هزار و ۳۰۰ زن سالانه در خراسان رضوی به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

مشهد- ایرنا- سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان است و سالانه هزار و ۳۰۰ نفر از بانوان در خراسان رضوی به این نوع از سرطان مبتلا می‌شوند.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: سرطان سینه همچنین دومین سرطان شایع به شمار می رود که مبتلایان به این سرطان در خراسان رضوی، کشور و جهان رو به گسترش است.
دکتر محمد جعفر صادقی افزود: افزایش سن، چاقی، ژنتیک، سابقه خانوادگی و مصرف الکل از فاکتورهای خطر  ابتلا به سرطان سینه به شمار می روند.
او با اشاره به برپایی پویش سراسری پیشگیری از سرطان پستان در مهرماه امسال ادامه داد: هدف از این پویش حساس سازی، اطلاع رسانی و آموزش با ارائه خدمات غربالگری و با هدف تشخیص زودرس و پیشگیری از این نوع سرطان است.
مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: وجود توده در پستان و زیر بغل، تغییر شکل در پستان و نوک آن، تغییرات پوستی، دردهای غیر عادی، زخم و ترشح در این ناحیه از بدن از علائم سرطان پستان به شمار می رود.
صادقی افزود: هم اکنون غربالگری و تشخیص سرطان پستان برای بانوان بیش از ۳۰ سال در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی به صورت رایگان قابل انجام است.
وی غربالگری سرطان پستان برای کارمندان بهداشتی و درمانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دایر شدن پایگاه سیار غربالگری و تشخیص سرطان پستان در جنب بیمارستان تخصصی امید مشهد برای عموم بانوان و اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی را از برنامه های پویش سرطان پستان در خراسان رضوی برشمرد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: خود آزمایی ماهانه پستان در بانوان بالای ۳۰ سال، معاینات دوره ای توسط پزشک به ویژه در سنین بالای ۴۰ سال و انجام سونوگرافی و ماموگرافی برای تشخیص زودرس و پیشگیری از سرطان پستان به همه بانوان توصیه می شود. 
پویش ملی سرطان پستان از نهم مهرماه در سراسر کشور آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =