تردد زائران از مرز خسروی برای اعزام به عراق تا ساعت ۱۴ انجام می‌شود

کرمانشاه - ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت: تردد زائران اربعین از مرز خسروی امروز (جمعه ۲۶ مهر) برای حضور در کربلای معلی تا ساعت ۱۴ انجام خواهد شد ولی این مسیر 24 ساعته برای بازگشت زوار به ایران باز است.

سرهنگ «محمدرضا آمویی» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از زائران می خواهیم چنانچه امروز قصد تشرف به کربلا از مرز خسروی را دارند بعد از ساعت ۱۴ به این پایانه مراجعه نکنند.
وی افزود: امروز تا ساعت ۱۴ اجازه خروج به زائران حاضر در مرز خسروی داده می شود و پس از آن زوار برای استراحت اسکان داده شده و فردا به کربلا اعزام می شوند.
سرهنگ آمویی تصریح کرد: پس از بازگشایی مرز خسروی و در توافق مسئولان ۲ کشور ایران و عراق، تردد زائران از مرز خسروی از ساعت هفت صبح آغاز و تا ساعت حدود ۱۶ ادامه داشت.
معاون اجتماعی پلیس کرمانشاه در عین حال بازگشت زائران به کشور از طریق مرز خسروی را ۲۴ ساعته اعلام و تاکید کرد: محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.
وی همچنین از زائران خواست تا هنگام بازگشت پس از استراحت لازم به مسیر خود ادامه داده و از رانندگی حین خستگی اجتناب کنند.
سرهنگ آمویی در پایان از مردم کرمانشاه نیز خواست که تا اواسط هفته پیش رو از تردد غیرضرور در محورهای استان خودداری کنند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.