کشاورزان قزوینی با تسهیلات مکانیزاسیون ۹۸ دستگاه تراکتور خریدند

قزوین - ایرنا - کشاورزان قزوینی سال جاری با استفاده از تسهیلات بانکی بخش مکانیزاسیون ۹۸ دستگاه تراکتور خریداری کردند.

حمیدرضا تبسمی معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بخش عمده ای از تسهیلات مکانیزاسیون به خرید و نوسازی تراکتور احتصاص دارد، اظهار داشت: ۴۸۵ طرح متقاضی تسهیلات مکانیزاسیون در استان امسال از سوی جهاد کشاورزی به بانک ها معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده در بخش مکانیزاسیون برای بهره برداران بخش کشاورزی در قزوین سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال تعیین شده است،اظهار داشت: از این میزان تاکنون ۱۴۲ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: این میزان تسهیلات به ۱۶۳ طرح و بهره بردار بخش کشاورزی پرداخت شده است.

وی در پایان یادآور شد: کاهش هزینه‌های تولید و ارتقای بهره وری، نوسازی ماشین آلات مکانیزه و ناوگان مورد استفاده در اراضی و حفاظت بهتر از منابع آب و خاک از جمله اهداف ارائه تسهیلات مکانیزاسیون به کشاورزان به شمار می رود.

سال گذشته میزان تسهیلات در نظر گرفته شده در بخش مکانیزاسیون کشاورزی قزوین ۳۰۰ میلیارد ریال بود که به ۴۳۷ بهره بردار ارایه شد.

با ارایه این تسهیلات بهره برداران کشاورزی قزوین موفق به تهیه ۳۳۳ دستگاه تراکتور، ۹۴ مورد انواع ادوات، سه دستگاه کمباین، یک مورد تجهیزات گلخانه ای و ۶ فقره تجهیزات دامداری شدند.

براساس آخرین آمار ارایه شده، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان قزوین ۱.۳۵ اسب بخار در هر هکتار است.

بخش کشاورزی در استان قزوین دارای بیش از ۸۰ هزار بهره بردار است.