فرمانده پلیس ایلام: امنیت مسیر تردد زائران اربعین مطلوب است

ایلام - ایرنا - فرمانده نیروی انتطامی ایلام با تاکید بر اینکه امنیت مسیر راهپیمایی اربعین مولفه اصلی اقتدار جمهوری اسلامی است، گفت: امنیت مسیر تردد زائران وضعیت بسیار خوب و عالی دارد.

سردار نورعلی یاری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بازگشت زائران اربعین اقدامات امنیتی بسیار خوبی اتخاذ شده است و در این راستا کمربند امنیتی با مشارکت تمام نیروهای امنیتی، نظامی، انتظامی و مرزبانی ایلام بسته شده است تا تهدید امنیتی نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: از ابتدای سفر تاکنون هیچ‌گونه مشکل و چالش امنیتی نداشته‌ایم و به آن افتخار می‌کنیم که این امر در سایه تلاش‌های نیروهای مختلف نظامی، انتظامی و امنیتی و البته با مشارکت آحاد مردم حاصل شده است.

سردار یاری ادامه داد: طی روزهای اخیر نیز با توجه به سیل بازگشت زائران تمهیدات مناسب ترافیکی در مسیرهای مختلف استان اندیشیده شده است و به فراخور حجم جمعیت کنترل‌های مقطعی را اعمال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در صورت لزوم محور مهران به ایلام یک طرفه می‌شود، افزود: در همین راستا مسیر ایلام به ملکشاهی و مهران را در صورت سنگین بودن حجم ترافیک یک طرفه می‌کنیم.

سردار یاری وضعیت ترافیکی محورهای مواصلاتی ایلام به سمت مهران و برعکس را روان و پرحجم توصیف و اضافه کرد: تمام نیروهای پلیس راه و راهنمایی و رانندگی را به کار گرفته‌ایم تا با هدایت رانندگان به محل‌های استراحت از رانندگی در حالت خستگی و خواب‌آلودگی آنها جلوگیری کرده و سفر بدون حادثه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان جمعیت هلال احمر را برای استقرار چادرها در مسیرهای مختلف مامور کرده‌ایم، گفت: استراحت‌گاه‌های خوبی در مسیر مهران به ایلام پیش‌بینی شده است تا مرحله بازگشت زائران با کمترین و بدون حادثه سپری شود.

فرمانده نیروی انتظامی ایلام اظهار داشت: کمیته انتظامی ستاد اربعین تمهیدات لازم برای تامین ناوگان حمل و نقل زائران برگشتی از مرز مهران به شهرهای مختلف از طریق پایانه برکت را اتخاذ کرده و یگان‌هایی از ناجا و پلیس راه و یگان ویژه ناجا برای تامین امنیت مسافران در آنجا مستقر شده است.

وی با بیان اینکه تیم‌های سازمان تعزیرات نیز در پایانه برکت مستقر شده است، از مردم خواست: در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به نیروهای تعزیرات اطلاع دهند تا برخوردهای لازم صورت گیرد.

سردار یاری اضافه کرد: هم اکنون تمام امکانات لازم برای مسافران اعم از تامین آب و غذا، تجهیزات استراحت و استحمام زائران در پایانه برکت مهیا است.

به گفته وی تاکنون یک میلیون و 800 هزار نفر از زائران اربعین از مرز مهران به عراق رفته‌اند و تا روز گذشته بیش از 900 هزار نفر از همین مرز به میهن اسلامی برگشته‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی ایلام افزود: از مجموع کسانی که از مرز مهران به عراق رفته‌اند افزون بر 60 درصد با وسایل نقلیه شخصی اقدام به سفر کرده‌اند و هم اکنون بخش بزرگی از پارکینگ‌های شهر مهران خالی شده است.

سردار یاری اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و اعلامیه‌های مختلف از سوی مراجع تقلید مبنی بر قبولی زیارت اربعین در قبل و پس از اربعین را عاملی مهم و تاثیرگذار در کاهش و روان‌سازی موج بازگشت از عراق عنوان کرد.

بنابر اعلام رئیس ستاد مرکزی اربعین بیش از ۶۰ درصد از مجموع زائران اربعین امسال از مرز بین‌المللی مهران تردد داشته‌اند.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای بازگشت به میهن انتخاب کنند، هم اکنون در کنار خروج زائران به کشور عراق، موج بازگشت زائران نیز از مرز مهران آغاز شده است.