۲۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۶:۰۳
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83522499
۷ نفر

برچسب‌ها

آرامش شکننده در مکزیک بعداز دستگیری پسر «ال چاپو»

تهران- ایرنا- ساکنان شهر «کولیاکان» مکزیک پس از آنکه ماجرای پرحادثه دستگیری و آزادی پسر «ال چاپو» قاچاقچی مواد مخدر پایان یافت، با احتیاط بازگشت به زندگی عادی خود را آغاز کردند.

به گزارش رویترز، پس از آنکه «اوویدیو گوزمان» پسر ال چاپو از سوی پلیس مکزیک در شهر کولیاکان مرکز ایالت «سینالوآ» بازداشت شد، ده‌ها نفر از افراد مسلح وابسته به وی، روز پنجشنبه به وقت محلی به بخش‌هایی از این شهر در شمال غربی مکزیک هجوم برده و با پلیس درگیر شدند.
این افراد مسلح، خودروها را به آتش کشیده و برخی خیابان‌های شهر را مسدود کردند. آنان همچنین به تیراندازی در شهر پرداختند. پلیس در پی این اتفاقات اوویدیو گوزمان را آزاد کرد.
مقام‌های امنیتی روز جمعه خودروهای سوخته و پوکه‌های به‌جا مانده از درگیری و تیراندازی را جمع آوری کردند. هرچند مدارس و مغازه‌ها روز جمعه بسته بود اما برخی ساکنان کولیاکان سعی کردند به زندگی عادی بازگردند.
«توماس گوارا» کارشناس مسائل امنیتی که بیش از ۳۰ سال است در کولیاکان زندگی می‌کند، اظهار کرد: صحنه‌هایی را دیدم که فقط در فیلم‌های جنگی دیده‌ام. خودروها در خیابان‌ها به آتش کشیده شده و رها شده بودند. هرگز چنین چیزهایی را ندیده بودم.
«آلفونسو دورازو» وزیر امنیت مکزیک نیز در پیامی توئیتری نوشت که این درگیری‌ها هفت کشته برجای گذاشت که پنج نفر آنها از مهاجمان بودند و یک نفر غیرنظامی و یک نفر نیز عضو گارد ملی مکزیک.
«آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک روز جمعه گفت که نیروهای امنیتی بنا به حکم قضایی برای بازداشت اوویدیو گوزمان وارد عمل شدند اما سرانجام کابینه امنیتی مکزیک تصمیم گرفت تا این عملیات را برای «حفاظت از جان مردم» تعلیق کند.
«لوئیس کرسنسیو» وزیر دفاع ملی مکزیک نیز گفت که پس از تعلیق عملیات، ۹ نیروی امنیتی که توسط مهاجمان دستگیر شده بودند، آزاد شدند. وی افزود: هدف از این عملیات دستگیری اوویدیو گوزمان و استرداد وی به آمریکا بود.
گفته می‌شود که گوزمان بیست و هشت ساله، نقشی کلیدی در کارتل «سینالوآ» دارد. وی در آمریکا به تلاش برای توزیع مواد مخدر متهم شده است.
پدر وی «خواکین گوزمان» ملقب به «ال چاپو» قاچاقچی مواد مخدر در آمریکا به زندان و پرداخت جریمه محکوم شده است. دادگاهی در آمریکا سه ماه پیش وی را به حبس ابد به علاوه ۳۰ سال زندان و پرداخت ۱۲.۶ میلیارد دلار جریمه محکوم کرد.
انتظار می‌رود که ال چاپو شصت و دو ساله دوران محکومیتش را در امنیتی‌ترین زندان فدرال آمریکای در شهر «فلورانس» ایالات کلرادو سپری کند.
وی متهم است که یک کارتل بزرگ مواد مخدر را هدایت کرده و در مدت ۲۵ سال فعالیتش در این گروه، مبادرت به آدم‌ربایی، شکنجه و قتل مخالفانش کرده است.
ال چاپو که تاکنون دو بار از زندان در مکزیک فرار کرده است، سال ۲۰۱۶ در مکزیک دستگیر و سال بعد به آمریکا مسترد شد.
ال چاپو در زبان اسپانیایی به معنای کوتوله است. گفته می‌شود، کارتل «سینالوآ» که تحت هدایت وی قرار دارد، از کشورهای قاره آمریکا گرفته تا اروپای شرقی، استرالیا، ژاپن، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، آلمان و چندین کشور آفریقایی فعالیت می‌کند.
سینالوآ علاوه بر تجارت مواد مخدری مانند کوکائین و ماری‌جوآنا، در تولید و فروش مواد مخدر صنعتی نیز دست دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =