هدف همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین، نمایش اتحاد مسلمانان است

تهران- ایرنا- مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به حضور ۲۵ گروه نمایشی در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین از مرز عراق در ایران تا نجف و کربلا گفت: مهمترین هدف برگزاری این همایش، نمایش اتحاد مسلمانان جهان تحت پرچم قیام و نهضت حسینی است.

کوروش زارعی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره انتخاب آثار جهت حضور در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین گفت: همزمان با اعلام فراخوان برای برگزار این همایش، بیش از ۶۰ گروه نمایشی از سرتاسر ایران آمادگی خود را اعلام کردند که بعد از بازبینی ۲۵ اثر برای حضور در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین پذیرفته شدند.

وی ادامه داد: اجرای این هنرمندان از سه شنبه گذشته (بیست و سوم مهر) در مرزهای ورودی به خاک عراق و در ادامه در مسیر پیاده روی زائران در موکب های منتخب تا شهر نجف در طول مسیر آغاز شده و تا اذان مغرب روز اربعین (بیست و هفتم مهر) ادامه خواهد داشت.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره پیشینه ادوار قبلی این همایش یادآور شد: دو دوره نخست این رخداد توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. دوره سوم با مشارکت حوزه هنری استان خوزستان به عنوان بخش اجرایی این همایش و امسال همزمان با برگزاری دوره چهارم، اجرای این رویداد به شکل کامل به حوزه هنری استان خوزستان واگذار شده است.

زارعی با اشاره به آنکه دبیر هنری این رخداد برعهده سید شهاب‌الدین طباطبایی مدیر بخش تئاتر حوزه هنری استان خوزستان و دبیر اجرایی آن آرش ساربان که طی سالیان گذشته جزء هنرمندان شرکت کننده در این همایش بود قرار دارد گفت: در روز اربعین تمام گروه های نمایشی که طی سه روز قبل در مسیر پیاده روی زائران اجرا داشتند در نجف و کربلا مستقر می شوند و همسو با سوگواری عموم مردم به اجرای نمایش های منتخب می پردازند.

آثار منتخب برای حضور در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین از میان آثار منتخب مراکز استانی حوزه هنری و بخش دفاتر تئاتر مردمی بچه های مسجد گزینش شده اند. این آثار در قالب مختلف نمایش های ایرانی مانند  تعزیه، مقتل خوانی، نقالی، پرده خوانی، تئاتر خیابانی و اجرای مراسم آیین سوگواری سنج و دمام متناسب با اربعین امان حسین(ع) تولید و اجرا می شوند.

به گفته زارعی پنج اثر در مرز ایران و عراق از آثار هنرمندان اصفهان، خوزستان و گلستان یک اثر و کرمانشاه با دو اثر اجرا می شوند و باقی آثار در مسیر پیاده روی زائران و سپس در روز اربعین در نجف و کربلا از استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، آذربایجان شرقی، مرکزی، فارس، کرمانشاه، خراسان رضوی، گلستان و کرمان اجرای عمومی خود را پشت سر می گذارند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خاطرنشان کرد: ریشه شکل گیری همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین بر پایه حرکت خودجوش هنرمندانی بود که به واسطه هنرشان تلاش می کردند تا عشق و ارادت خود را به ساحت مقاس امام سوم شیعیان ابراز کنند، امسال علاوه بر اجراهایی به زبان فارسی، برای همراهی هر چه بیشتر با خیل زائران اربعین حسینی، نمایش هایی به زبان ترکی، انگلیسی، اردو و عربی نیز تدارک دیده ایم تا بتوانیم مخاطبان بین المللی حاضر در این آیین مردمی را با هنر تئاتر دینی ایران بیش از گذشته آشنا و همراه کنیم.

وی با تاکید بر آنکه گروه های هنرمند کشورمان مانند ادوار قبل از طرف گروه های هنری عراق مورد توجه واقع می‌شوند تصریح کرد: این نشان می دهد به لحاظ هنری و ارائه فرهنگ عاشورا به مخاطبان، زبان هنر می تواند رساترین و اثرگذارترین زبان برای مشارکت حداکثری مردم در این آیین سوگواری باشد.

زارعی هدف از برگزاری همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین را ایجاد اتحاد میان مسلمانان با استناد به دستاوردها و آموزه های نهضت و قیام امان حسین (ع) دانست و تاکید کرد: دشمنان جهان اسلام همواره دنبال این هستند که خللی در برگزاری پیاده روی اربعین ایجاد کنند آنگونه که طی یک ماه اخیر نیز با ایجاد درگیری ها در عراق در این زمینه تلاش کردند؛ اما خوشبختانه این بار نیز مردم عزادار کشورمان در کنار دیگر مسلمانان از جمله مردم عراق با ابراز عشق و ارادت و همراهی خود با شعار و نهضت حسینی و قیام اباعبدالله بار دیگر قدرت اسلام و وحدت مسلمانان را به رخ کشیدند و در این میان زبان گویای آنها در هنر هنرمندان کشورمان نمود و بروز بیشتری پیدا کرده بود.

وی ادامه داد: شاهد این مدعا آنکه در سال نخست ۴۰ یا ۵۰ هنرمند این کار و حرکت را آغاز کردند اما در حالی که ما سال چهارم این رخداد را پشت سر می گذاریم؛ نه تنها شاهد حضور بیش از ۱۵۰۰ هنرمند در برگزاری این همایش هستیم که شاهد افزوده شدن زبان های مختلف از جمله انگلیسی، ترکی، عربی و اردو به تولیدات نمایشی حاضر در این همایش بین المللی بودیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =