برای احداث پل روگذر اسلام‌آبادغرب تابع قانون‌ هستیم

قصرشیرین- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: در بحث احداث پل‌روگذر اسلام‌آبادغرب که بخشی از مشکل ترافیکی ساکنان این شهر را کاهش می‌دهد، تابع قانون و مقررات هستیم.

هوشنگ بازوند روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قرار شد که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه در این رابطه جلسه ای تشکیل دهد و از همه طرفین موضوع دعوت کند که در چارچوب قانون، کار را انجام دهند.

 وی ادامه داد: در بحث احداث پل روگذر هرچه قانون تعیین کرد، تابع آن هستیم.

تپه تاریخی «چغاگاوانه» اسلام‌آبادغرب که مربوط به دوران پیش از ایران باستان است، اکنون به واسطه ساخت پل روگذر و ساخت و سازهای صورت گرفته در اطراف آن در معرض تخریب قرار گرفته است.

لایه های اولیه این محوطه تاریخی که ۱۹ تیر ۱۳۴۸ به ‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده، تاکنون آثار بسیار گران‌بهایی از دوران پیش از ورود آریایی ها و ایلام باستان به فلات ایران کشف شده است، اما به گفته باستان شناسان لایه‌های زیرین این تپه، رازهای بسیاری متعلق به دوران ناشناخته از تاریخ در دل خود دارد.

در این تپه ۱۰ هزار متری که با ارتفاعی حدود ۲۵ متر در وسط شهر اسلام‌آبادغرب و بین خانه‌های مسکونی قرار دارد، تاکنون آثار بسیار ارزشمندی مربوط به دوره سنگ، مس و عصر آهن به دست آمده است.

در ضلع غربی تپه چغاگاوانه و فاضله حدود ۴۰ متری آن میدانی به نام میدان امام خمینی (ره) وجود دارد که شهرداری اکنون به منظور ایجاد یک پل روگذر، وسط میدان و بخشی از بلوارهای شمالی و جنوبی آن را تخریب کرده و در حال خاک برداری است.

براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در زیر محلی که شهرداری برای ایجاد پل انتحاب کرده، آثار تاریخی وجود دارد و در حفاری‌های اخیر نیز بقایای استخوان انسان کشف شده است به همین دلیل میراث فرهنگی مخالف ساخت این پل روگذر است.

اسلام‌آبادغرب در ۶۰ کیلومتری غرب کرمانشاه ۱۵۰ هزار تن جمعیت دارد.