش از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تولید می‌کنند.

شهروندان برای اطمینان از استاندارد بودن کالاهای تولیدی می توانند بارکد زیر علامت استاندارد بر روی کالا را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کنند و تمام اطلاعات در رابطه با کالا در جواب پیامک اطلاع رسانی می شود.

اخبار مرتبط