تدوین قوانین برای فروش اسید، حوادث اسیدپاشی را کاهش می‌دهد

تهران- ایرنا- روانشناس و روان‌درمانگر داوطلب انجمن احقا درباره در دسترس بودن اسید در بازار گفت: شاید با اعمال قوانینی برای فروش اسید بتوان حوادث اسیدپاشی را کاهش داد.

خدیجه روشنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره منع فروش اسید برای کاهش حوادث اسیدپاشی افزود: اگر قرار باشد که بگوییم اسیدی وجود نداشته نباشد یا فروش آن ممنوع شود، به نظر غیرقابل اجرا است و کار سختی به نظر می رسد. به این دلیل که این ماده برای مصارف دیگری ساخته و پرداخته شده و به فروش می رسد و کارایی دیگری دارد.

این رواشناس و روان درمانگر تاکید کرد: آیا می توانیم بگوییم چاقو نباید به فروش برسد؟ یا فروش هر وسیله خطرناک دیگر را می توان ممنوع کرد؟ این مواد و وسایل برای مصارف خاصی استفاده می شوند و نمی شود به طور کامل فروش آنها را غیرمجاز کرد.  

روشنی با بیان اینکه فروش اسید هم مصارف منفی و هم مثبت دارد، تاکید کرد: شاید بشود با اعمال قوانینی، حوادث اسیدپاشی را کاهش دهیم و به نصف برسانیم. برای مثال قوانینی که فروشندگان را برای فروش این ماده موظف کند که آن را به هر کسی نفروشند.

وی بیان کرد: برای مثال اگر فروشنده اسید از خریدار آدرس محل زندگی، یک کپی کارت ملی و شناسنامه، شماره تلفن خریدار و چند آشنای وی را بگیرد، شاید بشود از این طریق جلوی نیمی از این اتفاقات را گرفت. به هر حال این قوانین می تواند بازدارنده باشد و ترسی را به دل عامل اسیدپاشی بیندازد که مبادا گرفتار قانون شود. به هر حال این قوانین می تواند از عرضه بی ضابطه این ماده در بازار جلوگیری کند.

این روان درمانگر در بخش دیگری از صحبت هایش به موضوع فرهنگ سازی اشاره کرد و گفت: فرهنگ سازی چه قبل از وقوع این حادثه و چه پس از آن می تواند اثرگذار باشد. اگر فروشندگان خود را موظف بدانند و در فروش این ماده دقت کنند، به طور قطع در کاهش این اتفاقات سهیم خواهند بود.

وی ادامه داد: از طرفی پس از وقوع این حادثه، اثری که اسیدپاشی برجای می گذارد، بسیار نگران کننده است و یک خانواده درگیر این مساله می شود. برای مثال اگر به غیر از فردی که مورد اسیدپاشی قرار گرفته، دیگر اعضای خانواده وی نیز روان درمانی و حمایت نشوند، ممکن است در آینده، متاثر از این حادثه دست به کارهای اشتباهی بزنند یا ممکن است از لحاظ روحی دچار مشکل شوند و نتوانند به راحتی گذشته به زندگی شان ادامه دهند و ممکن است اقدام به انتقام جویی کنند یا افسرده شوند.

روانشناس داوطلب انجمن احقا خاطرنشان کرد: این دور باطل یک جا باید متوقف شود. باید شرایط حمایتی و اجتماعی برای این افراد و خانواده هایشان در نظر گرفته شود تا آنها بیش از این آسیب نبینند و با کمک های مددکار، روانشناس و روانپزشک شرایط روحی شان را برای ادامه زندگی بازیابند. این درحالی است که خیلی از آنها از لحاظ مالی در شرایط خوبی نیستند و حمایت نیاز دارند. برای مثال یکی از قربانیان می گفت "من هویت هم ندارم و دیگر چهره ام قابل شناسایی نیست. تصویر کارت ملی و مدارک شناسایی ام با چهره ذوب شده ام همخوانی ندارد و خودم را بدون هویت احساس می کنم". این افراد واقعا نیاز به حمایت دارند و مظلوم واقع شده اند. 

روشنی تاکید کرد: باید دست به دست هم دهیم و با کمک یکدیگر تلاش کنیم تا از وقوع این اتفاقات کاسته و از قربانیان و خانواده های آنها حمایت شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =