بازگشت ۷۵ درصد زائران اربعین و ادامه خدمات رسانی تا دوشنبه آینده

استان‌ها - ایرنا - بازگشت ۷۵ درصد زائران اربعین به کشور، "نیلیای" ۹ ساله اولین کودک‌ دهنده سلول بنیادی در غرب کشور، بازگشت زائران از مرز خسروی پرحجم و روان، افزایش بازگشت زائران ازمرز چذابه، خودداری مردم از تردد غیرضروری در مسیرهای منتهی به مهران، تکمیل زیرساخت‌ها ضروری‌ترین نیاز مرز بین‌المللی مهران، برپایی ۵۰ موکب جدید در مسیر بازگشت زائران اربعین درشلمچه ، ادامه خدمات‌رسانی در مرز چذابه به زائران تا دوشنبه آینده از مهمترین اخبار استان‌ها در ۲۴ ساعت گذشته بود.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین رویدادهای استان‌ها منتشر می‌شود:

بازگشت ۷۵ درصد زائران اربعین به کشور 

سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی همزمان با اربعین حسینی در حاشیه بازدید از پایانه مرزی مهران گفت: تاکنون‌ ۷۵ درصد از جمعیت زائران ایرانی اربعین حسینی از طریق مرزهای چهارگانه به کشور باز گشته اند.

وی اظهار داشت: هم اکنون موج پایانی بازگشت زائران به کشور افزایش یافته و طی دو روز آینده این روند کامل و همه زائران به سلامت به وطن باز می گردنند.

به گفته وی با توجه به تردد ۵۷ درصدی زائران اربعین حسینی از مرز مهران این میزان از مجموع تردد در سه مرز دیگر بیشتر است.  میزان تردد زائران در مرزهای دیگر ۴۷ درصد است که مرز مهران با این آمار سهم قابل توجهی از تردد زائران را به خود اختصاص داده است

"نیلیای" ۹ ساله اولین کودک‌ دهنده سلول بنیادی در غرب کشور

نیلیا پرتوی دختر ۹ ساله ورزشکار با اهداء سلول‌های بنیادی خود به خواهر ۲۱ ساله‌اش که مبتلا به ALL (لوسمی حاد) بود در مسیر بهبودی وی گام موثر و اصلی را برداشت.

دکتر مهرداد پاینده فوق تخصصی خون و سرطان و رییس بخش پیوند مغز استخوان مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) روز شنبه در ارتباط با اهدای سلول بنیادی توسط این دختر ۹ ساله به خبرنگار ایرنا گفت: در این روش، جداسازی سلولی از طریق رگ خون محیطی (PBSCT) و بااستفاده از دستگاه Cell Separator در مدت چهار ساعت و نیم در بخش پیوند مغز استخوان این مرکز با موفقیت انجام شد.

تدابیر امنیتی برای برگزاری مراسم جاماندگان اربعین اندیشیده شده است

سردار محمد رضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در حاشیه  پیاده روی جاماندگان اربعین گفت که تدابیر لازم امنیتی برای برگزاری هر چه باشکوهتر مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین اندیشیده شده است و تاکنون مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: مردم تهران امسال نیز همانند سایر شیعیان و عشاق اباعبدالله(ع) در مراسم پیاده‌روی جاماندگان حضور گسترده‌ای دارند.  

بازگشت زائران از مرز خسروی پرحجم و روان 

مراد علی تاتار فرماندار قصرشیرین گفت: بازگشت زائران اربعین حسینی (ع) از طریق مرز رسمی خسروی پرحجم اما روان است.

به گفته وی از صبح امروز پنج هزار تن از زائران اربعین حسینی از مرز خسروی به کشور برگشتند و تعداد ۱۰۰ تن از زائران اربعین از این مرز رسمی به عراق عزیمت کردند.

وی اظهارداشت: روز گذشته (جمعه) تعداد ۱۷ هزار تن از زائران از مرز رسمی خسروی به کشور بازگشتند.

 
 

افزایش بازگشت زائران ازمرز چذابه 

بازگشت زائران اربعین حسینی از پایانه مرزی چذابه در روز اربعین شتاب بیشتری به خود گرفته است.  روند بازگشت زائران اربعین حسینی از پایانه مرزی چذابه در روز اربعین نسبت به روزهای گذشته شتاب بیشتری به خودگرفته است و تعدادی از موکب‌های مستقر در این گذرگاه مرزی رفته رفته در حال جمع آوری تجهیزات خود هستند.


خودداری مردم از تردد غیرضروری در مسیرهای منتهی به مهران 

سرهنگ رضا همتی رئیس پلیس راه ایلام گفت: شهروندان ایلامی با توجه به اینکه حجم ترافیک برگشت زائران از سمت مهران زیاد است به منظور سهولت و تسریع در تردد خودروهای زائران، از تردد غیرضروری در مسیرهای منتهی به مهران خودداری کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس تصمیم ستاد اربعین، مسیر ایلام به مهران تا اطلاع بعدی یک طرفه شده است و مسیر جایگزین جاده ملکشاهی است، از عموم مردم خواست: از سفرهای غیرضروری در مسیرهای ایلام - مهران و مهران - ملکشاهی - ایلام اجتناب کنند.

مراجعه روزانه ۱۰هزار زائر به بیمارستان صحرایی شلمچه 

امین منصور سخنگوی ستاد اربعین دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به تداوم موج بازگشت زائران از سفر کربلا گفت: بطور متوسط روزانه ۱۰هزار زائر اربعین حسینی به بیمارستان صحرایی شلمچه مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای ماه صفر تاکنون ۶۰ هزار زائر اربعین حسینی به بیمارستان صحرایی و درمانگاه‌های مرزی شلمچه مراجعه کردند.

وی از افزایش مراجعه زائران بازگشته از زیارت کربلا به بیمارستان صحرایی و درمانگاه های مرز شلمچه خبر داد و گفت: برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی بیمارستان های صحرایی و درمانگاهها به صورت شبانه‌روزی با کادر پرستاری هفت نفره و یک پزشک طب اورژانس و دو پزشک دیگر به بیماران زائر اربعین رسیدگی می‌کنند.

تکمیل زیرساخت‌ها ضروری‌ترین نیاز مرز بین‌المللی مهران

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در نشست ستاد اربعین استان ایلام در مرز مهران با بیان اینکه مرز مهران در طول سال محل تردد حجم زیاد زائران و تجار است، گفت: تکمیل و ایجاد زیرساخت‌های اربعین در منطقه مرزی به صورت دائمی ضروری ترین نیاز است. وی افزود :باید امکاناتی نظیر دستگاه آب سردکن، واحد یخ ساز، بسته بندی آب، زائرسرا و سوله هایی به صورت دائمی مجهز به سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه در مرز مهران ایجاد شود.

هیچ مشکل امنیتی و انتظامی در روند تردد زائران اربعین نداشتیم

سردار حسین ساجدی معاون عملیات ناجا و دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین گفت: براساس تدابیر پیش بینی شده تاکنون هیچ مشکل امنیتی و انتظامی در روند تردد زائران اربعین حسینی در داخل کشور و در مرزهای چهارگانه نداشته‌ایم.

وی  افزود: قبل از مراسم اربعین تمهیدات لازم را در ارتباط با مسائل امنیتی، انتظامی و ترافیکی پیش بینی کردیم که خوشبختانه تاکنون هیچ گونه مشکل امنیتی و انتظامی نداشتیم.
وی ادامه داد: در بحث ترافیکی نیز تدابیر لازم برای قبل از آغاز سفر زائران، حین سفر زائران و زمان برگشت آنان اتخاذ شده و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.

برپایی ۵۰ موکب جدید در مسیر بازگشت زائران اربعین درشلمچه 

مکی یازع مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی و اسکان ستاد اربعین مستقر در مرز شلمچه گفت: ۵۰ موکب جدید در مسیر بازگشت زائران اربعین برپا شده و در حال خدمت رسانی به زائران هستند.

وی اظهار داشت:  درفاصله نقطه صفر مرزی عراق تا پایانه شلمچه ۲۴ موکب و در مسیر بازگشت زائران از پایانه تا خرمشهر نیز ۲۶موکب مشغول خدمت رسانی هستند.

ورود بیش از ۱۶۷ هزار نفر در ۲۴ ساعت گذشته به کشور

احمد محمدی فر دبیر و سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: از ساعت ۱۲ شب گذشته تا ۱۲ ظهر روز جاری، ۱۶۷ هزار و ۹۵۷ نفر از ۴ مرز وارد کشور شده اند، همچنین در همین بازه زمانی ۵ هزار و ۴۱۷ نفر از کشور خارج شده اند.

وی افزود: در مرکز مانیتورینگ وزارت کشور از حضور بیش از سه میلیون زائر ایرانی در عتبات عالیات خبر داد و گفت: از این تعداد تاکنون ۲ میلیون ۳۰۰ هزار نفر به کشور بازگشته اند و به طور روزانه نیز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از هموطنان از پایانه های مرزی همچون شلمچه و مهران در حال بازگشت هستند.

سنگینی ترافیک در تونل‌های راه کربلا و آزادی ایلام 

سرهنگ رضا همتی رئیس پلیس راه ایلام گفت: ترافیک بازگشت زائران اربعین در محدوده تونل‌ آزادی در مسیر ایلام - سرابله و تونل‌های راه کربلا و اربعین در مسیر ایلام - مهران سنگین است.

وی با بیان اینکه ترافیک در تمامی مسیرهای ارتباطی ایلام پرحجم اما روان است، افزود: بدلیل شدت گرفتن موج بازگشت زائران از مرز مهران تردد در ورودی تونل‌ها به کندی صورت می‌گیرد.

جمع آوری روزانه ١٠٠ تن زباله در نجف 

کامران زنگیشه سخنگوی ستاد اربعین شهرداری تهران از جمع آوری روزانه ١٠٠ تن زباله در شهر نجف خبر داد.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در شهر نجف گفت: بنا بر برنامه‌ریزی های صورت گرفته، ٣۵٠ نیروی خدماتی شهرداری تهران با عنوان «خادم الحسین (ع)» از هفته‌های گذشته در شهر نجف مستقر شدند.

ادامه خدمات‌رسانی در مرز چذابه به زائران تا دوشنبه آینده

علی حسین حسین زاده رئیس قرارگاه اربعین حسینی در مرز چذابه خوزستان با بیان اینکه خدمات‌رسانی به زائران تا دوشنبه ادامه می‌یابد، گفت: با توجه به ازدحام و خستگی، شاهد تصادفات رانندگی در مسیرهای تردد هستیم که به زائران توصیه می‌کنیم در محل‌های تدارک دیده شده استراحت کنند.

وی بیان کرد: تصادفات رانندگی که در روزهای اخیر در مسیر زائران رخ داده و منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از آنها شده اغلب به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی بوده است، بر همین اساس به زائران توصیه می شود برای بازگشت شتاب نکنند و در محل‌هایی که برای استراحت آنها تدارک دیده شده توقف و استراحت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =