۲۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۱
کد خبرنگار: 2181
کد خبر: 83522764
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اعزام ۱۶۰ هزار زائر از خسروی به کربلای معلی

کرمانشاه- ایرنا- فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: تا ساعت ۱۲ ظهر امروز (شنبه ۲۷ مهر) ۱۶۰ هزار زائر از طریق مرز خسروی برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین راهی کربلای معلی شدند.

سردار «علی اکبر جاویدان» در حاشیه دیدار با زائران اربعین حسینی در مرز خسروی اظهارداشت: تا این ساعت (۱۲ ظهر) نیز حدود ۸۰ هزار زائر از طریق مرز خسروی وارد کشورمان شده اند.
وی ادامه داد: هم اکنون با موج بازگشت زائران روبرو هستیم و مرز خسروی نیز آمادگی کامل دارد تا زائران را از طریق ۵۸ گیت دائر شده پذیرش کند.
سردار جاویدان با بیان اینکه مرز خسروی به صورت شبانه روزی آمادگی پذیرش زائران برای ورود به کشور را دارد، افزود: محدودیتی در پذیرش نیز وجود ندارد.
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه همچنین با ابراز خرسندی از رضایتمندی زائران اربعین از امکانات فراهم شده در پایانه خسروی، گفت: به طور قطع در سال های آتی شاهد افزایش تردد زوار از این مرز تا ۲-۳ برابر جمعیت امسال خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: در مراسم اربعین امسال، کار اعزام زوار از ساعت ۷ صبح تا حدود ۱۶ عصر انجام می گرفت، این در حالیست که اگر مرز خسروی نیز ۲۴ ساعته بود مطمئنا تعداد زائران عبوری به شکل قابل ملاحظه ای افزایش      می یافت.
سردار جاویدان در پایان، پلیس را خدمتگزار مردم دانست و گفت: ماموریت قلبی و اعتقادی اربیعن برای پلیس تا بازگشت آخرین زائر از کربلای معلی برای نیروی انتظامی ادامه خواهد داشت.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.