دو فضانورد زن نخستین پیاده‌روی فضایی را انجام دادند

تهران- ایرنا- دو فضانورد آمریکایی به نام‌های «کریستینا کوخ» و «جسیکا میر» امروز (جمعه) نخستین پیاده‌روی فضایی تمام زنانه را انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «استفانی ویلسون» از مقام‌های ناسا از دو فضانورد زن خواست تا در این پیاده‌روی، یکی از باتری‌های ایستگاه فضایی را تعویض کنند. این باتری هفته گذشته از کار افتاده بود.
قرار بود این پیاده‌روی فضایی زنانه ماه مارس انجام شود اما از آنجایی که ناسا تنها یک لباس سایز متوسط برای فضانوردهای زن داشت، این پیاده‌روی به تعویق افتاد.
«جیم بریدنستاین» از مدیران ناسا در گفت‌ وگو با خبرنگاران بر اهمیت این پیاده‌روی تأکید کرد و گفت: ما می‌خواهیم که فضا برای همه مردم در دسترس باشد.
کوخ، مهندس برق است و این چهارمین پیاده‌روی فضایی وی به شمار می‌آید. میر نیز برای نخستین بار است که پیاده‌روی فضایی انجام می‌دهد. او چهاردهمین زن آمریکایی است که در فضا به پیاده‌روی می‌پردازد.
«سالی راید» نخستین زنی بود که آمریکا در سال ۱۹۸۳ وی را به فضا فرستاد. اما پیش از آن، اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۸۲ دو زن را به فضا فرستاده بود.
ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۴ یک مأموریت دیگر به ماه انجام دهد. قرار است در این مأموریت، یک زن برای نخستین بار پا روی سطح ماه بگذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =