امریکا در پی برهم زدن ائتلاف تهران، مسکو و آنکارا

تهران- ایرنا- عملیات «چشمه صلح» اردوغان با هدف ایجاد منطقه امن در مرز ترکیه و سوریه در شرایطی از چند روز پیش آغاز شده است که ناظران بین‌الملل معتقدند سرچشمه آن، چراغ سبزی بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با هدف به تعویق انداختن پیشرفت مذاکرات صلح سوریه و از طریق خارج کردن نیروهای نظامی خود از مناطق تحت نفوذ کردهای سوریه، به آنکارا نشان داده است.ایران واقعاً مخالف این اقدام ترکیه است و مخالفتش صرفاً یک موضع اعلامی نیست.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون امریکا در پی برهم زدن ائتلاف تهران، مسکو و آنکارا، ایران و عربستان با لفاظی به هم نزدیک نمی‌شوند، عبور از دموکراسی، آژیر قرمز «اف‌ای تی‌اف»، شگفتی تلفن همراه ایرانی در راه است؟، دولتِ قانون فروش توسعه‌بخش نیست، شاخص‌های اجتماعی به سمت قرمز شدن در حرکت است، تحریم‌ها دلیل منفی‌ترین رشد اقتصادی و رانت موجب مقاومت در برابر اصلاحات ساختاری می‌شود پرداخته است. در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

امریکا در پی برهم زدن ائتلاف تهران، مسکو و آنکارا

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان امریکا در پی برهم زدن ائتلاف تهران، مسکو و آنکارا آورد: عملیات «چشمه صلح» اردوغان با هدف ایجاد منطقه امن در مرز ترکیه و سوریه در شرایطی از چند روز پیش آغاز شده است که ناظران بین‌الملل معتقدند سرچشمه آن، چراغ سبزی بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با هدف به تعویق انداختن پیشرفت مذاکرات صلح سوریه و از طریق خارج کردن نیروهای نظامی خود از مناطق تحت نفوذ کردهای سوریه، به آنکارا نشان داده است. با جعفر حق پناه، استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و صاحبنظر مسائل خاورمیانه پیرامون این تحولات و اهداف بازیگران مرتبط و روند موضع‌گیری تهران در قبال این حمله نظامی گفت‌وگو کردیم.
جعفر حق پناه در این باره افزود: این موضوع را می‌توان از زوایای مختلف مورد توجه قرار داد. من این بحث را ابتدا از زاویه ترکیه مطرح می‌کنم. درباره ترکیه این مسأله قابل بحث وجود دارد که شرایط اردوغان و حزب عدالت و توسعه در محیط داخلی این کشور خوب نیست و این حزب طی یک سال گذشته شرایط رو به ضعفی را طی کرده است، روندی که در نهایت با جدایی برخی از کادرهای پرسابقه از جمله بنیانگذارحزب مانند آقای علی باباجان همراه شد. مشکلات اقتصادی هم به قوت خود باقی بود. ترکیه این تجربه را دارد که تلاش کند با رفتارهای شوک دهنده راه‌های برون رفت جدیدی پیدا کند. نکته دوم به نوع رابطه بین ترکیه و امریکا مرتبط است. معتقدم امریکا به شکلی ترکیه را بازی داد. این رفتار امریکا نیز مسبوق به سابقه است. من یاد ملاقات سفیر وقت امریکا در بغداد با صدام در سال ۱۳۶۹ می‌افتم که قبل از اشغال کویت رخ داد. سفیر امریکا در این ملاقات مشابه همین جملات را به صدام گفت که امریکا در مورد روابط عراق و همسایگانش نظر خاصی ندارد و صدام این حرف را به مثابه موافقت امریکا با عملیات اشغال کویت تلقی کرد. در واقع اعلام خروج نیروهای امریکایی از سوریه و چراغ سبزی که ترامپ با این کار نشان داد، وارد کردن ترکیه به باتلاقی بود که بازی دوسربردی را برای امریکا به همراه داشت. متغیر سوم به کاراکتر شخصی اردوغان و نگاه بعضاً هیستریکی که نسبت به پیوند مسأله کرد با مسأله تروریسم پیدا کرده باز می‌گردد؛ یعنی اردوغان همه مسأله کردها را به تروریسم و پ‌.ک‌.ک تقلیل می‌دهد. این هم خیلی مؤثر بود چون مدل تصمیم‌گیری و حل مسأله اردوغان همین است. او از سال ۲۰۱۴ به این طرف هیچ وقت نرمشی در مسائل کردی چه در داخل ترکیه و چه شمال عراق و چه در شمال سوریه از خود نشان نداده است.
ایران واقعاً مخالف این اقدام ترکیه است و مخالفتش صرفاً یک موضع اعلامی نیست. به هر حال در ایران دو نگاه نسبت به مسائل کردی در سوریه و حتی عراق و ترکیه وجود دارد؛ یک طرف یک نگاه رئالیستی است که با آموزه‌ای از بدبینی و حتی تئوری توطئه همراه است که همه فعل و انفعالات منطقه را از ناحیه مداخله گری قدرت‌های رقیب جمهوری اسلامی می‌بیند و معتقد است ما باید در مهار مسأله کردی بکوشیم و در مورد همه پرسی کردستان عراق هم همین نگاه وجود داشت. در مقابل نگاه دومی هم وجود دارد که نگاه سازه انگارانه‌ای دارد و ملاحظات هویتی و تأثیر آن را بر سیاست قدرت در منطقه هم می‌بیند. من شخصاً به این نگاه نزدیکی بیشتری دارم و فکر می‌کنم حتی حل مسائل امنیتی ایران در موضوع کردی و دغدغه‌های رئالیستی باید از همین طریق با در نظر داشتن عناصر معنایی و هویتی حل شود؛ زیرا اگر مناسبات کردی با ایران در سایه نگاه غیرامنیتی پررنگ‌تر شود، نتیجه بهتری حاصل می‌شود که یقیناً می‌تواند عمق نفوذ استراتژیک ایران را در خاورمیانه بشدت افزایش دهد.

ایران و عربستان با لفاظی به هم نزدیک نمی‌شوند

روزنامه آرمان ملی در گزارشی با عنوان ایران و عربستان با لفاظی به هم نزدیک نمی‌شوند می نویسد: نگاه ایران و عربستان نسبت به یکدیگر تغییر کرده و دو کشور برخلاف گذشته از لفاظی‌های رادیکال علیه یکدیگر خودداری می‌کنند. از سوی دیگر کشورهایی مانند پاکستان و عراق نیز به‌دنبال نزدیک کردن مواضع ایران و عربستان هستند و در این زمینه تلاش‌های جدی انجام می‌دهند. نمونه بارز این تلاش‌ها سفر عمران‌خان نخست وزیر پاکستان به ایران و سپس به عربستان و رایزنی با رهبران سیاسی هر دو کشور است. با این وجود به‌نظر می‌رسد نشانه‌های موجود برای نزدیکی ایران و عربستان کافی نیست و سوءتفاهم‌های واقعی همچنان برسرجای خود باقی است. ایران و عربستان از دو منظر دارای تناقض‌های جدی هستند. نخست در یک تضاد ایدئولوژیک مذهبی قرار دارند که بین این دو کشور فاصله ایجاد کرده و دوم اینکه هر دو کشور داعیه رهبری برمنطقه خاورمیانه دارند. ادعایی که بیش از آنکه شکل واقعیت به خود گرفته باشد بیشتر در حد آرمان و آرزو باقی مانده است. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی مهم‌ترین موانع پیش روی روابط ایران و عربستان «آرمان ملی» با دکتر پیروز مجتهدزاده تحلیلگر روابط بین‌الملل گفت‌وگو کرده که در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

مجتهدزاده همچنین ابراز داشت: در شرایط کنونی ما اطلاعات کافی و مطمئنی برای تشخیص تمایل عربستان به نزدیک شدن به ایران در دست نداریم. ما علائمی را در این زمینه فرض می‌کنیم، در حالی که همین علائم هم ممکن است به‌صورت غیرواقعی تصور و تفسیر شده باشند. در سال‌های اخیر در حوادثی که در هر دو کشور رخ داده مانند حادثه منا در مکه یا آتش زدن سفارت عربستان در تهران این گونه اقدامات تروریستی مورد ابراز خشنودی عوامل دور دست در هر دو نظام قرار گرفت. حصول نتیجه‌های منفی از این گونه تشتت‌ها به‌نظر می‌رسد که دو طرف را تشویق کرده باشد که مقداری در لفاظی‌های خشونت‌آمیز تعدیل نمایند و این تعدیل کردن‌های برخوردهای لفظی نمی‌تواند به معنای نزدیکی روابط دو کشور ترجمه شود. در سال‌های اخیر رهبران دو کشور علیه یکدیگر لفاظی‌هایی انجام داده‌اند که گاهی از عرف بین‌المللی خارج بوده و شکل تندی به خود گرفته است. با این وجود پس از مدتی این لفاظی‌ها تعدیل شده و شکل آرام‌تری به خود گرفته است. از سوی دیگر در اوج گمانه‌زنی‌های «میانجیگری» دوستان دو طرف باید به این نکته توجه داشت که هنوز هیچ یک از کشورهای نامزد میانجیگری میان ایران و عربستان سعودی رسما چنین ادعا یا برنامه مشخصی را مطرح نکرده‌اند. به گفته دیگر هنوز کشورهای موردنظر در احتمال میانجیگری به‌صورت رسمی عنوان نکرده‌اند که قصد دارند بین ایران و عربستان میانجیگری کنند. آخرین و جدیدترین نمونه بارز در این رابطه پاکستان است که نخست وزیرش عمران‌خان، به‌رغم تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌دهد، هیچ‌گاه به‌صورت رسمی قصد میانجیگری بین ایران و عربستان را اعلام نکرده است. اینکه او می‌خواهد دست به چنین کاری بزند تفسیری است که ما از تحرکات پاکستان در رابطه با روابط ایران و عربستان انجام می‌دهیم. تنها موضع رسمی که عمران‌خان عنوان کرد این بود که او خواهان برقراری صلح و همکاری میان کشورهای منطقه و به خصوص ایران و عربستان است.

عبور از دموکراسی

روزنامه ابتکار در گزارش خود با عنوان عبور از دموکراسی می نویسد: دموکراسی به شیوه پایداری‌ها؛ آنها که تاکنون یکی از موانع پیش پای اصولگرایان و درواقع دلیل افتراق آنها بوده‌اند حالا به دموکراسی حمله کرده و درواقع اصول اساسی دموکراسی را زیر سوال برده و می‌گویند دموکراسی یعنی مشارکت حداقل‌های مورد قبول آنها. به این صورت که مشارکت وقتی بالا می‌رود، خروجی صندوق از دست ما خارج می‌شود. اگر ما مشارکت را معمولی نگه داریم و تنها متدینین و حزب‌اللهی‌ها که معمولا با گوشه چشم اشاره کنیم به چه کسی رای بدهند، مشارکت داشته باشند؛ ما هم دموکراسی را داریم که واقعا دموکراسی است و تقلبی در آن نیست و هم اینکه صندوق مدیریت می‌شود و کشور دست کسی می‌افتد که فکر می‌کنیم بهتر می‌تواند آن را اداره کند. اینها را حمید رسایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفته است.

دموکراسی به شیوه پایداری‌ها؛ آنها که تاکنون یکی از موانع پیش پای اصولگرایان و درواقع دلیل افتراق آنها بوده‌اند حالا به دموکراسی حمله کرده و درواقع اصول اساسی دموکراسی را زیر سوال برده و می‌گویند دموکراسی یعنی مشارکت حداقل‌های مورد قبول آنها. به این صورت که مشارکت وقتی بالا می‌رود، خروجی صندوق از دست ما خارج می‌شود. اگر ما مشارکت را معمولی نگه داریم و تنها متدینین و حزب‌اللهی‌ها که معمولا با گوشه چشم اشاره کنیم به چه کسی رای بدهند، مشارکت داشته باشند؛ ما هم دموکراسی را داریم که واقعا دموکراسی است و تقلبی در آن نیست و هم اینکه صندوق مدیریت می‌شود و کشور دست کسی می‌افتد که فکر می‌کنیم بهتر می‌تواند آن را اداره کند. اینها را حمید رسایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به نقل از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته است. او به نقل از آیت الله هاشمی ادعا می کند: مشارکت اگر بالا برود از صندوق چیزی درمی‌آید که ما نمی‌خواهیم؛ پس باید تلاش کنیم مشارکت پایین باشد. مشارکت که پایین باشد ما برنده هستیم. در واقع بیان این خاطره که البته نمی توان به درستی آن مطمئن بود می تواند دو جنبه داشته باشد. یکی آنکه به مشارکت محدود مشروعیت بخشد و یا اینکه با این نقل قول بخواهد در توجیه مشارکت حداقلی از آیت الله معتدل مایه بگذارد.

آژیر قرمز «اف‌ای تی‌اف»

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان آژیر قرمز «اف‌ای تی‌اف» آورد: روز موعود بالاخره فرا رسید. ۴ ماه فرصت گروه ویژه اقدام مالی به جمهوری اسلامی در سکوت محض مجمع تشخیص مصلحت نظام مثل برق و باد گذشت تا تیم مذاکره‌کننده ایران در FATF تقریبا با دستی خالی راهی نشست پاریس شود و در لابی محل برگزاری اجلاس با اعضای این گروه به گفت‌وگو بپردازند تا شاید نظر رییس چینی این گروه و سایر اعضا جلب شده و ایران و کره‌شمالی دوباره همسایه یکدیگر در لیست کشورهای پُرخطر قرار نگیرند. در این میان و درست به همان اندازه که در مجمع تشخیص مصلحت نظام توجهی به لوایح الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) نمی‌شد در دولت، حواس‌ها جمع بود تا ایران در طول ۴ ماه اخیر حداقل یک اقدام در راستای منافع خود در FATF انجام داده باشد. همین حواس جمع دولتی‌ها به خصوص اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری بود که سبب شد در آستانه نشست پاریس گروه ویژه اقدام مالی، آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی را که پیش‌تر در مجمع تشخیص مصلحت نظام با تغییراتی تصویب شده و به دلیل برخی ایرادات FATF به آن دولت، مجبور به ارایه لایحه الحاقی به مجلس شورای اسلامی شده بود به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود تا تیم مذاکره‌کننده ایرانی بتواند حداقل از این اقدام ایران در مقابل سایر اعضا نام ببرد. لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری پیش از آن از حواس جمع دولتی‌ها گفته و تاکید کرده بود که یک ‌ماه پیش از اتمام مهلت یک‌ ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو، گزارشی از آخرین وضعیت این لایحه به حسن روحانی در قامت رییس‌جمهوری ارایه کرده است. هر چند جنیدی نگفت چرا هیچ‌ یک از اهالی پاستور و کابینه دولت دوازدهم در هیچ ‌یک از اظهارات رسانه‌ای‌شان به موضوع FATF و پایان مهلت مجمع تشخیص اشاره نکرده و نمی‌کنند.

اگر راه برای پالرمو صعب‌العبور است و سرنوشتش به کابوسی برای حامیانش تبدیل شده ولی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم هنوز فرصت نفس کشیدن دارد. دقیقا سی‌ام دی ‌ماه ۹۷ بود که نمایندگان در دویست‌وهفتادوششمین جلسه علنی دهمین دوره مجلس پس از حدود ۳ ماه سکوت و جنجال، سرانجام لایحه الحاق به کنوانسیون CFT را با اصرار خود برای تصمیم‌گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند. روزی که CFT به مجمع رفت، این نهاد هنوز تصمیم به سکوت نگرفته بود و بررسی لوایح را در دستورکار خود داشت. بررسی‌ای که تا اواخر اسفند ماه ۹۷ نیز ادامه داشت ولی با آغاز سال ۹۸ و تکیه صادق آملی‌لاریجانی بر کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام حتی یک جلسه برای بررسی پالرمو و CFT برگزار نشد. با این تفاسیر و با در نظر گرفتن زمان ارجاع CFT از سوی مجلس به مجمع تشخیص باید گفت که جمهوری اسلامی برای تعیین تکلیف لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم تا ۲۷ بهمن‌ ماه (زمان برگزاری اجلاس بعدی FATF‌ در پاریس) فرصت ندارد؛ بلکه با اتکا به تبصره‌های ۲ و ۳ ماده الحاقی ۲۵ مکرر مجمع تشخیص مصلحت نظام که فرصت بررسی لوایح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در این نهاد را یک سال اعلام می‌کند باید گفت که حامیان تئوری جلوگیری از خودتحریمی ایران تنها ۹۲ روز یعنی تا سی‌ام دی ‌ماه ۹۸ فرصت دارند تا مجمع را مجاب به بررسی و البته تصویب این لایحه کنند.

شگفتی تلفن همراه ایرانی در راه است؟

روزنامه دنیای اقتصاد درگزارشی با عنوان شگفتی تلفن همراه ایرانی در راه است؟ آورده است: ماجرا از آن جایی شروع شد که وزیر ارتباطات در اوایل مهر خبر از ورود گوشی ایرانی جدیدی به بازار تا چند ماه آینده داد که قیمت آن دو میلیون ۸۰۰ هزار تومان اعلام شد. بعد از آن از گوشی ایرانی مدل آریای خود رونمایی و از آن تعریف کرد. در آخرین بار هم چند روز پیش وزیر جوان در اینستاگرامش نوشت: «انصافا گوشــی ایرانی جدید با قیمت پایین خودش کیفیت عالی در ســخت افزار و نرم افزار و دوربین دارد. شکل ظاهری هم که عالی. واقعا از خیلی رقبای خارجی خودش بهتر اســت. امروز هم با خبرنگاران با گوشی شــاهین ۲ خودم سلفی گرفتم ...» اما برای این که بدانید چقدر ایرانی است و مشخصات و قیمت آن چقدر است و با چه گوشی هایی از برندهای دیگر رقابت می کند، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید شاید شما هم ترغیب شدید تا یک گوشی با کیفیت ایرانی در دست بگیرید.

وزیر ارتباطات بارها در گفت و گو با خبرگزاری ها و حتی در اینستاگرامش اعلام کرده که در تلاش است با همکاری بانک مرکزی، خط اعتباری بانکی ایجاد کند که وام با کارمزد کم به مردم داده شود تا همه مردم بتوانند این گوشی را که مشابه گوشی هایی با قیمت حدود شش میلیون تومان است، تهیه کنند و از تولید و کار جوانان ایرانی هم حمایت شود. اما آیا این خط اعتباری به پرداخت وام برای خرید این گوشی منجر می شود؟ به نظر می رسد با توجه به آن چه در دنیا رایج است جواب این سوال خیر است. به احتمال زیاد این اعتبار به اپراتورها داده می شود تا آن ها با فروش اقساطی با امتیازاتی از جمله بســته های اینترنت رایگان و ... اقدام به فروش این گوشی ها کنند.

شمایل به روز و ظاهر آنتیک گوشی شاهین ۲ چند هفته ای است که سروصدا به راه انداخته اما آن چه شاهین ۲ را پیش از آن که در بازار موجود باشد، بر سر زبان ها انداخته است، بنا بر اعلام سازندگان آن مشخصات این گوشی پرچمدار جی ال ایکس است. دوربین سه گانه پشت  که یکی از آن ها ۴۸ مگاپیکسلی است،   دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسلی، باتری ۳۹۵۰ میلی آمپری، حسگر اثر انگشت، شارژر بی سیم، پردازنده ۸ هسته ای و قدرت تشخیص چهره و حافظه ۱۲۸ گیگابایتی، به هر شکل برای هر خوره فناوری وسوسه انگیز است.

حقوق و عیدی تا ۱۴۰۰

 روزنامه دنیای اقتصاد درگزارشی با عنوان حقوق و عیدی تا ۱۴۰۰آورد: بخشنامه بودجه برای اولین بار در قالب دوسالانه ابلاغ شد تا علاوه‌بر ترسیم چارچوب مالی سال آینده، برنامه مالی برای سال ۱۴۰۰ نیز مشخص باشد. یکی از نکات بخشنامه دامنه میزان افزایش دستمزد و عیدی کارمندان دولت در دو سال پیش‌رو است. براساس بخشنامه، میزان افزایش حقوق در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱۵ درصد و این رقم برای سال ۱۴۰۰ در سطح ۱۰ درصد پیش‌بینی شده که البته باید به تایید هیات وزیران برسد. با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه، افزایش دستمزد متناسب با تورم تنظیم می‌شود، به نوعی این ارقام می‌تواند هدف‌گذاری تورمی سیاست‌گذار نیز محسوب شود. میزان عیدی کارمندان دولتی در سال ۱۳۹۹ نیز در سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیشنهاد شده که این رقم نیز نسبت به سال‌جاری افزایش ۳/ ۱۱ درصدی را ثبت کرده است. در بخشنامه بودجه پیش‌بینی شده است میزان عیدی برای سال ۱۴۰۰ نیز افزایش ۱۰ درصدی (متناسب با رشد دستمزد) داشته باشد. رویکرد کلی بخشنامه سال آینده، بر چهار محور «درآمدزایی پایدار»، «هزینه‌کرد کارآ»، «ثبات در اقتصاد، توسعه و عدالت» و «اصلاحات نهادی نظام بودجه‌ریزی» استوار است. به نظر می‌رسد برای سال آینده ردیف‌های بودجه ذیل عنوان دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی تنظیم شود.

در بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹، دامنه حقوق و دستمزد دو سال آینده معرفی شده است. بر این اساس قرار است که میزان حقوق در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل از آن، به میزان ۱۵ درصد افزایش یابد. این رقم پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۰ به رقم ۱۰ درصد کاهش یابد. همچنین قرار است که میزان عیدی سال ۱۳۹۹ با رشد ۳/ ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد. این رقم متناسب با افزایش حقوق سال ۱۳۹۹ (افزایش حدود ۱۰ درصد) در سال ۱۴۰۰ تعیین خواهد شد. براساس قانون ششم توسعه، افزایش دستمزد براساس نرخ تورم تنظیم می‌شود و این میزان می‌تواند به‌عنوان یک نوع هدفگذاری تورمی برای سیاست‌گذار نیز تعریف شود. در این بخشنامه علاوه‌بر این موارد، رویکرد کلی و اصلاحات بودجه‌ای نیز مشخص شده است.

به‌منظور اصلاح ساختار بودجه علاوه‌بر اقدامات اجرایی که در بخش سوم این بخشنامه بیان می‌شود، اجرای بسته مدیریت و مولدسازی دارایی‌های دولت، یکی از راهکارهای کلان در جهت ارتقای کیفیت حکمرانی است.   به این منظور در قالب یک مدیریت واحد و متمرکز ذیل وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه‌ها باید نسبت به اجاره، بهادارسازی یا مولدسازی املاک مازاد اقدام کنند. همچنین لازم است ساختار نوین مشارکت عمومی-خصوصی در بودجه سال آینده پیاده‌سازی شود.

دولتِ قانون فروش توسعه‌بخش نیست

روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان دولتِ قانون فروش توسعه‌بخش نیست نوشت: توسعه زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی، از ابتدایی‌ترین وظایف و رسالت‌های دولت در جهت نیل کشور به آینده‌ای روشن و رو به رشد است. با این وجود، برخی صاحب‌نظران بر سر تقدم و تاخر توسعه سیاسی و اقتصادی با یکدیگر اختلاف نظر دارند و دسته دیگر مخالف هرگونه بحث از تقدم و تاخر هستند. مدل توسعه چین از جمله الگوهایی است که اخیرا به دنبال پیشرفت‌های اقتصادی و نه سیاسی و اجتماعی این کشور، در ایران مورد توجه قرار گرفته است. کمال اطهاری در گفت و گو با همدلی، از کم و کیف الگوی توسعه سیاسی و اقتصادی در ایران سخن گفته و نسبت آن با مدل توسعه چینی را به بحث می‌گذارد.

اطهاری در این باره اظهار داشت: مفهوم توسعه، با مجموعه فرآیندهای انباشت ثروت، دانش، فرهنگ، مشارکت اجتماعی و پایداری محیط زیست همراه است. در واقع توسعه سیاسی و اقتصادی یک مفهوم همه جانبه است، اما اینکه بتوان هم‌زمان همه عناصر این فرآیند را با هم آغاز کرد به هیج وجه ممکن نیست. به سخن دیگر، بنا به مراحل تاریخی در همه کشورها، و اساس فرهنگ، شرایط جهانی، و حتی شرایط طبیعی‌شان، حرکت به سوی تحقق این فرآیند می‌تواند متفاوت باشد و در واقع برنامه‌ریزی توسعه تخصیص بهینه منابع برای تحقق نیازهای گوناگون و گاه متضاد بشری، تفاوت دارد. به بیان دیگر، شما در موقعیتی قرار می‌گیرید که مثلا مقوله تغذیه در مواقع قحطی نسبت به موضوع محیط زیست ارجح می‌شود، یا خود را در شرایطی می‌بینید که تهدید خارجی وجود دارد. در این حالت، ممکن است تخیص منابع متفاوت باشد، و شاید در زمان تهدید خارجی، نتوانید مقوله مشارکت را پی بگیرید یا به همان ترتیب نتوانید عدالت را در همه موارد محقق کنید و هم‌زمان پیش ببرید. قطعا این شرایط، خرد جمعی، تجربه و دانش بشری را می‌طلبد. دقت داشته باشید که خرد جمعی هم نافی تجربه و دانش بشری در زمینه توسعه نیست. به این ترتیب ما می‌بایست نقشه راهی را ترسیم کنیم که در حداقل زمان ممکن بتوانیم به حداکثر نیازهای جامعه و بهروزی آن پاسخ دهیم.

با این وجود، من معتقد نیستم که چینی‌ها رشد اقتصادی را در تقدم مطلق قرار داده‌اند، بلکه این رشد برایشان تقدم نسبی دارد، چون شما بدون رشد پایدار اقصادی نمی‌توانید عدالت را برپا کنید، محیط زیست را حفظ کنید و یا حتی حفظ میراث فرهنگی و توسعه و بالندگی‌اش را داشته باشید. حتی حفظ محیط زیست هم در جهان امروز وابسته به تکنولوژی پیشرفته است. مثلا اگر شما در ایران، آبیاری‌تان را هوشمند کنید فوایدی بسیاری بدست خواهید آورد، اما متاسفانه در کشورما اقتصاد دانش بنیان در دستور کار نیست و به همین دلیل هم کشاورزی‌مان در حوزه آبیاری هوشمند نشده و برداشت بیش از حد از منابع آب صورت می‌گیرد، به همین ترتیب هم محیط زیست نابود می‌شود. یا اینکه سوخت مناسب داشته باشید و کمتر از سوخت‌های فسیلی و تجدید ناپذیر مصرف کنید، این وابسته به تکنولوژی است.

شاخص‌های اجتماعی به سمت قرمز شدن در حرکت است

روزنامه توسعه ایرانی در گزارش خود با عنوان شاخص‌های اجتماعی به سمت قرمز شدن در حرکت است می نویسد: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) هر ۴۰ ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می‌میرد و شمار افرادی که سالانه به دلیل خودکشی جان می‌بازند از شمار افرادی که در جنگ کشته می‌شوند، ‌ بیشتر است. در این میان ‌بنا بر اعلام معاون بهداشت وزیر بهداشت، بر اساس آمار پزشکی قانونی، در سال ۹۷ در ایران، ۹۹ هزار و ۲۷۰ نفر (۱۲۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت عمومی) اقدام به خودکشی کردند که ۲۰ درصد این افراد زیر ۱۸ سال بوده‌اند و از مجموع این موارد اقدام، پنج هزار و ۱۰۱ مورد خودکشی منجر به فوت ثبت شده است.

چند روز پیش علیرضا رئیسی در توضیح جزئیات گزارش خودکشی در کشور گفته است: «۲۰.۹ درصد موارد خودکشی در ایران در افراد زیر ۱۸ سال بوده، ۲۶.۸ درصد در گروه سنی ۱۹ تا ۲۴ سال، ۳۲.۲ درصد در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال، ۱۲.۸ درصد در گروه سنی ۳۵ تا ۴۴ سال و ۷.۲ درصد در افراد بالای ۴۵ سال است. ۶۲ درصد موارد خودکشی در زنان و ۳۸ درصد در مردان بوده است، ۴۰ درصد افرادی که دست به خودکشی زده‌اند، زیر دیپلم بودند، ۷۹ درصد شهرنشین، ۳۲ درصد خانه دار، ۱۲ درصد شاغل و ۱۲ درصد دانش آموز بودند. ۸۲ درصد موارد خودکشی در ایران، به روش مسمومیت با قرص بوده که استفاده از قرص برنج در این اقدام از موارد شایع است.» رئیسی تاکید کرده است: «پرخاشگری، انزوای اجتماعی، موانع دسترسی به خدمات درمانی، فقدان شغل و بیکاری، مشکلات مالی و عاطفی، بیماری جسمی، دسترسی به روش‌های خودکشی و تمایل نداشتن به دریافت کمک به خاطر انگ بیماری روانی از جمله عوامل اقدام به خودکشی است.»

اما نکته مهم این است که نمی‌توان خودکشی را صرفا مربوط به زندگی فردی اشخاص دانست، بلکه باید با دید عمیق‌تری به واکاوی این مسئله پرداخت و عوامل اجتماعی موثر در آن را شناسایی کرد، چرا که آثار خودکشی فراتر از سلب حیات شخص است و می‌تواند حیثیت جامعه را زیر سوال ببرد. موضوعی که علیرضا شریفی‌یزدی، آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با توسعه ایرانی به تحلیل و تبیین آن می‌پردازد. این آسیب‌شناس علل افزایش خودکشی در جامعه را چنین تحلیل می‌کند: «مطالعات نشان می‌دهد به لحاظ سنی دو پیک خودکشی داریم؛ یکی حول و حوش ۱۶ سال و دیگری ۴۷ سال. نه تنها در کشور ما که در سایر کشورها هم این سنین بالاترین میزان خودکشی را به خود اختصاص می‌دهند. خوشبختانه در سن ۱۶ سال معمولا خودکشی‌ها کامل نیست. برخلاف چیزی که به آن خودکشی موفق گفته می‌شود. اما در سن ۴۷ سال معمولا خودکشی کامل است و به مرگ منتج می‌شود». علیرضا شریفی‌یزدی به عوامل مختلفی که روی خودکشی در ایران اثرگذار است، اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: «یک دسته از عوامل روان‌شناختی و یک دسته‌ دیگر عوامل جامعه‌شناختی است. عوامل روان‌شناختی بیشتر به تیپ‌های شخصیتی که دچار اختلال‌های شخصیتی هستند برمی‌گردد. مانند شخصیت دوقطبی و همچنین تیپ شخصیتی مرزی. همچنین افرادی که ناکامی‌های آنی به سراغ آنها می‌آید، دست به خودکشی می‌زنند.»

تحریم‌ها دلیل منفی‌ترین رشد اقتصادی

روزنامه شرق در گزارش خود با عنوان تحریم‌ها دلیل منفی‌ترین رشد اقتصادی می نویسد: گزارش صندوق بین‌المللی پول از رشد منفی ۹.۵ درصدی ایران در سال جاری خبر می‌دهد. رشدی منفی که بعد از پایان جنگ، بی‌سابقه بوده است و حتی محمود احمدی‌نژاد به عنوان بی‌برنامه‌ترین رئیس‌جمهور ایران با نفت ۱۲۰ دلاری هم نتوانسته است چنین رکوردی از خود به‌جا بگذارد. علی قنبری، استاد دانشگاه تربیت مدرس، به «شرق» می‌گوید که در دولت احمدی‌نژاد، کشور رشد منفی هفت درصدی را به دلیل نبود برنامه مناسب و سرمایه‌گریزی تجربه کرده است و بعد از آن شاهد چنین رشد منفی نبوده‌ایم. اما حالا اگرچه قیمت نفت چندان بالا نیست، رشد منفی ۹.۵ درصدی نیز بی‌سابقه است. این رشد نامناسب به چه دلیلی به دست آمده است. حسن سبحانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران می‌گوید که این رشد منفی ناشی از اعمال تحریم‌ها و بروز مشکل در فروش نفت است. اگرچه هر سه کارشناس در این گزارش «تحریم‌های آمریکا» یعنی یک عامل سیاسی را دلیل رشد منفی اقتصاد می‌دانند، اما اختلاف‌نظرهایی هم در زمینه خروج اقتصاد ایران از وضعیت رشد منفی دارند. حسن سبحانی و علی قنبری بر این باورند که با توجه به اعمال فشارهای همه‌جانبه، اقتصاد ایران به وضعیت ثبات رسیده و از این به بعد رشد مثبت را تجربه می‌کند اما سیدمرتضی افقه، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اهواز، بر این باور است که رشد منفی اقتصاد ایران، به دلایل مختلف از جمله عدم اقدام عملی سایر قوا همچنان می‌تواند تداوم داشته باشد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد ایران امسال با افزایش تأثیر تحریم‌های آمریکا، ۹.۵ درصد منفی می‌شود. این گزارشی است که خبرگزاری مهر به نقل از رویترز منتشر کرده است. آن‌طور که در این گزارش آمده است، بانک جهانی هم در هفته گذشته اعلام کرده بود که اقتصاد ایران در انتهای سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نسبت به دو سال پیش خود ۹۰ درصد کوچک‌تر خواهد شد. آیا این رشد منفی اقتصادی در ایران سابقه داشته است؟ در آینده چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود. حسن سبحانی در گفت‌وگو با «شرق» عنوان می‌کند: فکر می‌کنم در زمان جنگ چنین رشد منفی‌ای را تجربه کرده‌ایم.

او درباره دلایل این رشد منفی ‌می‌گوید: این رشد منفی ناشی از نفت و عدم فروش آن است. قاعدتا در چنین موضوعی شاهد رشد منفی هستیم، زیرا در بخش کشاورزی به دلیل بارندگی‌های مناسب، احتمالا شرایط مطلوبی داریم.

به گفته سبحانی، احتمال منفی‌ترشدن رشد اقتصادی ایران وجود ندارد، زیرا ایران شرایط سخت را تجربه کرده و پشت‌سر گذاشته‌ است. او ادامه می‌دهد: باید امیدوار بود که رشد اقتصادی ایران از این منفی‌تر نشود. شرایط خیلی سختی تحمل شده است و دیگر شرایط از این سخت‌تر، شاید وجود نداشته باشد.

رانت موجب مقاومت در برابر اصلاحات ساختاری می‌شود

روزنامه جهان صنعت در گزارش خود با عنوان رانت موجب مقاومت در برابر اصلاحات ساختاری می‌شود می نویسد: گفت‌وگو با الیاس حضرتی نماینده مردم تهران‌ و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در شرایطی صورت گرفت که اقتصاد به دغدغه مهم افکار عمومی تبدیل شده و «چه خواهد شد» سوال تکراری این روزهاست. حضرتی تاکید کرد: حالا بازار ارز در ثباتی نسبی است و آهنگ رشد تورم نسبت به گذشته کندتر شده است. این سیاستمدار ایرانی که سال‌هاست در عرصه رسانه نیز حضور دارد معتقد است نشانه‌های فروکش بحران آشکار شده و اتفاقا تصمیم ترامپ برای تحریم نفتی موقعیت ویژه‌ای را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است. مشروح گفت‌وگو با الیاس حضرتی پیش رو است. شرایط اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته از جهاتی کمی بهتر شده و از جهاتی کمی سخت‌تر. در حال حاضر تلاطم و فشار روانی در بازار ارز وجود ندارد و عموم مردم، صادرکننده و واردکننده و تولیدکننده و… از ثبات و آرامشی که در بازار، خصوصا بازار ارز است، بهره برده‌اند.

وی همچنین گفت: سرعت رشد تورم کاهش یافته، در عین حال تولید رشدی را آغاز کرده و تولیدکنندگان از بابت قیمت ارز و بحث فروش محصولات‌شان نسبتا احساس رضایت دارند. در کنار این سه اتفاق، صادرات سر و سامانی یافته و در بخش‌هایی مانند درآمدهای مالیاتی، در نیمه اول سال رشد نسبتا چشمگیری حاصل شده است. وضعیت بازار مالی و بورس نیز تصویری نسبتا خوب را نشان می‌دهد. اما در شرایط کنونی همچنان با مشکلات اساسی روبه‌رو هستیم که فهرست‌وار اشاره می‌شود. اول اینکه فشار معیشتی بر دوش مردم کم نشده و همچنان اقشار محروم، مستضعف، حقوق‌بگیران ثابت و تک‌درآمدی‌ها با مشکل مواجه هستند. مشکل نقدینگی در بخش‌های تولیدی همچنان مشکل اساسی است به خصوص در بخش سرمایه در گردش. مهم‌تر از همه اینها، به دلیل کاهش صادرات نفت در اثر تحریم، مشکل عدم تحقق بخش درآمدی بودجه و احتمال کسری در بخش درآمدها تا ۱۵۱‌ میلیارد تومان وجود دارد و چگونگی جبران این کسری، جزو سختی‌ها خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =