هیچ کمبودی در ارائه دارو به زائران اربعین وجود ندارد

کربلای معلی-ایرنا- رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: هیچ مشکل و کمبودی در ارائه دارو و امکانات به زائران ایرانی اربعین حسینی در عراق وجود ندارد و خدمت‌رسانی به زائران ایرانی و عراقی در وضعیت خوبی است.

علی اصغر پیوندی روز جمعه این مطلب را در حاشیه بازدید از  بیمارستان الحسین در شهر کربلا عنوان کرد و گفت: بیمارستان الحسین، بیمارستان مرکزی و مرجع خدمات درمانی جمعیت هلال احمر در کربلا است که همه تجهیزات لازم برای خدمات درمانی شامل رادیولوژی، آزمایشگاه، بخش‌های ویژه سی سی یو و آی سی یو و بخش بستری را جهت خدمت به زائران دارد.

وی ادامه داد: بیمارستان الحسین با دارا بودن این بخش‌ها، موقعیت بسیار خوبی را جهت مراقبت بهتر و دقیق‌تر از بیمارانی که شرایط حادی دارند، ایجاد کرده است و ما می‌توانیم این دسته از بیماران را در هر نقطه از شهر کربلا و در مسیر نجف تا کربلا، به بیمارستان الحسین انتقال و تحت درمان ویژه قرار دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این بیمارستان برای جمعیت هلال احمر ایران در جهت ارائه خدمات درمانی لازم به زائران، نقطه‌ راهبردی و مهمی است و اگر چنین هماهنگی برای ارائه خدمات انجام نمی‌شد، قطعا شاهد بالارفتن آمار تلفات زائران در این ایام بودیم. باید برای حفظ تعامل با این مرکز، هماهنگی بیشتری با کشور عراق داشته باشیم.

پیوندی همچنین در خصوص همکاری‌های کشور عراق با کادر اعزامی ایران در این بیمارستان گفت: همکاری بسیار خوبی میان پزشکان مستقر در این بیمارستان و رئیس بیمارستان الحسین وجود دارد. سال گذشته، کادر پزشکی و خدماتی ایران برای استفاده از فضای این بیمارستان جهت ارائه خدمات در تنگنا بود اما امسال، فضا و امکانات لازم در اختیار پزشکان و پرستاران ما قرار گرفته است و ارتباط بهتری نیز با رئیس بیمارستان و دیگر کارکنان این بیمارستان برقرار شده و این بهبود ارتباط برای ما ارزنده و امیدوارکننده است.

پیوندی خاطرنشان کرد: سیستم پزشکی تلاش می‌کند تا بتواند با سیستم پزشکی عراق همکاری بیشتری داشته باشد، البته هر کشوری در ارائه خدمات درمانی قوانین مخصوص به خود را دارد و ما به عنوان کشور مهمان، ملزم به رعایت آن هستیم.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به قوانین کشور عراق یادآور شد: با وجود اینکه در کشور عراق قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد اما در ارائه خدمات درمانی همکاری خوب و مثبتی با کشور ایران برقرار شده است و وضعیت حضور جمعیت هلال احمر ایران در کشور عراق نسبت به حضور در دیگر کشورها، به طور نسبی وضعیت خوبی است.

وی با بیان اینکه تنها در بخش جراحی در عراق کمی مشکل داریم، ادامه داد: تنها مشکلی که در ارائه خدمات پزشکی وجود دارد، در بخش جراحی است و ما تلاش می‌کنیم کشور میزبان را راضی کنیم تا جراح ایرانی را برای حضور در اتاق جراحی بپذیرند.

پیوندی گفت: البته این کشور بر اساس قوانین خود درست رفتار می‌کند ولی انتظار می‌رود که بتوان این تعامل را بیشتر کرد تا از سال آینده عمل جراحی بیماران ایرانی، توسط شخص پزشکان و جراحان ایرانی انجام شود و وقت کمتری صرف اقدامات اولیه اداری در کشور میزبان شود.

اربعین مصادف با ۲۰ صفر، چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان جهان در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلا است.

راهپیمایی اربعین حسینی(ع) نماد وحدت مسلمان جهان است چرا که در این روز همه مسلمانان از سراسر جهان به سمت کربلا در حرکت هستند.

مسافت پیاده ‌روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و هزار و ۴۵۲ ستون در این مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.

برای پیاده ‌روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است و بهترین زمان برای شروع این پیاده روی، ۱۶ صفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =