اینجا بین الحرمین؛ انتهای جاده عشق

کربلا - ایرنا - امروز چهلم شهدای کربلا و اینجا بین الحرمین، مرکز عشق است؛ مکتب حسین(ع) میلیون ها دلداده را به کربلا کشانده و این شهر را به صحنه حضور اقوام، ملیت ها، مذاهب، ظواهر و رنگ های مختلف تبدیل کرده که البته همه زیر پرچم حسینی فریاد واحد سر داده اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به کربلا، از ساعات نخست صبح شنبه همزمان با اربعین حسینی(ع) زائران کشورهای مختلف دنیا فوج فوج و گروه گروه روانه حرم‌های مطهر اباعبدالله الحسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) شده اند.

زائران پس از زیارت ضریح در جای‌جای حرم‌های مطهر و بین الحرمین مشغول خواندن زیارت اربعین، زیارت عاشورا، زیارت وارث، سایر ادعیه، قرآن و نمازهای مستحبی هستند.

صدای گریه و روضه خوانی هم در گوشه گوشه حرم بلند است، اما کم نیستند دلدادگان مکتب حسینی(ع) که با امام و خدای خود خلوت کرده و بی صدا اشک می ریزند.

 


گرچه همانند شب اربعین خبری از ازدحام و تعدد دسته‌های عزاداری و سینه زنی نیست اما زائران در قالب گروه‌های کوچک و بزرگ با زدن بر سر و سینه و هروله کنان مشغول عزاداری در داخل حرم ها و بین الحرمین هستند.

حضور زائران کشورهای مختلف از هند و پاکستان گرفته تا عربستان و بحرین و شمال آفریقا چشمگیر است البته جمعیت زائران ایرانی بیش از دیگر میهمانان خارجی کربلا به چشم می‌آید.اکنون خیابان های اطراف و داخل حرم مملو از زائر است و تردد در آنها به کندی صورت می گیرد اما روند حرکت زائران متوقف نشده و به نظر می رسد که بخش قابل توجهی از جمعیت آخر شب گذشته یا اوایل صبح امروز کربلا را ترک کرده اند.

بیش از نیمی از صحن بین الحرمین را زائرانی پر کرده اند که رو به قبله نشسته و مشغول راز و نیاز هستند.

خورشید شهر کربلا هم از امروز چند ساعتی پشت ابر بود و تا نزدیک اذان ظهر گرمای هوا چندان زائران را اذیت نکرد؛ هرچند اکنون گرما و رطوبت هوا قابل توجه است.

بنابر اعلام عتبه حسینی، از آغاز مراسم ایام اربعین امسال تاکنون بیش از ۱۸ میلیون نفر وارد کربلا شدند. از این تعداد دست کم حدود سه و نیم میلیون زائر از جمهوری اسلامی ایران بوده اند.

سال گذشته حدود ۱۴ میلیون زائر از جمله ۲.۵ میلیون زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی شرکت کرده بودند.

یک هزار و ۸۰۰ خبرنگار، عکاس و فیلمبردار از ۷۰۰ رسانه شامل ۴۵۰ رسانه خارجی و ۲۵۰ رسانه عراقی مراسم اربعین را پوشش خبری و تصویری می دهند.

۷۴۴۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =