۲۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83523130
۱ نفر

برچسب‌ها

۵۰ درصد ساخت و سازها در حمیدیا بدون مجوز است

یزد - ایرنا - شهردار حمیدیای شهرستان یزد گفت: حدود نیمی از ساخت و سازها در این شهر، غیرمجاز و بدون رعایت مقررات، ضوابط فنی و اصول شهرسازی انجام می‌شود که این پدیده مهمترین مشکل این نهاد در مدیریت شهری است.

محمد مرزبان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نظارت و  کنترل در نحوه ساخت و سازهای مجاز با رعایت دقیق ضوابط از جمله برنامه‌های اصلی شهرداری است که به همکاری بیشتر و بهتر مردم در این مورد نیاز است.

وی ادامه داد: بی توجهی به ضوابط و مقررات در ساخت سازه‌ها مشکلاتی را برای مالکان به وجود می‌آورد، ضروری است، شهروندان قبل از اقدام به هرگونه ساخت و سازی با مراجعه به شهرداری، نسبت به اخذ پروانه اقدام کنند.

این مسئول اظهارداشت: اگر شهروندان مقررات ساخت و سازها را رعایت کنند، شهرداری برای صدور پروانه کمال همکاری را دارد و هدف ما تسهیل امور در ساخت و سازها و رعایت حال مردم است.

مرزبان به موقعیت این شهر و سکونت برخی شهروندان خارجی در حمیدیا شهر اشاره کرد و گفت: ساماندهی و نظارت بر آنها در چارچوب مقررات یکی از  دغدغه‌های شهرداری است و در این خصوص تاکنون اقدام‌های خوبی انجام شده و ادامه دارد.

وی تاکیدکرد: همکاری شهروندان در تمام بخش‌ها و طرح‌ها به خصوص موضوع اسکان شهروندان خارجی به همکاری جدی مردم شهر بستگی دارد که باید وظایف خود را در نظارت و همکاری با این نهاد انجام دهند.

شهردار حمیدیا به اهمیت توسعه عمرانی و فعالیت‌های فرهنگی در محلات بافت قدیم و جدید اشاره کرد و اظهارداشت: توسعه فضای سبز و توجه به سیما و منظر شهری در اولویت امور این نهاد است.

به گفته مرزبان رویکرد شهرداری بر اصل رعایت اصول انسانی در اجرای تمام طرح‌ها و برنامه‌ها و جلب مشارک همگان در اجرای اهدافی است که توسط شهرداری برای تامین رفاه و آسایش شهروندان انجام می‌شود.

وی افزود: توجه به مسائل فرهنگی برای اقشار مختلف مردم نقش مهمی در توسعه شهر دارد و ۲ سال اخیر با همکاری نهادهای فرهنگی و تبلیغی در مناسبت‌های مختلف فعالیت‌های ضروری انجام شده است.

این مسئول تاکید کرد: تداوم همکاری بخش‌های مختلف اجرایی و اداری و همراهی تشکل‌ها با مشارکت جوانان می‌تواند در گسترش فعالیت‌های فرهنگی شهر حمیدیا بسیار موثر و تعیین کننده باشد.

مرزبان در خصوص بودجه شهرداری خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ مجموع بودجه‌ اختصاص یافته به شهرداری حدود ۱۷۰ میلیارد ریال بود، برای اجرای طرح‌های عمرانی و به خصوص امور فرهنگی  ۲۲۰  میلیارد ریال هزینه شد.

وی یادآورشد: حدود  ۶۳ درصد بودجه شهرداری حمیدیا سال گذشته صرف امور عمرانی شد و برای اجرای طرح‌ها با همکاری شهروندان ماموریت‌های محوله تاکنون به نحو مطلوبی انجام شده است.

شهردار حمیدیا اظهارداشت: خرید و راه‌اندازی نرم‌افزار جامع شهرداری از اواخر سال گذشته به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ آی تی(IT) انجام شد که تاکنون مشخصات افزون بر ۲۲ هزار پرونده اسکن و در  سامانه ساماندهی شده است.

مرزبان اضافه کرد: اجرای طرح تفکیک آب فضای سبز از آب شرب از دیگر برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود، هم‌اکنون فضای سبز منطقه با استفاده از سیستم تحت فشار آبیاری می‌شود و قسمتی از آن جداسازی شد ولی طرح کلی در دست بررسی است و با تصویب آن در بازه زمانی ۲ سال اجرا می‌شود.

شهر حمیدیا در بخش مرکزی شهرستان یزد قرار دارد و از محله‌های رحمت‌آباد، نجف‌آباد، قاسم‌آباد ، اسدآباد ، شهرک قدس، شهرک کوثر و شهرک لاله تشکیل شده‌ است.

این منطقه به پاس‌خدمات مرحوم عبدالعلی حمیدیا استاندار فقید یزد ( ۱۳۷۲ - ۱۳۶۸) که هنگام پیگیری امور استان در سانحه رانندگی درگذشت، به شهر ارتقا یافت.

وی دانش آموخته رشته مهندسی سازه دانشگاه صنعتی شریف بود و از وی به عنوان یکی از استانداران مردمی یزد پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ یاد می‌کنند.

شهرداری حمیدیا در سال ۱۳۷۲ تاسیس شدو شرکت کابل‌های شهید قندی، تیپ ۱۸ الغدیر، پادگان شهید صدوقی و صدا و سیمای مرکز یزد در این شهر قرار دارد.

شهرحمیدیا با ۷۰۳ هکتار وسعت بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ، ۵۲ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =