خودرو به اندازه کافی برای بازگشت زائران از مرز خسروی فراهم است

قصرشیرین- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: اتوبوس‌ به اندازه کافی و زیرساخت لازم برای بازگشت زائران اربعین حسینی (ع) و انتقال آن‌ها از مرز رسمی خسروی فراهم است.

هوشنگ بازوند روز جمعه در حاشیه بازدید از مرز خسروی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: زائران اربعین حسینی هیچ گونه نگرانی از بابت اتوبوس و همچنین آماده نبودن زیرساخت ها در مرز خسروی را نداشته باشند زیرا ما آمادگی کامل برای بازگشت زائران در این  مرز به کشور را داریم.

وی اظهارداشت: از صبح امروز تردد زائران اربعین حسینی در مرز خسروی در جریان است و به ازای هر یک خروج از کشور، هشت تن از زائران از این مرز رسمی به کشور ورود داشته اند.

نماینده عالی دولت در کرمانشاه گفت: به طور یقین بازگشت زائران از مرز رسمی خسروی در روزهای آینده بیشتر خواهد شد و ما نیز تمامی تمهیدات لازم را برای بازگشت زوار از این مرز رسمی فراهم کرده ایم.

بازوند گفت: عزیمت زائران از مرز رسمی خسروی به عراق امروز (جمعه) تا ساعت ۱۶ خواهد بود و ولی بازگشت زائران شبانه روزی است و محدودیتی برای بازگشت زائران نداریم.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.