وزیر لبنانی: تغییر  دولت راه حل نیست

بیروت - ایرنا - وزیر کشور لبنان در حالی که تظاهرات معترضان از ساعت هشت شب گذشته (به وقت محلی) آغاز شده و همچنان در برخی مناطق ادامه دارد، گفت: تغییر دولت راه حل وضعیت موجود نیست.

"ریا الحسن" وزیر کشور لبنان تاکید کرد: هیچ راهی برای حل این وضعیت (اوضاع بد اقتصادی و مالی) وجود ندارد جز بودجه ریاضتی وافزایش درآمدها.

وی در گفت وگو با تلویزیون "الجدید" اظهار داشت: در صورت سقوط دولت، دولت دیگری نخواهد آمد که گزینه های بهتری از قبل داشته باشد؛ تغییر دولت راه حل نیست و در صورت سرنگونی آن، فروپاشی اوضاع حتمی خواهد بود.

این در حالی است که برخی خبرها حاکی از این است که "ولید جنبلاط" رئیس حزب سوسیال ترقیخواه "سعد حریری" نخست وزیر را به استعفا فراخوانده و گفت: "هر دو با یکدیگر استعفا دهیم".

روزنامه "الجمهوریه" در این باره  نوشت: باید پرسید آیا دعوت به استعفای نخست وزیر از سوی برخی اعضای دولت از جمله جنبلاط با پاسخ حریری روبه رو خواهد شد؟ در صورت استعفای دولت عملا چه خواهد شد؟ بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مجروح شدن 60 نیروی پلیس

در این میان با توجه به سنگ پرانی برخی تظاهرات کنندگان به سمت نیروهای امنیتی و ضد شورش، نیروی انتظامی و امنیتی لبنان تعداد مجروحان خود را 60 نفر اعلام کرده و در صفحه توییتر خود نوشت: با وجود اعتقاد و ایمان به آزادی بیان، اما نمی توانیم تجاوز به نیروهای امنیتی و نیز خسارت وارد کردن به دارایی‌های عمومی و خصوص را بپذیریم؛ در صورت مشاهده هرگونه قانون شکنی در این خصوص عوامل آن طبق قانون بازداشت خواهند شد.

تظاهرات شامگاه پنج شنبه لبنانی‌ها در اعتراض به اوضاع اقتصادی و مالی و نیز اقدام جدید دولت مبنی بر اعمال مالیات بر مکالمات واتساپی برگزار شد و در برخی موارد به درگیری بین تظاهرات کنندگانی که در تلاش برای عبور از موانع نیروهای امنیتی  برآمدند، پیش رفت.

این اعتراض‌ها موجب شد دولت لبنان شب گذشته از طرح اعمال مالیات بر مکالمات و تماس های صوتی با نرم‌افزار واتساپ عقب‌نشینی کند،؛ طرحی که حریری گفته بود سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمد ایجاد می‌کند.  

"محمد شقیر" وزیر ارتباطات شب گذشته اعلام کرد مالیات بر مکالمات واتساپی لغو شد.


هشدار سفارت عربستان و امارات به شهروندان خود

همچنین سفارت عربستان و امارات متحده عربی در بیروت به اتباع خود هشدار دادند احتیاط کرده و از نزدیک شدن به محل‌های برگزاری تظاهرات و اعتراضات خودداری کنند.

تظاهرات شب گذشته فقط به بیروت محدود نماند بلکه بعلبک در شرق، طرابلس در شمال، صیدا و نبطیه در جنوب نیز صحنه تظاهرات مشابه بودند.

تظاهرات کنندگان در بیروت بسیاری از راه‌ها از جمله مسیر فرودگاه بین المللی به مرکز شهر را با به آتش کشیدن لاستیک مسدود کردند تا جایی که بسیاری از مسافران مجبور شدند پیاده به سمت خارج از فرودگاه حرکت کنند.

تظاهرات کنندگان شعارهای "دولت باید برکنار شود، انقلاب، انقلاب" سر دادند.

تعداد زیادی از تظاهرات کنندگان نیز شب گذشته با تجمع در میدان "ریاض الصلح" واقع در مرکز بیروت که مقر نخست وزیری است، سعی داشتند وارد این محل شوند.
عده زیادی از آنان نیز با حرکت به سمت پارلمان در فاصله بسیار نزدیکی به آن تجمع کردند.

اکنون همچنان بسیاری از راه‌های ارتباطی در بیروت  مسدود است و مدارس و بانک ها امروز تعطیل اعلام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =