تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای توانمندسازی زنان روستایی ضروری است

مشهد- ایرنا- سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: زنان نقش بسیار اثر بخشی در توسعه روستایی دارند و در راستای توانمندسازی زنان به خصوص زنان روستایی تشکیل سازمان‎های مردم‌نهاد ضروری است.

طاهره طهماسبی شامگاه پنج شنبه در چهارمین همایش زن و توسعه گردشگری روستایی در کاشمر  افزود: در همین راستا از سه سال قبل طرح توانمندسازی بانوان روستایی آغاز شد که در آن به توسعه سواد بانوان، رفع بی‌سوادی و برطرف کردن مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پرداخته می‎شود.

وی ادامه داد: بدون شک گردشگری در روستاها فضای بسیار مناسبی را برای کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال برای زنان فراهم خواهد کرد و زنان می توانند نقش بسیار پررنگی در این زمینه ایفا کنند.

سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: از دو سال قبل که مجمع مشورتی زنان در خراسان رضوی راه‎اندازی شد بخشی از فعالیت‎ها مرتبط با نقش زنان در توسعه روستایی است.

طهماسبی افزود: با توجه به حضور سالیانه ۳۰ میلیون زائر در شهر مشهد در مجمع مشورتی زنان استان مقرر شد مجموعه‎ای از آنچه زنان تهیه می‎کنند اعم از صنایع دستی تا گیاهان دارویی در قالب یک بسته به زائران و گردشگران عرضه شود.

فرماندار کاشمر هم در این همایش گفت: توجه به روستا و کشاورزی می‎تواند در برنامه‎های توسعه اقتصادی و فرهنگی هر کشوری نقش بسیار اساسی به منظور خودکفایی و پیشرفت ایفا کند.

مسلم ساقی افزود: در برنامه ششم توسعه به نقش و جایگاه روستائیان و عشایر در اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی، فرآیند توسعه کشور، شناخت صحیح توانایی‎ها و سرمایه‎های انسانی و ظرفیت‎های موجود در روستاها و مناطق عشایری و تبیین جایگاه روستا و مناطق عشایری به عنوان کانون تولید و ارزش آفرینی توجه خاصی شده است.

وی اضافه کرد: صنعت گردشگری به عنوان یک محرک برای رشد و توسعه اقتصاد تعریف می‎شود و هم اکنون توریسم به یکی از سریع و رو به رشدترین بخش‎های صنعتی در دنیا تبدیل شده است.

دبیر علمی چهارمین همایش زن و توسعه گردشگری روستایی هم در این مراسم گفت: در این همایش تلاش شد از نتایج حاصل از پژوهش‌های انجام شده در راستای کاهش موانع و چالش‌های فراروی زنان فعال در این عرصه استفاده شود.

خدیجه بوزرجمهری افزود: اگرچه از پارسال فراخوان این همایش اعلام شده بود ولی فقط ۱۱۹ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد، ۳۰ مقاله برای ارائه شفاهی و ۲۳ مقاله برای ارائه پوستر پذیرفته شد و ۶۶ مقاله دیگر به دلیل عدم ارتباط با محور و موضوع همایش و عدم استفاده از روش تحقیق درست یا نداشتن محتوای غنی مورد پذیرش قرار نگرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه طی چند سال اخیر در کاشمر گردشگری روستایی و اقامتگاه‎های بومگردی توسط بانوان توسعه قابل توجهی یافته از این رو مصمم شدیم این همایش ملی را در این شهرستان برگزار کنیم.

شهرستان کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =