سوگ زائران امام رضا (ع) در اربعین فراق

مشهد- ایرنا- در اربعین شهادت امام حسین (ع) و همزمان با نمایش دلدادگی عاشقان حسینی در کربلای معلی، محشر دیگری در حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) برپا می شود و جاماندگان از همایش بزرگ پیاده روی اربعین پا به آستان ملائک پاسبان رضوی می نهند تا سوگواری برای حادثه جانکاه عاشورا را در این صحن و سرا برپا دارند.

عاشورا زمانه ای به وسعت تاریخ بشریت است که هنوز در اربعین خود آزادگان سراسر عالم را به سوی کربلا فرامی خواند چنانکه گروه گروه از دلدادگان با هر زبان و هر دینی، تاج غلامی حضرت سیدالشهدا (ع) را بر سر نهاده و پیاده رهسپار حرمش می شوند اما جاماندگان از این صحنه شور و دلدادگی در شرقی ترین نقطه ایران و در سرزمین خاوران حرم امام رضا (ع) را ملجا خود برای عرض ارادت و عزاداری می یابند.

در اربعین حسینی، دلدادگان مرام و و مسلک سرور و سالار آزادگان جهان حسین بن علی (ع) رسم عاشقی به جای آورده و از هر گوشه از شهر مشهد، پیاده رهسپار حرم حضرت دوست می شوند تا در حرم انیس النفوس گرد هم آیند و زیارت اربعین را در این آستان سراسر عشق و امید بخوانند و میثاقی دوباره با امام حسین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت ببندند.

اربعین حسینی در حرم امام رضا (ع) میدان دلدادگی شیفتگانی است که از کاروان عاشقان پیاده کربلا جامانده اند و آستان قدسی فرزندش را فرصتی برای عرض ارادت به پیشگاه اهل بیت (ع) قرار داده اند تا بلکه غفلت از زیارت پیاده حرم امام حسین (ع) را با پوشیدن جامه های سیاه، برافراشتن بیرق های عشق، عزاداری و تعظیم در برابر ساحت هشتمین پیشوای خود جبران کنند.

حرم امام رضا (ع) در اربعین حسینی میعادگاه چنین عاشقانی است که در قالب هیات های مذهبی شعله های شور حسینی را در دلها می افروزند و همزمان با کربلا صحنه ای خیره کننده از سوگواری حسینی را در قلب مشهد مقدس به نمایش می گذارند.

سوگواری جاماندگان از زیارت پیاده اربعین و زائران امام رضا (ع) از غروب دیروز در حرم مطهر رضوی آغاز شده است و نوحه خوانان و ذاکران اهل بیت (ع) به مرثیه سرایی پرداخته و هیات های مذهبی مراسم عزاداری خود را برپا کرده اند.

در شب اربعین سیدالشهدا (ع) هیات های مذهبی در بیشتر اماکن حرم مطهر رضوی از جمله رواق دارالهدایه مراسم سوگواری پرشوری برگزار کردند.

مراسم عزاداری و سوگواری روز اربعین نیز در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود و با سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی و حجج ‌اسلام نظری‌منفرد، فرزانه و عماددخانی ادامه خواهد یافت.

مرثیه ‌سرایی و عزاداری ذاکران و مرثیه‌سرایان اهل بیت(ع) عابدیها، محمدنیا، محمد گلابگیر و میثم مطیعی از دیگر برنامه‌های روز اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی است.

اجتماع عظیم "دلدادگان اربعین" در ظهر روز اربعین با حضور خیل عظیم عزاداران حسینی در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود و این مراسم با مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی مداحان اهل بیت(ع) ابراهیم احمدی، مشکینی و کردی همراه است.

برگزاری مراسم عزاداری ویژه بانوان در رواق‌های حضرت زهرا(س)، حضرت معصومه(س) و دارالحکمه حرم مطهر رضوی از دیگر برنامه‌های روز اربعین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =