توافق برگزیت انگلیس با اتحادیه اروپا به موافقت نمایندگان ایرلندی وابسته است

تهران- ایرنا- در حالیکه بعد از مدت ها گفت و گو و چالش انگلیس و اتحادیه اروپا روز پنج شنبه بر سر برگزیت جدید به توافق رسیدند، یک روزنامه آمریکایی نوشت: این توافق بستگی به موافقت نمایندگان ایرلند شمالی دارد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، تصویب نهایی برگزیت جدید بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس با اتحادیه اروپا به ۱۰ نماینده از ایرلند شمالی وابسته است.

نمایندگان حزب اتحادیه دمکرات از ایرلند شمالی از جمله افرادی هستند که برای تصویت نهایی توافق برگزیت با اتحادیه اروپا حمایت آنان از این توافق بسیار ضروری است.

حزب اتحادیه دمکرات ایرلند شمالی در اولین موضعگیری خود در برابر توافق انگلیس با اتحادیه اروپا در مورد برگزیت اعلام کرد که از پیش نویس این توافق حمایت نخواهد کرد.

به دنبال مخالفت نمایندگان ایرلندی این سؤال مطرح می شود که بدون داشتن آرا ایرلندی ها آیا جانسون می تواند توافق جدید برگزیت را از طریق پارلمان در یک جلسه ویژه که قرار است روز شنبه برگزار شود، به تصویب نهایی برساند.

جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و پس از برگزیت، مرز بین این کشور و ایرلند شمالی (که بخشی از انگلیس است) به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می‌شود.

در حال حاضر این مرز نامریی است؛ به این معنی که هیچ‌گونه تجهیزات یا پاسگاه‌های مرزی و گمرکی در مرز دو کشور وجود ندارد.

«میشل بارنیه» مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در مورد توافق جدید برگزیت انگلیس و اتحادیه اروپا گفت: طبق توافق جدید، ایرلند شمالی با مجموعه محدودی از قوانین اتحادیه اروپا، به خصوص در زمینه کالاها منطبق خواهد بود. ایرلند شمالی در قلمرو گمرک انگلیس باقی خواهد ماند، اما "یک نقطه ورود" به بازار واحد اتحادیه اروپا خواهد بود.

نمایندگان ایرلند شمالی همچنین قادر خواهند بود هر چهار سال یک بار درباره ادامه اجرای قوانین اتحادیه در ایرلند شمالی تصمیم بگیرند.

به گزارش شبکه بی بی سی، نکته محوری توافق جدید این است که می‌گوید ایرلند شمالی بخشی از اتحادیه گمرکی بریتانیا خواهد بود، به عبارت دیگر، ایرلند شمالی اتحادیه گمرکی اروپا را ترک خواهد کرد و بخشی از معاملات جدید تجاری بریتانیا در سراسر جهان خواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =