۷ هزار دستگاه اتوبوس در مرز مهران زائران را جابجا می‌کنند

ایلام- ایرنا - رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اربعین و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: هم اکنون تعداد هفت هزار دستگاه اتوبوس درون و برون شهری در مرز مهران به زائران خدمات ارائه و آنان را به مقاصد مختلف کشور جابجا می‌کنند.

عبدالهاشم حسن‌نیا روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مجموع اتوبوس‌های مستقر در مرزهای مهران، شلمچه، چذابه و خسروی را ۱۱ هزار دستگاه اعلام کرد و افزود: هفت هزار دستگاه از این تعداد به دلیل سهم بیشتر مرز مهران در حجم تردد زائران به این مرز اختصاص یافته تا مسافران با کمترین مشکل به مناطق مختلف کشور منتقل شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود یک میلیون زائر ایرانی در عراق هستند، اظهار داشت: بین ۶۰ تا ۷۰ درصد زائران بازگشتی از عراق از طریق مرز مهران به کشور باز می‌گردندند که همین موضوع باعث شده ازدحام جمعیت در این پایانه مرزی بیشتر باشد و نیاز به خدمات رسانی بیشتری نیز باشد.

حسن نیا اضافه کرد: بر این اساس و طبق آمارهای موجود یک هزار و ۴۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری در پایانه مرز مهران عملیات انتقال زائران به پایانه برکت و پارکینگ بزرگ اربعین و پل زائر در مهران را انجام می‌دهد و در پایانه برکت نیز یک هزار و ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برون شهری انتقال مسافران به شهرهای مختلف کشور را انجام می‌دهند.

به گفته وی حدود چهار هزار دستگاه اتوبوس نیز به طور متناوب در عملیات جابجایی زائران از محل پایانه مرزی تا پایانه برکت و از برکت تا شهرهای مختلف در حرکت هستند و پیش بینی می کنیم ظرف امروز و فردا بخش عمده ای از زائران اربعین در مرزهای چهارگانه جابجا شده و به شهرهای خود منتقل شوند.

وی زمان اوج برگشت زائران اربعین را جمعه و شنبه اعلام کرد و گفت: موج دوم بازگشت نیز از روزهای یکشنبه و دوشنبه شروع می‌شود که شاید جابجایی بیش از ۴۰۰ هزار نفری در مرزها را طی این ۲ روز شاهد باشیم.

رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اربعین و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه امسال چون اغلب مسافرت‌ها از طریق وسایل نقلیه شخصی بوده مشکلات حمل و نقل عمومی کاهش پیدا کرد، ابراز امیدواری کرد این روند تا پایان عملیات انتقال زائران ادامه یابد.

وی به موضوع قیمت‌های مصوب برای کرایه اتوبوس های بین شهری اشاره کرد، افزود: این نرخ‌ها در تمام پایانه های مسافربری مرزی نصب شده و اگر زائران در این زمینه تخلفاتی را مشاهده کردند مراتب را با ذکر نام راننده و شماره اتوبوس به راهداری و حمل و نقل کشور ارایه کنند تا در اسرع وقت به این شکایات رسیدگی و نتیجه آن به شاکی اطلاع داده شود.

حسن نیا ادامه داد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نرخ‌های مصوب را طی ابلاغیه‌ای به تمام شرکت های مسافربری اعلام کرده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر تعداد یک هزار دستگاه اتوبوس درون شهری از شهرداری‌ شهرهای مختلف کشور نیز در خاک عراق مستقر شده و جابجایی زائران از مرزها را انجام می‌دهند که از این تعداد ۴۰۰ دستگاه به مرز مهران اختصاص یافته است.

بنابر اعلام رئیس ستاد مرکزی اربعین بیش از ۶۰ درصد از مجموع زائران اربعین امسال از مرز بین‌المللی مهران تردد داشته‌اند.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.

پیش‌بینی می‌شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای بازگشت به میهن انتخاب کنند، هم اکنون در کنار خروج زائران به کشور عراق، موج بازگشت زائران نیز از مرز مهران آغاز شده است

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =