جذب در اندیشکده‌ها؛ راهکار شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بورسیه‌ها

تهران - ایرنا - پرونده بورسیه‌ها باردیگر یکی از دستور جلسه‌های اصلی هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی شد و رئیس این هیأت پیشنهاد جذب بورسیه ها در اندیشکده‌ها را مطرح و البته تاکید کرد که بهتر است پای مشکلات آموزش عالی به مراجع قضایی باز نشود.

عمر پرونده بورسیه ها ۶ ساله شد. از سال ۱۳۹۲ بود که ماجرای بورسیه شدن بیش از سه هزار نفر در دانشگاه های مطرح کشور منتشر شد، تاکنون پرونده بورسیه ها در مراجع مرتبط از جمله وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال پیگیری است که البته در این بازه زمانی ۶ ساله تعداد زیادی از آنها دانش آموخته شده و مشغول تدریس هستند اما همچنان تعدادی از این بورسیه ها بنا به دلایل مختلف تدریس آنان در برخی دانشگاه ها آغاز نشده است.
کش و قوس های این پرونده در سال ۹۸ اما جدی تر و البته پرحاشیه تر شد به طوری که با شکایت تعدادی از این بورسیه ها، حکم انفصال از خدمت برای روسای دانشگاه های صنعتی اصفهان، تربیت مدرس و کاشان صادر شد اما این احکام تاکنون اجرایی نشده است.
آمار وزیر علوم از بورسیه ها
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دو هفته قبل میهمان خانه ملتی ها در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود تا به سوال محمود صادقی نماینده مردم تهران در مورد بورسیه ها پاسخ دهد.
وی در بخشی از پاسخ های خود اشکالات قانونی به پرونده بورسیه ها را اعلام کرد و گفت: رعایت نکردن قانون اعزام در برگزاری آزمون علمی، نداشتن مصوبه مورد تایید وزیر وقت، عدم رعایت شرایط افراد نظیر معدل مقاطع قبلی، سن، اشتغال رسمی همزمان با تحصیل و موارد دیگری که در لیست ایرادات اعلام شده توسط دیوان محاسبات وجود داشته و دارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: موارد تخلف را سازمان بازرسی کل کشور تایید کرده و قابل استعلام است.
غلامی به آمار دیگری در مورد بورسیه هایی که بین سال های  ۸۵ تا ۹۲ بدون آزمون داده شده است، اشاره کرد و گفت: در فاصله این سال ها بورسیه خارج از کشور ۷۱۰ نفر، تبدیل خارج به داخل هزار و ۸۸۴ نفر، استفاده از بخشنامه ایثارگران ۱۶۰ نفر، مربیان دانشگاه ها ۸۹۰ نفر بوده است که جمع کل سه هزار و ۶۴۴ نفر است.
ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به پرونده بورسیه ها
از سوی دیگر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی ماموریت پیگیری این مسئله را عهده دار شده است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حدود دو ماه مهلت دارند نسبت به تعیین تکلیف سایر بورسیه ها اقدام کند.
در هفته ای که گذشت، جلسه هیأت عالی جذب این شورا بار دیگر تشکیل شد که به جزئیات آن در ادامه اشاره می شود.
محمود کی‌نژاد رئیس هیأت عالی جذب درخصوص ورود دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم استخدام دانش آموختگان بورسیه گفت: احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری به پنج دسته تقسیم می شوند که شامل تأکید بر طی فرآیند جذب، رد صلاحیت متقاضی، موظف کردن رئیس دانشگاه به صدور حکم، صادر کردن حکم انفصال ‌ازخدمت برای رئیس دانشگاه، لغو حکم متقاضی با توجه به ارزیابی علمی متقاضی و عدم هم‌ترازی دانشگاه است.
کی‌نژاد تاکید کرد: ما نمی‌توانیم حق تظلم‌خواهی شهروندان را سلب کنیم چون این کار خلاف قانون اساسی است و البته بهتر است که مشکلات مربوط به آموزش عالی به نهادهای قضایی ارجاع نشود.
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌عنوان ارائه راهکار برای جذب بورسیه‌ها بهتر است که در صورت عدم نیاز در دانشگاه‌ها، از آن‌ها در اندیشکده‌ها استفاده شود و هم‌اکنون هماهنگی و ارتباط خوبی میان آموزش عالی و قوه قضائیه ایجاد شده است.
در این زمینه نماینده دیوان عدالت اداری که در جلسه حضور داشت، گفت: این دیوان صرفاً نسبت به شرایط شکلی و رعایت فرآیند قانونی وارد رسیدگی شده و در موارد ماهوی وارد رسیدگی نمی‌شود.
وی به مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و افزود: بر اساس این مصوبه دیوان عدالت اداری نمی‌تواند وارد ماهیت و شئون علمی شود و تاکنون ۷۲ حکم توسط دیوان عدالت اداری برای بورسیه‌ها صادرشده است.  
گزارش فراخوان های بورسیه
در ادامه این جلسه توضیحاتی درخصوص برگزاری سه فراخوان بورسیه در سال های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸  و بررسی بورسیه‌ها در هیأت عالی جذب دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان ارائه شد.
سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن بیان ارجاع موضوع بورسیه ها توسط شورای معین به هیأت عالی جذب تصریح کرد: بنا به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوبه ۶۳۰ مشمول موضوع راتبه‌ها هم می‌شود و از این‌رو روند رسیدگی به مستندات علمی و متقاضیان جذب، روند دقیقی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید سعی کنیم موضوع در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حل شود که نیازی به ورود دستگاه قضایی نباشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها که در این جلسه حضور داشت، گفت: گره و مشکل اصلی مسئله بورسیه ها، سیاسی شدن موضوع بود که این اشتباه باعث شد حل مشکل آنها با دشواری مواجه شود.
در بخش دیگری از این جلسه، نماینده فنی هیأت عالی جذب گزارشی با اشاره به برگزاری فراخوان‌های سالهای ۹۶ و ۹۷ خاطرنشان کرد: ۱۳۱ نفر دارای حکم بورس و مدرک دکتری بودند که از این تعداد ۲۵ نفر جذب‌شده‌اند و ۲۱ نفر در حال طی کردن فرآیند جذب هستند.
وی افزود: درباره بقیه افراد با دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان رایزنی صورت گرفته است.  
مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: به دلایلی به تعدادی از بورسیه‌ها ظلم شده است که از این‌رو بهتر است فراخوان بورسیه ۹۸ یک ماه دیگر تمدید شود تا تمامی بورسیه‌ها بتوانند ثبت‌نام کنند.
مصوبات جلسه
در این جلسه مصوب شد فرآیند اجرایی آرای اخیر صادره توسط دیوان عدالت اداری در خصوص بورسیه‌ها، ظرف مدت دو ماه توسط هیأت عالی تجدیدنظر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بررسی و انجام شود.
همچنین مصوب شد با رعایت چارچوب مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام پرونده‌هایی که به تشخیص دیوان عدالت اداری در صلاحیت رسیدگی آن دیوان است، توسط شعب منتخب دیوان عدالت اداری پس از کسب نظر هیأت عالی تجدیدنظر وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، رسیدگی و منجر به صدور رأی شود.
همچنین دبیران هیأت عالی تجدید نظر موظف به ارسال نظر این هیأت به شعب مزبور طی مهلت ۴۵ روز هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha