دمشق ایجاد منطقه امن توسط ترکیه در شمال شرق سوریه را مردود دانست

تهران-ایرنا- "بثینه شعبان" مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه پنجشنبه شب اظهارات مقام‌های ترکیه‌ای درباره ایجاد یک منطقه امن در شمال‌شرق سوریه را کرد و گفت: اصطلاح منطقه‌ی‌ امن درست نیست، بلکه این منطقه؛ منطقه‌ای اشغالی خواهد بود.

مشاور سیاسی و رسانه ای اسد تنها راه حل مشکل مرزی سوریه و ترکیه را پایبندی دولت آنکارا به معاهده آدانا دانست و گفت: اگر اردوغان واقعاً خواهان راه حل باشد ، این توافق می تواند این مشکل را در مرز پایان دهد.
وی با انتقاد شدید از رئیس جمهوری ترکیه گفت: اردوغان اندیشه اخوان المسلمین را در منطقه و در اروپا گسترش می دهد و این گروه ، یک خطر برای تمامی جاهایی است که در آن حضور دارند.
شعبان ادامه داد: اردوغان برای ما سوری ها کسی است که خاک ما را اشغال و به کشورمان تعدی کرده است.
وی بار دیگر با انتقاد از سیاست های آنکارا گفت: اگر کمک های ترکیه نبود، هزاران تروریست به سوریه نمی آمدند.
مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه با تردید نسبت به اجرا شدن توافق اعلام شده از سوی ترکیه هم گفت: میان حرف تا عمل اردوغان فاصله وجود دارد و این بیانگر نفاق سیاسی وی است.
شعبان درباره هماهنگی میان سوریه و ایران نیز گفت: این هماهنگی روزانه، مستمر، دائمی و بر پایه اعتماد است.
مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه در خصوص روابط دمشق و کردها هم گفت: گام هایی که در رابطه با نیروهای دمکراتیک سوریه اتخاذ شد، گام های مهمی برداشته شد، هرچند نمی توان تمامی مشکلات به یکباره حل و فصل شود.
شعبان هرگونه درخواست گروه های کرد برای اعلام خودمختاری در شمال سوریه را رد کرد و گفت: سوریه نمی تواند نسخه کردستان عراق را در کشورش بپذیرد.
وی همچنین در خصوص زمان تشکیل کمیته قانون اساسی جدید سوریه هم گفت، این کمیته احتمالا در پایان ماه جاری میلادی انجام شود.
شعبان در این گفت و گوی اختصاصی با بیان این که "جنگ سوریه، نتیجه سیاست های شکست خورده کشورهای عربی است" افزود: این کشورها چشم انداز راهبردی در سیاست شان ندارند بلکه واکنش آنها نسبت به اقدام ترکیه تنها به خاطر اختلاف این کشورها با آنکاراست.
وی روابط میان سوریه و عراق را رابطه ویژه ای دانست و گفت: ما و بغداد در بسیاری از زمینه های بویژه تجاری و اقتصادی، مکمل یکدیگر هستیم.
شعبان در پایان درباره نقش رژیم صهیونیستی در بحران سوریه هم گفت، این رژیم در تمامی این سال ها نقش داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =