چراغ سبز ترامپ به ترکیه با هیچ پروتکلی مطابقت نداشت

نیویورک- ایرنا- سردبیر نشریه "اینساید عرب"، تصمیم ترامپ برای چراغ سبز به ترکیه در حمله به سوریه را مطابق با هیچ یک از پروتکل‌های معمولی ندانست و گفت به همین دلیل مقامات این کشور بر آن شدند تا این شلختگی را پاک کنند.

الیزابت مایرز روز جمعه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا در اجازه دادن به ترکیه برای حمله به شمال سوریه، افزود: تماس تلفنی ترامپ با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که از سوی کاخ سفید هم تایید شد، چراغ سبزی به ترکیه برای رفتن به سوریه نشان داد.

وی ادامه داد: او می دانست که ترکیه قصد دارد عملیاتی را به همسایه خود آغاز کند و وی به آنها اجازه داد این کار را انجام دهند. آنچه من از این نتیجه می گیرم و اظهارات بعدی وی مبنی بر اینکه ترکیه ، اروپا ، سوریه ، ایران ، عراق ، روسیه و کردها اکنون "باید وضعیت را بفهمند" این است که او واقعاً به چیزی اهمیت نمی دهد.

سردبیر نشریه "اینساید عرب" اضافه کرد: ترامپ در حال حاضر بیشتر بر روی خوشحال کردن پایگاه انتخاباتی خود و انتخاب مجدد، بدون نگرانی از عواقب این تصمیم ها، متمرکز شده است.

مایرز در پاسخ به این سوال که اقدام ترکیه چه توجیهی دارد و آیا پیامی برای منطقه و تمام جهان دارد، اظهار کرد: مردم همیشه می توانند سعی کنند کارهایی که انجام می دهند را توجیه کنند. در این مورد ، ترکیه ادعا می کند اقدامات آن به عنوان حمایت از حاکمیت سرزمین و امنیت مرزها است.

وی تاکید کرد: با این حال ، طبق قوانین بین المللی، استفاده از حملات هوایی و موشکی برای پاکسازی منطقه امنیتی مرزی در 20 مایلی داخل خاک کشور دیگر توجیه شدنی نیست و می توان آن را یک اقدام جنگی قلمداد کرد.

این تحلیلگر مسایل بین المللی و خاورمیانه یادآور شد: به خصوص هنگامی که حملات هوایی ترکیه به طرز بی تفاوتی روستاها و کاروان های غیرنظامی را بمباران می کند و روزنامه نگاران را به بهانه اینکه آنها از داعش یا شورشیان کرد استفاده می کنند، می کشد.

مایرز تاکید کرد: ناگفته نماند که چقدر برخی از این حملات هوایی در نزدیکی محل استقرار سربازان آمریکایی مورد اصابت قرار گرفت.

ایرنا پرسید آیا همزمانی تصمیم آمریکا و ترکیه برای حمله به سوریه با پیشرفت‌های سازمان ملل متحد برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و تلاش برای حل بحران از طریق فرایند سیاسی ارتباطی وجود دارد؟

تحلیلگر مسایل جهان عرب پاسخ داد: من این را تصمیم ایالات متحده نمی دانم چرا که هیچ یک از پروتکل‌های تصمیم گیری نرمال را دنبال نکرد. این تصمیم یکجانبه ای بود که رئیس جمهوری آمریکا مدت کوتاهی پس از تماس تلفنی با اردوغان در صفحه توئیتر اعلام شد.

مایرز خاطرنشان کرد: اکنون دولت و ارتش آمریکا در تلاشند تا به آن پاسخ دهند و این شلختگی را پاک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که این حمله چه تغییراتی در زمینه ژئوپلیتیکی و جغرافیایی منطقه می تواند ایجاد کند، گفت: پویایی قدرت در منطقه به طور قابل توجهی در حال تغییر است. این برداشت شگفت‌آور نشانگر تغییر اساسی در سیاست ایالات متحده است.

این تحلیلگر مسایل خاورمیانه افزود: ایالات متحده کردها را که متحد اصلی این کشور در نبرد با داعش بودند ، به طور موثری رها کرد. کل جامعه جهانی آن را به عنوان یک تصمیم بی پروا محکوم کرده است که منجر به تجدید حیات داعش در منطقه خواهد شد.

مایرز اضافه کرد: هنگامی که شما در یک منطقه با ایجاد تضعیف حتی یک ثبات نامطلوب، هرج و مرج ایجاد می کنید، بدون شک کسی برای استفاده از آن وارد می شود و این همان کاری است که سوریه انجام داده است و کردها را وادار می کند که برای جلب پشتیبانی به سایر بازیگران منطقه روی آورند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید این اقدام ترکیه منجر به رویارویی با ارتش سوریه شود، گفت هنوز در این مرحله مشخص نیست.

این روزنامه نگار آمریکایی به این سوال که آیا عملیات ترکیه می تواند برای منطقه و خود ترکیه صلح و امنیت به بار آورد، اینگونه جواب داد: قلع و قمع هرگز به صلح یا امنیت منجر نمی شود. خلاء کنونی ناشی از ایالات متحده به همراه یورش نظامی ترکیه به کشور همسایه خود برای فرونشاندن کردها، تنها به عدم اطمینان، خشونت و تروریسم و احتمالاً تلفات آمریکایی منجر می شود زیرا هنوز تعدادی از نیروهای آمریکایی در آنجا حضور دارند.

مایرز افزود: حملات هوایی ترکیه در طی آخر هفته به شدت نزدیک به نظامیان آمریکایی رخ داد و تهدیدات توخالی ترامپ اما به تعبیر خودش «خرد بزرگ و بی همتای» او، از آنچه که احتمالا تحریم‌های بی اثر آمریکا در اقتصاد ترکیه خواهد بود، تشدید می شود.

وی درباره تاثیر این تحریم ها هم گفت من فکر می کنم دقیقاً همچون ایران، تحریم‌ها علیه ترکیه هم ممکن است بسیار ناکارآمد باشد و در واقع نتیجه مخالف داشته باشد.

مایرز ادامه داد: من فقط تشدید خشونت ها را در آینده ، احتمالاً برای ده ها سال مشاهده می کنم ، زیرا ایالات متحده فقط کنترل یک منطقه بی ثبات را به یک خودکامه تحویل داده است.

سردبیر نشریه اینساید عرب در پاسخ به این سوال که بهترین راه حل برای رفع این بحران چیست، اظهار کرد: تلاش های دیپلماتیک و یک سیاست خارجی استراتژیک و منسجم، بهترین اقدام برای جلوگیری از این بحران خود ساخته است که می‌تواند به راحتی منجر به بحران بزرگ دیگری در منطقه شود که به نفع هیچ کس نیست.

مایرز در پاسخ به این سوال که چقدر این مساله برای انتخابات ترامپ اهمیت دارد هم گفت: ترامپ در کارزار انتخاباتی سال 2016 وعده داد که نیروهای آمریکایی را از آنچه که او "جنگ های بی پایان مسخره" نامید، خارج کند.

وی افزود اکنون این مساله برای کارزار انتخاباتی او اهمیت دارد و همانگونه که می بیند جمهوریخواهان بیشتر و بیشتری از او جدا می شوند، جمهوریخواهان دیگر هم نامزدی خود را برای انتخابات آمریکا اعلام کرده اند و اکنون موضوع دخالت در انتخابات که او تلاش داشت از طریق اوکراین بر رقیب خود جو بایدن فشار وارد سازد، هر روز به نشست استماعی کنگره تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =