پیاده‌روی جاماندگان اربعین در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - همزمان با اربعین سرور و سالار شهیدان، همایش پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در ۱۶ بقعه متبرکه استان خراسان جنوبی برگزار شد.

همایش محوری پیاده‌روی جاماندگان اربعین در بیرجند ساعت ۹ امروز (شنبه) از میدان آزادی آغاز شد و تا آستان مقدس امامزادگان باقریه (ع) ادامه داشت.

در این آیین مذهبی عاشقان شهدای کربلا و آنان که توفیق حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی را نداشته‌اند با حضور پرشور در آستان مقدس امامزادگان باقریه (ع) و عزاداری در سوگ سید و سالار شهیدان اشک ماتم ریختند.

بِیرَق‌های لبیک یا حسین، حب‌الحسین یجمعنا، هیهات من‌الذله و سربندهای یا حسین (ع) یا زهرا (س)، جامانده‌ام در این همایش نیز به چشم می‌خورد.

پیاده‌روی جاماندگان اربعین امروز در خضری دشت بیاض از شهر خضری به سمت امامزاده عبدالله (ع)، روستای نوزاد به سمت امامزاده بی‌بی سیده زهرا (س)، در سربیشه از مرکز شهر به سمت مسجد حضرت ابوالفضل (ع)، در قاین از روستای قومنجان به سمت امامزاده حسن و افضل (ع) و در نهبندان از مرکز شهر به سمت مسجد حضرت ابوالفضل و از روستای دهک به سمت امامزاده سیدالحسین برگزار شد.

همچنین پیاده‌روی جاماندگان اربعین در بشرویه از روستای مجد به سمت امامزاده بی بی نجمه خاتون، در سرایان از روستای قاسم آباد به سمت امامزاده سلطان ابوالقاسم، از روستای ساغند به سمت امامزاده سید عبدالکریم و از روستای هوگند به سمت امامزاده محمد بن اصغر، در زیرکوه از روستای بارنجگان به سمت امامزاده سعدالله ابن موسی شاهرخت، در خوسف در امامزاده سید ابوالقاسم نصرآباد و در طبس از روستای اصفهک به سمت امامزاده سید حسین (ع) و از روستای نیستان به سمت بقعه پیر حاجات برپا شد.

در شهرستان فردوس نیز با حضور هیات‌های مذهبی عزاداری در امامزاده سلطان احمد مهوید، امامزاده سلطان ابوالقاسم روستای سرند و امامزاده سید جلیل روستای امرودکان برگزار شد.

همچنین ۳۲ بقعه متبرکه استان خراسان جنوبی امروز میزبان عزاداران، جاماندگان و عاشقان سرور و سالار شهیدان کربلا بود.

برای روز اربعین و دهه پایانی ماه صفر ۳۰ مُبلغ بومی و غیر بومی اعزامی از قم و مشهد به بقاع متبرکه استان اعزام شده بودند و به ایراد سخنرانی و عزاداری و نشر معارف حسینی پرداختند.

هیات‌های عزاداری در سطح شهرها با پیاده‌روی و حضور در بقاع متبرکه به یاد شهدا و اسرای کربلا به سوگواری و عزاداری پرداختند.

آیین محوری اجتماع بزرگ جاماندگان اربعین با سخنرانی حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، خوسف و درمیان و با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و خیل عظیم مردم در حسینیه جماران بیرجند نیز برگزار شد.

پخت و توزیع غذای نذری به ویژه غلور (نوعی آش محلی) از دیگر مراسم اربعین در خراسان جنوبی بود.

همزمان با اربعین حسینی یک هزار و ۲۰۰ پُرس «شُله» نذری به همت جمعی از خیرین و با همراهی مرکز نیکوکاری رسانه‌یاران خراسان جنوبی بین عزاداران اربعین حسینی در شهر بیرجند توزیع شد.

توزیع این غذاهای نذری صبح اربعین بعد از قرائت زیارت عاشورا و عزاداری، بین ۸۰۰ خانواده نیازمند شناسایی شده از قبل، انجام و مابقی بین عزاداران حاضر در آیین توزیع شد.

اخبار مرتبط