نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه در کاشمر به کار خود پایان داد

مشهد- ایرنا- نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه با اجرای پنج نمایش آیینی در کاشمر به کار خود پایان داد.

دبیر برگزاری نوزدهمین سوگواره استانی کاشمر پنج شنبه شب در مراسم پایانی این  سوگواره که در امام‌زاده سید حمزه (ع) برگزار شد گفت: این سوگواره با حضور گروه‌های تعزیه از شهرستان‌های مشهد، سبزوار، نیشابور و کاشمر از  ۲۱مهر ماه به مدت پنج شب با پنج اجرا برگزار شد.

جواد خاکسار گفت: تعزیه فاطمه زهرا(س) از روستای فرح آباد کاشمر، تعزیه قانیای فرنگ از مشهد مقدس، تعزیه امام حسین(ع) از نیشابور، تعزیه پشیمانی یزید از کاشمر و تعزیه بازار شام از سبزوار توسط پنج گروه تعزیه در این سوگواره اجرا شد.

وی ادامه داد: نوزدهمین سوگواره تعزیه با همت مؤسسه هنر معاصر ترشیز به عنوان تنها مؤسسه هنرهای نمایشی شهرستان کاشمر برگزار شد.

دبیر برگزاری نوزدهمین سوگواره استانی کاشمر گفت: تعزیه خوانی در روستای فرح‌آباد این شهرستان  قدمتی قریب به ۲۰۰ سال دارد و سابقه دیرینه اجرای تعزیه در این روستا، موجب شده کاشمر مهد تعزیه‌خوانی خراسان رضوی محسوب شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم با قدردانی از برگزار کنندگان نوزدهمین سوگواره استانی تعزیه ابراز امیدواری کرد که سال‌های بعد این مراسم با رویکرد بهتری برگزار شود.

محمدرضا محمدی گفت: با توجه به تاریخچه تعزیه خوانی در منطقه، می‎توان از کاشمر به عنوان مهد تعزیه کشور نام برد.

وی افزود: هم اکنون نام دو شهر در کشور به عنوان پایه‏ های اصلی تعزیه ایران در یونسکو ثبت شده که یکی کاشمر و دیگری تفرش است.

او ادامه داد: هنر تعزیه در زنده نگه داشتن حماسه کربلا و واقعه عاشورا در اذهان جامعه موثر بوده است.

 ۱۰۰ هنرمند آیینی در قالب ۱۲ گروه تعزیه در کاشمر فعالیت دارند.  

کاشمر در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =