۵۵ هزار زائر ایرانی از مرز خسروی به کشور بازگشتند

کرمانشاه- ایرنا- فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار زائر ایرانی که برای حضور در مراسم اربعین حسینی (ع) به کربلا سفر کرده بودند از طریق مرز بی‌ المللی خسروی وارد کشور شده‌اند.

سردار «علی اکبر جاویدان» روز جمعه و در حاشیه بازدید از پایانه خسروی اظهار داشت: مرز خسروی به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی آماده بازگشت زائران اربعین است.
وی ادامه داد: با تمهیدات اندیشیده شده خوشبختانه همه چیز برای بازگشت زوار از مرز خسروی فراهم است و هیچ گونه مشکلی از این بابت وجود ندارد.
سردار جاویدان تصریح کرد: به زائران توصیه می شود با توجه به زیرساخت های مطلوب فراهم شده، برای تسهیل در ورود آنها به کشور، پایانه خسروی را انتخاب کنند.
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه یادآور شد: همچنین تاکنون بیش از ۱۵۰ هزار زائر نیز از طریق مرز خسروی عازم کربلای معلی شده و در مراسم شکوهمند اربعین حضور پیدا کرده اند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.