استفاده از ظرفیت‌های استانی برای بهبود زیرساخت‌های مورد نیاز زائران اربعین

تهران- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد برنامه‌های عمرانی در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین قرار گرفته و معاونان امور عمرانی استانداری‌ها مسئولیت کمیته زیرساخت استان‌ها را عهده‌دار شدند.

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی امروز (شنبه/۲۷ مهر) در ستاد مرکزی اربعین ضمن تشریح اهداف، ماموریت ها و اقدامات کمیته زیرساخت در اربعین سال ۱۳۹۸، پایدارسازی و کیفی‌سازی زیرساخت‌ها برای ارائه خدمات به زایران را اولویت اصلی این کمیته در سال جاری عنوان کرد.

 وی با بیان اینکه کمیته زیرساخت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی، موضوعات مرتبط با پروژه های عمرانی را برنامه ریزی و بر اقدامات اجرایی نظارت می کند، گفت: این کمیته یکی از کمیته های چهارده‌گانه ستاد مرکزی اربعین است که ۱۵ مأموریت‌ و وظیفه اساسی در حوزه احداث و تکمیل پروژه های عمرانی و راه های مواصلاتی و بناهای ثابت، جانمایی و تأمین امکانات برای پارکینگ های خودروهای شخصی و اتوبوس های بین شهری، تأمین امکانات اضطراری و رفاهی، تکمیل پایانه های مرزی و رفع خلاهای مرزی، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی حوزه فضای مجازی و افزایش پوشش مخابراتی، ارائه خدمات پولی و بانکی، ایمنی راه های مواصلاتی و حذف نقاط حادثه خیز، احداث بناهای ماندگار در پایانه های مرزی استان‌های هدف می باشد.

جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه تحقق اهداف و وظایف کمیته با برگزاری جلسات کمیته اصلی و حضور در جلسات کمیته‌های استانی و رصد پیشرفت اجرای مصوبات جلسات و انجام بازدیدهای میدانی از مرزهای چهارگانه و پایانه‌های مرزی پیگیری شده است، اظهار کرد: برای تحقق این ماموریت‌ها ابتدا آسیب شناسی مجموعه فعالیت های دستگاه هایی اجرایی عضو کمیته انجام و با برگزاری نشست های مشترک نسبت به تهیه نقشه راه و برنامه سال ۱۳۹۸ کمیته زیرساخت و تقسیم کار و تفکیک وظایف اقدام شد و به منظور عینی شدن‌برنامه های تعریف شده، از ابتدای امسال بازدیدهای ادواری از مرزهای چهارگانه صورت گرفته است.

جمالی نژاد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد برنامه های عمرانی تعیین شده در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین قرار گرفته و معاونان امور عمرانی استانداری‌ها مسئولیت کمیته زیرساخت استان‌ها را عهده‌دار شدند، عنوان کرد: به موجب سیاست های تعریف شده برای برنامه‌ریزی بلندمدت، تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی مرزها در دستورکار قرار گرفت تا به عنوان مبنای انجام فعالیت های عمرانی ماندگار و پایدار قرار گیرد.

سیاست های کلیدی برای توسعه زیرساخت ها در مرزهای چهارگانه با نگاه آینده‌نگرانه و مبنتی بر ایجاد زیرساخت های دائم و ماندگار، پایداری در ارائه خدمات به زائران و کیفی سازی خدمات استوار بوده است.

گزارشی از عملکرد کمیته زیرساخت در ستادمرکزی اربعین ۹۸

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در حوزه راه‌های مواصلاتی تمرکز برنامه ریزی بر ایمن سازی مسیرهای منتهی به مرز بود و ‌برای تحقق این مهم،‌ لکه گیری موضعی و روکش اسفالت ۴۶۳ کیلومتر از راه‌ها در سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه اتجام شد.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ کیلومتر هم راه احداثی در مرز مهران و چذابه احداث شد که مهمترین آن احداث کمربندی غربی در شهر مهران بود که باعث تفکیک ترافیک ورودی به پایانه برکت به عنوان مبدا و خروجی اتوبوس های برون شهری گردید.

جمالی نژاد همچنین از خط کشی ۲۵۰۰ کیلومتر از راه‌های منتهی به مرزهای مجاز خبر داد و گفت: نصب حفاظ و گاردریل به طول ۴۰ کیلومتر به ویژه در مرز مهران و چذابه و نصب علائم راهنمایی و رانندگی برای ایمن سازی مسیر توسط کمیته زیرساخت استان و وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین اظهار داشت: در حوزه تقویت زیرساخت و ارتقای ظرفیت ارتباطی برای برقراری مکالمات و استفاده از اینترنت، با تقویت شبکه و آنتن‌های BTS در مرزهای چهارگانه، افزایش ظرفیت شبکه تلفن‌های همراه توسط اپراتورهای سه‌گانه و نصب و بهره‌برداری از وای فای Wi_Fi رایگان در پایانه‌های مرزی با بهره گیری از ۴۷ سایت دائم، ۱۶ سایت ثابت و ۱۶ سایت متحرک امکان برقراری ۶۰ میلیون دقیقه مکالمه و تأمین اینترنت پرسرعت رایگان در پایانه های مرزی فراهم شده است.

جمالی نژاد اضافه کرد: کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در راستای ارائه خدمات پولی و بانکی به زائران اربعین حسینی(ع) به ویژه در شهرهای منتهی به مرز و پایانه های مرزی محل تردد زائران اقدام به تعیین شعب و باجه های کشیک در استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان و تدارک لازم برای افزایش میزان نصب، راهبری و نگهداری امکانات پرداخت الکترونیک در نقاط مرزی چذابه، شلمچه، مهران و خسروی کرده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌ پایانه‌های مرزی اشاره نمود و از محوطه‌سازی ورودی پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه و تکمیل عملیات اجرایی و بهره برادری از آنها در سالجاری خبر داد.

وی گفت: احداث و تقویت گیت‌های گذرنامه پایانه‌های مرزی از جمله اقدامات اساسی دیگری بود که برای تحقق این موضوع اقداماتی صورت گرفت و در حال حاضر ۹۶ گیت در پایانه مرزی مهران، ۴۸ گیت در پایانه مرزی شلمچه شامل احداث خروجی اتباع خارجی در سال جاری با ایجاد ۲۴ گیت، ۲۴ گیت در پایانه مرزی چذابه و ۲۹ گیت با ۵۸ خروجی در پایانه مرزی خسروی راه اندازی شده است. همچنین برای شرایط اضطراری تعدادی گیت سیار تهیه و در مرزها تعبیه شد تا در صورت ازدحام جمعیت استفاده شود.

جمالی نژاد ادامه داد: زیرساخت پارکینگ خودروهای شخصی و عمومی به دلیل استفاده زایران از خودروهای شخصی تکمیل و بهسازی شد و در حال حاضر ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز مهران ۱۰۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ پایانه برکت در مرز مهران برای اتوبوس‌های برون شهری با گنجایش حداقل ۱۰۰۰ دستگاه، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز شلمچه ۹۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز چذابه ۱۰۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز خسروی ۱۴۰هکتار می باشد.

وی از اجرای برنامه زمان بندی برای حصارکشی و تامین امنیت پارکینگ ها و تعیین متولی برای آنها خبر داد و گفت: در مجموع ۴۴۰ هکتار پارکینگ در مرزهای چهارگانه تعبیه و زیرساخت‌های آن تکمیل شده است.

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب توجه به پایداری خدمات و کیفی سازی ان در دستور کار گرفت از احداث روشنایی و نصب برج نوری در مسیرهای منتهی به مرز(۱۲۰کیلومتر) و ۴۴۰ هکتار پارکینگ ایجادشده، نصب و بهره‌برداری از ۱۰ دستگاه تولید و بسته‌بندی آب در پایانه‌های مرزی و شهرهای نجف و کربلا با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بسته آب کیسه‌ای و جرعه‌ای در روز خبر داد.

جمالی نژاد با اشاره به از اعزام ۴۰ اکیپ فنی آب و برق، اعزام ۱۰۰ تانکر برای آب رسانی در پایانه‌های مرزی و کشور عراق، تأمین ۸ دستگاه ژنراتور برق اضطرای برای پایانه‌های مرزی، ایجاد ۲ کارخانه یخ در پایانه‌های مرزی، اعزام ۱۰ آزمایشگاه سیا توسط وزارت نیرو و واحدهای تابعه خبر داد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام کرد: تأمین ۲۵۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل درون شهری برای جابجایی زائرین در پایانه‌های مرزی و داخل کشور عراق انجام شد که ۱۲۵۰دستگاه آن در ایران و ۱۲۵۰ دستگاه برای داخل خاک عراق برنامه ریزی و اختصاص یافت.

وی از کمک به توسعه و عمران شهرهای واقع در مسیر تردد زائرین با محوریت شهرداریها با هدف ایجاد زیر ساخت های ماندگار و دائمی اعم از ایجاد مجتمع های خدماتی و رفاهی و بهسازی معابر مسیرهای مربوطه توسط شهرداریها خبر داد.

جمالی نژاد در خاتمه ابراز امیدواری کرد که مجموعه اقدامات زیرساختی انجام شده فرصت ارائه خدمات بهینه را به زائرین محترم اربعین حسینی (ع) را فراهم کرده باشد.

احمد محمدی  فر دبیر ستاد اربعین روز شنبه در  ستاد مرکزی اربعین  با اشاره به آمار ورودی و خروجی مرزها در روز شنبه ۲۷ مهر ۹۸ اظهار داشت: امروز شنبه ۹۹ هزار و ۶۲۴ نفر وارد کشور شده و در همین روز ۳ هزار و ۳۳۶ نفر از کشور خارج شده اند.

وی با اشاره به تعداد زائرانی که از مرز مهران تردد کرده اند، گفت: ۵۸ هزار و ۲۰۱ زائر امروز از مرز مهران وارد کشور شده و ۸۰۴ نفر از این مرز از کشور خارج شده اند. ۲ هزار و ۵۸۰ نفر از مرز شلمچه وارد کشور شده و همچنین ۳۶۰ نفر از همین مرز از کشور خارج شده اند.

دبیر ستاد اربعین افزود: ۲۲۹ نفر از مرز خسروی وارد کشور شده و ۱۱۷ نفر از کشور خارج شده اند، همچنین ۱۲ هزار و ۱۷۷ نفر از مرز چذابه وارد کشور شده و از همین مرز ۱۷۴ نفر از کشور خارج شده اند.

محمدی فر با اشاره آخرین آمار تردد هوایی گفت: ۲ هزار و ۶۱۱ نفر از طریق مرز هوایی امروز وارد کشور شده و هزار و ۵۷۹ نفر از مرز هوایی از کشور در امروز خارج شده اند. از اول محرم ۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۲۲۶ نفر از کشور خارج شده اند، از اول ماه صفر ۳ میلیون و ۵۵ هزار و ۶۱۴ نفر از کشور خارج شده اند. از اول ماه محرم دو میلیون و ۷۱۲ هزار و ۱۹ نفر و از اول ماه صفر ۲ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۳۵۷ نفر وارد کشور شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =