۲۶ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 764
کد خبر: 83522234
۰ نفر

برچسب‌ها

ائمه جمعه، آیین اربعین را الگوی جهانی ظلم ستیزی برشمردند

استان ها - ‌ایرنا – ائمه جمعه سراسر کشور در آخرین جمعه مهر ماه جاری آثاری را مانند ایجاد وحدت ، الگو سازی جهانی برای ظلم ستیزی و تقویت روحیه ایثار و استقامت را به عنوان نتایج برآمده از آیین اربعین برشمردند و ضمن تبیین این حرکت به تشریح ابعاد سیاسی و اجتماعی رخدادهای هفته گذشته پرداختند.

ترسیم آثار معنوی و سیاسی آیین اربعین در جهان ، تشریح بازخورد امنیتی دستگیری سر شبکه  آمد نیوز توسط سپاه و ضرورت شناسایی و برخورد با افراد نفوذی از دیگر محورهای مطرح شده در خطبه های نماز جمعه بود که در ادامه این متن به برخی از آنها اشاره شده است.

«وحدت پربرکت ترین ثمره اربعین»

حجت الاسلام علی ملکی امام جمعه قصرشیرین که این روزها شهرستانش شاهد عبور سیل خروشان زائران اربعین از مرز خسروی است، مهم‌ترین برکت‌ آیین اربعین حسینی (ع) را وحدت اسلامی در داخل و خارج از ایران برشمرد و گفت پیام بزرگ این همایش ظلم ستیزی و مقابله با کفرو انسجام مسلمانان برای دفاع از دین خدا است.

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت نیز این راهپیمایی را  تجلی وحدت میان همه ملت ها خواند و اربعین را یکی از بزرگترین حادثه ها در تاریخ بشریت برشمرد و گفت: حضرت امام حسین (ع) انسان ها را زنده کرد و اگر امروز انسانیت هویت خود را باز یافته در سایه آرمان ها حضرت امام حسین (ع) و شهادت این بزرگوار است که برای زنده نگه داشتن دین خدا و انسانیت به درجه رفیع شهادت نایل شدند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان هم که نماز جمعه را در شهر کرمان مرکز این استان خود اقامه می کند در خطبه امروز،‌ اربعین حسینی (ع) را به عنوان یکی از زیباترین جلوه‌های تشکیل امت واحد برای ظلم ستیزی و بستری مناسب برای ظهور حضرت ولی عصر (عج) برشمرد.

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی همایش بزرگ اربعین را در دنیا بی نظیر خواند و آن را جریانی توانمند و پویا برای همدلی امت اسلامی و امت آزاده جهان دانست.

«ظلم ستیزی ،‌پیام اصلی راهپیمایی اربعین »  برجسته ترین کلام در خطبه های امام جمعه یزد بود که برای تبیین نگاهش به این آیین مطرح کرد.

حجت الاسلام سید جواد آیت‌اللهی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته افزود: این راهپیمایی با حضور میلیونی مسلمانان و عاشقان امام‌حسین (ع) به همگان درس ایستادگی، ولایتمدای و استکبارستیزی می‌دهد.

ائمه جمعه بندرعباس ، زاهدان، بروجرد ، دزفول، قشم ، ‌ارومیه ،‌شهرکرد ، شیراز ، همدان و مشهد هم  بخش های بیشتری از خطبه هایشان را به تبیین جایگاه اربعین در پویایی جهان اسلام و هدفمند شدن فرآیندهای امور سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی مسلمانان به شکل خاص و آزادگان جهان به شکل عام اختصاص دادند.

البته موضوعاتی مانند ضرورت تنگ تر شدن عرصه بر عرضه کنندگان مشروب الکلی ،‌ ترویج مالیات به عنوان مطمئن‌ترین تکیه‌گاه در اقتصاد و درخواست توجه مسئولان به ورزش همگانی و قهرمانی از جمله سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان امام جمعه بندرعباس بود .

حجت الاسلام محمد علی نکونام نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز با اشاره به برخی اعتراضات مردمی در عراق آن را تلاش دشمنان برای ایجاد انحراف در مسیر اربعین خواند و با نسبت دادن آن به آمریکا قصد دشمن را تخریب روابط  دو ملت و تداوم فشار بر عراق برشمرد.

جلوه وحدت در سخنان اربعینی ائمه جمعه مناطق اهل سنت

امروز واضح ترین مصداق آثار وحدت آفرین آیین اربعین به عنوان نماد ظلم ستیزی متدینانه در خطبه های نماز جمعه مناطق اهل سنت دیده شد که در اغلب خطبه های خوانده شده در این شهرها ،‌ شنیده شد.

ماموستا عبدالسلام امامی، امام جمعه مهاباد در استان آذربایجان غربی  با اشاره به آثار اربعین گفت: راهپیمایی و اجتماع عظیم اربعین حسینی تداعی‌ کننده وحدت مسلمانان و تداوم‌ بخش نهضت عاشوراست.

او افزود: مراسم اربعین حسینی نمایشی باشکوه از شور و شعوری است که می‏‌تواند راه درمان بسیاری از دردهای جهان اسلام باشد زیرا این‏ راهپیمایی موجب نزدیکی قلوب مسلمانان به یکدیگر می‌شود.

ائمه جمعه اهل سنت در استان های سیستان و بلوچستان ، گلستان ، کردستان و خراسان های جنوبی و رضوی و خوزستان نیز با ابیاتی متفاوت بیان کننده همین دیدگاه بودند.

تقدیر از اقتدار امنیتی و درخواست برخورد با عوامل نفوذی

دستگیری سر شبکه کانال «آمد نیوز» توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موضوعی بود که در اغلب خطبه ها به آن اشاره شد و ضمن تقدیر ائمه جمعه از همه نیروهای امنیتی کشور در نهادهای مختلف،‌از آنها خواسته شد تا با شناسایی عاملان نفوذی و همدستان افراد دستگیر شده با آنها برخورد قاطع شود.

خبرنگار ایرنا در بوشهر نیز با توجه به همین موضوع سر خط «دستگیری سرشبکه آمد نیوز ضربه‌ای مهلک به طرح نفوذ بود» را برای خبر نماز جمعه شهرش انتخاب کرد.

حجت‌الاسلام رضا خدری امام جمعه موقت بوشهر با اشاره به این رخداد دستگیری سرشبکه‌های آمد نیوز ؛ آن را ضربه مهلک سپاه به طرح نفوذ در جمهوری اسلامی دانست و گفت : مهم‌تر از این اقدام اطلاعاتی ، عناصر خودفروخته و نفوذی هستند که در داخل با دشمنان همکاری می کنند که باید در این ارتباط دستگاه‌های ذیربط، عوامل مرتبط را با طرح نفوذ هرچه سریعتر شناسایی و کامل منهدم شوند.

آیت‌الله قربان‌علی دری‌ نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در خطبه های نماز جمعه اراک گفت: قدرت اطلاعاتی و امنیتی ایران اسلامی با دستگیری مدیر شبکه جاسوسی آمد نیوز بار دیگر به رخ جهانیان کشیده شد.

او هم مانند اغلب امام جمعه از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی تقدر کرد و این موفقیت ها را ناشی از ایمان و توکل الهی دانست .

از توصیه به عربستان تا ارتباط عدم اجرای قانون در فاصله طبقاتی

موضوعاتی هم جدا از مطالب پیش گفته در خطبه های امروز شنیده شد که برخی به امور بین المللی و برخی به مشکلات داخلی اشاره داشتند.

آیت‌الله سید محمد سعیدی امام جمعه قم از جمله ائمه ای بود که به مسائل بین المللی اشاره کرد و گفت که سعودی‌ها برای حل مشکلاتشان باید سیاست‌های جنگ طلبانه و حمایت از تروریست‌ها را کنار گذاشته و با کشور قدرتمندی مثل ایران مذاکره کنند.

حجت الاسلام سید ضیاء الدین آقاجانپور امام جمعه موقت لواسانات نیز به فاصله طبقاتی معترض بود و با طرح این مشکل آن را ناشی از عدم اجرای دقیق قوانین برشمرد و گفت :این که امروز کاخ هایی در لواسان بنا شده است که در زمان طاغوت هم مانند نداشت نتیجه بستن چشم هایمان بر قوانین است .

حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند هم تفکر غربی را منشا تمام ظلم‌ها جاری در جامعه بشری خواند و گفت تنها مسلمانان نیستند که به آنها ستم می‌شود بلکه منظور ظلمی است که به نوع بشر شده و می شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =