کردهای سوری به‌طور رسمی توافق آتش‌بس را پذیرفتند

تهران-ایرنا- "مظلوم عبدی" فرمانده کل نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) پنجشنبه شب به صورت رسمی اعلام کرد ؛ این گروه توافق آتش بس اعلام شده از سوی ترکیه و آمریکا را می‌پذیرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم" به نقل از منابع کردی، فرمانده کل نیروهای دمکراتیک سوریه پنجشنبه‌شب گفت: توافق آتش بس را می پذیریم و آنچه را که لازم باشد برای موفقیت آن انجام خواهیم داد.
عبدی افزود: توافق در نتیجه مقاومت نیروهای کرد و ملت ما روی داده است و این توافق مناطق "رأس العین" و تل أبیض" را شامل خواهد شد.
عبدی اضافه کرد: توافق آتش بس تنها آغازی است و ما به ترکیه اجازه نخواهیم داد که به اهدافش برسد.
فرماندهی کل نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) با اعلام این که "این توافق  از تاریخ ۲۲.۰۰ به وقت محلی آغاز شده است، بر پایندی خود به این توافق تأکید کرده و از دولت آنکارا نیز خواسته اند، به آن متعهد باشد.
از سوی دیگر "صالح مسلم" رئیس کمیته روابط خارجی نیروهای دمکراتیک سوریه با استقبال از توافق آتش‌بس گفت: یگان های کرد درصورتی که هدف حمله قرار بگیرند، از خود دفاع خواهند کرد.
به گزارش شبکه خبری "المیادین"،‌ از سوی دیگر "آلدار خلیل"، یکی دیگر از فرماندهان نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) با استقبال از این توافق، گفت که مقاومت کردها در برابر ارتش آنکارا موجب این توافق شده است.
آلدار گفت: برای جلوگیری از ریختن خون ملت کرد، با توافق اعلام شده از سوی ترکیه و آمریکا موافق هستیم و در خصوص موضع‌گیری مان در خصوص این توافق، بیانیه ای را متعاقبا صادر خواهیم کرد.
وی گفت: اردوغان بدنبال آن است که تا ۳۲ کیلومتری سوریه پیش روی کند،‌اما موضع ما همانند گذشته مخالفت با این اقدام است.
این تحولات درحالی رخ می دهد که "بثینه شعبان" مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه، با تردید نسبت به تعهد ترکیه به توافق آتش بس گفت: میان حرف تا عمل اردوغان فاصله وجود دارد و این بیانگر نفاق سیاسی وی است.
"مایک پنس" معاون رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه در کنفرانس خبری با مایک پمپئو در آنکارا از توافق ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش بس در شمال سوریه خبر داد.
ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.
رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی. پ. گ) بیان کرد.
سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گزارش داد، تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ هزار غیر نظامی در مناطق محل درگیری حضور داشته باشند که نیاز به محافظت و کمک دارند.
تاکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، فنلاند، نروژ، آلمان، و جمهوری چک فروش سلاح به ترکیه را به حال تعلیق درآورده اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =