هلال احمر به بیش از ۶۴ هزار زائر اربعین خدمات ارائه کرد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه، از بهره‌مندی بیش از ۶۴ هزار نفر زائر حضرت اباعبدلله حسین (ع) از خدمات رایگان جمعیت هلال احمر استان در ایام اربعین ۹۸ خبر داد.

فرزین معتمدی روز یکشنبه به ایرنا افزود: از ابتدای طرح اربعین تاکنون به ۴۶هزار و ۱۵۱ نفر از زائران در استان اسکان داده شده و تعداد ۵۰۰ نفر از زائران که در شهر منذریه عراق به علت مشکلات حمل و نقل مجبور به اسکان اضطراری در این شهر شده بودند توسط این جمعیت اسکان داده شدند.

وی با اشاره به بهره‌مندی بیش از ۱۸ هزار و ۵۴۰ نفر از خدمات انجام فشارخون و تست قندخون، اظهارداشت: در ایام طرح اربعین ۹۸ خدماتی اعم از راهنمایی زائرین، کمک به افراد ناتوان و توزیع بسته‌های فرهنگی نیز توسط اعضای جوانان هلال احمر به زائران ارائه شده است.

وی اضافه کرد: ۲۱ پایگاه امداد و نجات هلال احمر استان در ایام اربعین به ۵۸۶ مورد حادثه امدادرسانی کردند که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در ادامه گفت: بالگرد جمعیت هلال احمر استان نیز به صورت آماده باش در نقطه صفر مرز خسروی آماده خدمات رسانی به زائران است.

معتمدی افزود: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲ دستگاه آمبولانس به همراه ۱۲‌ نفر پرسنل، نجاتگر و پرستار داوطلب نیز برای خدمات‌رسانی به زائران به کشور عراق اعزام شده است.

بیش از ۱۶۰ هزار زائر از طریق مرز خسروی برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین راهی کربلای معلی شده‌اند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.