رهبر جمهوریخواهان سنا ترامپ را به باد انتقاد گرفت

تهران- ایرنا- «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا روز جمعه با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست از سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در قبال سوریه انتقاد کرد.

این سناتور ایالت کنتاکی در مورد تصمیم ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه، نوشت: خروج نیروهای آمریکایی از سوریه یک اشتباه راهبردی بزرگ است.
وی افزود: این اقدام، امنیت مردم و کشور ما را کاهش داده، دشمنان‌مان را جسورتر و اتحادهای مهم را تضعیف می‌کند.
مک‌کانل در بخش دیگری از یادداشت خود نوشت که خروج آمریکا از سوریه و همزمانی آن با جنگ ترکیه و کُردها باعث ایجاد «کابوس راهبردی» برای آمریکا می‌شود.
یادداشت مک‌کانل در حالی منتشر شده که «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در سفری به آنکارا اعلام کرد؛ ترکیه با آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه موافقت کرده است.
مک‌کانل در یادداشت خود استدلال کرد که اگر حتی آتش‌بس دوام پیدا کند، خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و تهاجم ترکیه به آن منطقه «کارزار ایالات متحده علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی را به عقب برمی‌گرداند.»
در همین حال، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی نیز پس از درگیری‌های روز جمعه در شمال شرق سوریه، نسبت به شکننده بودن آتش‌بس در این منطقه ابراز نگرانی کرد.
گراهام در توئیتی نوشت: ژنرال «مظلوم عبدی» [فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک] نگران دوام آتش‌بس است. او تأکید کرده که هرگز با پاکسازی نژادی کُردها موافقت نخواهد کرد. منطقه حائل برای کُردها پذیرفتنی است اما اشغال و آوارگی به معنای ایجاد منطقه امن نیست. این پاکسازی نژادی است.
ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =