تجربه اورژانس ایران به کشورهای مدیترانه شرقی منتقل می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: ایران تجربیات خود در حوادث طبیعی با توجه به تشکیل ۴۰۰ تیم واکنش سریع اورژانس را به کشورهای مدیترانه شرقی منتقل می‌کند.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، «پیرحسین کولیوند» روز جمعه درباره برگزاری نشست مسئولان سازمان اورژانس جمهوری اسلامی ایران با مسئول اورژانس منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران افزود: در نشستی که روز دوشنبه با این مقامات داشتیم، ابتدا تصور می‌کردند گزارش‌های ما از اقدامات و توسعه زیرساخت‌ها و فعالیت های سازمان اورژانس کشور در حد تئوری است، اما متاسفانه یا خوشبختانه یکی از مشاوران سازمان جهانی بهداشت دچار بیماری قلبی شد که در کمتر از ۳۰ دقیقه به مرکز قلب شهید رجایی منتقل شد و عروق قلب وی که بسته بود، باز شد و مسئولان سازمان جهانی بهداشت و منطقه مدیترانه شرقی این سازمان اذعان کردند که هرآنچه ما به آنها گفته بودیم در عمل دیده‌اند.

وی بیان کرد: واقعیت‌ها و توانمندی‌های سازمان اورژانس کشور در عمل به مسئولان سازمان جهانی بهداشت ثابت شد. دکتر تدروس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت قبل از سفر به ایران دچار کسالت شده بود و ظرف کمتر از یک و نیم ساعت تمام اقدامات درمانی لازم برای وی انجام شد و برای او قابل باور نبود که می‌شود چنین خدماتی را ظرف کمتر از یک و نیم ساعت ارائه کرد.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در این اجلاس، پنل اورژانس در منطقه مدیترانه شرقی برگزار شد و مقرر شد که همکاری چند جانبه‌ای با برخی کشورهای عضو داشته باشیم به این گونه که ایران، تجارب امدادرسانی اورژانس در حوادث طبیعی مانند، سیل و زلزله را به آنها منتقل کند و بتواند به سایر کشورها آموزش بدهد.

کولیوند با اشاره به وجود مرکز هدایت عملیات بحران(EOC) مناسب و مجهز در کشور اظهار داشت: وجود این مرکز و همچنین مرکز پایش مراقبت‌های درمانی(MCMC) می تواند اورژانس ایران را به سرآمد منطقه مدیترانه شرقی تبدیل کند و آماده ایم تا تجارب خودمان را به سایر کشورهای این منطقه منتقل کنیم.

وی افزود: نقشه خطرپذیری و برنامه برای مقابله با خطر را به سایر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی به اشتراک می‌گذاریم و بنا شده نقشه راه مقابله با خطر را نیز به این کشورها ارائه دهیم و با توجه به اینکه در اورژانس شیراز اولین مرکز بین المللی آموزش فوریت‌های پزشکی به صورت شبیه سازی ایجاد شده و امکانات بسیار خوب و مدرنی دارد که مورد تقدیر مسئولان دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت و مقرر شد که در خصوص استفاده کشورهای عضو از این مرکز تفاهم نامه‌ای امضا کنیم تا آموزش های کوتاه مدت ویژه اورژانس و فوریت های پزشکی را به کشورهای عضو این سازمان ارائه کنیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: برای ارتقای خدمات فوریت‌های پزشکی و حفظ و نجات انسان ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی روز گذشته (پنجشنبه) به کار خود پایان داد. اجلاس بعدی وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، سال آینده در مصر برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =