راهپیمایی طرفداران جریان صدر در کربلا

کربلا - ایرنا - طرفداران جریان صدر عراق، صبح شنبه و همزمان با اربعین حسینی(ع) در شهر مقدس کربلا راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به کربلا، راهپیمایان از صبح شنبه راهپیمایی خود را در کربلا آغاز کرده و در حال حرکت به سمت مرقد مطهر اباعبدالله الحسین (ع) هستند.

صدری ها علیه آمریکا، اسرائیل و مفسدان عراق شعار می دهند؛ «هرگز هرگز آمریکا، هرگز هرگز اسرائیل، هرگز هرگز ای فاسد، بغداد آزاد، آزاد، فاسد برو بیرون، آری آری به اصلاح و لبیک یا حسین» از جمله شعارهای راهپیمایان مزبور است.

بیشتر حاضران پرچم عراق در دست دارند و برخی هم پرچم هایی با عنوان اباعبدالله(ع) و حضرت عباس(ع) را حمل می کنند. مسیر اصلی تظاهرات حرکت به سنت باب القبله  ورودی اصلی به حرم امام حسین (ع) است.

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق روز ۲۴ مهر در بیانیه ای از مردم این کشور خواست که در روز اربعین حسینی(ع) به صورت میلیونی به استان کربلا سرازیر شوند و علیه آمریکا، اسرائیل و مفسدان عراق شعار دهند.

جمعیت بالای معترضان سبب ازدحام و ترافیک سنگین در مسیر حرکت زائران به سمت حرم های مطهر و داخل آن شده است.

این درخواست در ادامه پیگیری اعتراض های خیابانی اوایل مهر و درگیری های پراکنده در بغداد و هفت استان جنوبی و مرکزی این کشور، صورت گرفت.

در اوایل مهر در ابتدا تعدادی از تظاهرکنندگان در میان تدابیر امنیتی در میدان التحریر بغداد تجمع کرده و خواستار اصلاح وضع عمومی عراق شدند؛ برخی از مطالبات تجمع کنندگان که در پلاکاردهایی نوشته شده بود شامل مبارزه با فساد، اصلاح نظام سیاسی و ایجاد اشتغال بوده است. اما خیلی زود تلاش های مخالفان خارجی و داخلی حکومت برای انحراف اعتراض ها آغاز شد.

از جمله شعارهای بحث انگیز در تجمع ها، دعوت مردم به عدم مشارکت در زیارت اربعین حسینی بود.

همچنین تیراندازی‌های صورت‌گرفته به نیروهای امنیتی و معترضان، شعارهای ضدایرانی برخی از تجمع کنندگان و هشتگ هایی که در فضای مجازی از خارج عراق بویژه عربستان سعودی تِرند می شد، ناظران سیاسی را به همین تصور رساند که عده ای در تلاشند با فرصت طلبی و تبدیل اعتراض ها به آشوب و اغتشاش، اختلاف افکنی بین مردم عراق و ایران، ناامن سازی این کشور در آستانه راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی(ع)، بی اعتبار کردن بسیج مردمی(الحشد الشعبی) و تضعیف دولت و مرجعیت عراق را دنبال کنند.

این گمانه وقتی تقویت شد که نتایج بررسی و پالایش فضای مجازی بیرون آمد؛ به طوری که بر اساس بررسی صورت گرفته حدود ۶۰ هزار اکانت سعودی در ترند کردن هشتگ ناآرامی های عراق مشارکت کرده و ۲۰۰ ربات ۱۳ هزار توئیت را برای ترند کردن استفاده کرده‌اند.

همچنین یک بررسی دیگر حاکیست که تنها حدود ۶ درصد از هشتگ اصلی مرتبط با تظاهرات عراق توسط مردم این کشور ارسال شده و ۷۹ درصد کاربرانی که در توییتر عراقی ها را به تظاهرات ترغیب می‌کردند، از عربستان سعودی بوده‌اند.

راهپیمایی اربعین حسینی(ع) یکی از نمادهای اتحاد و اقتدار شیعیان جهان و مصداق نزدیکی ملت و دولت های ایران و عراق است که هر ساله با استقبال و پذیرایی کم نظیر مردم عراق و حضور ده ها میلیون زائر از ایران و بیش از ۶۰ کشور دیگر برگزار می شود؛ در عراقی که اکنون یکی از پایه های محور مقاومت است و تصمیم گرفته روی پای خودش بایستد.

این واقعیت‌ها هرگز برای دولت سعودی و هم پیمانان غربی و عبری آن خوشایند نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =