چاووش اوغلو: ترکیه عملیات نظامی خود را متوقف می‌کند

ایرنا- آنکارا – مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه پنجشنبه شب در پایان مذاکرات هیات‌های آنکارا و واشنگتن گفت: پس از خروج نیروهای یگان‌های مدافع خلق "ی پ گ" از منطقه، عملیات نظامی خود را در سوریه متوقف خواهیم کرد.

اوغلو بعد از دیدار و سخنان مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی گفت: طبق توافق، علاوه بر عقب نشینی نیروهای "ی پ گ"، سلاح های آنان گرفته و مواضع جنگی آنان نیز تخریب خواهد شد و ترکیه بر این مساله گام به گام نظارت خواهد کرد.

 چاووش اوغلو گفت ترکیه به اهداف خود که خروج به گفته او «نیروهای تروریستی» به محدوده ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه بود، تحقق بخشیده است.  

چاووش اوغلو با اشاره به اینکه نیروهای نظامی آمریکا از منطقه خارج می شوند و در برخی مناطق نیز نیروهای دولت سوریه حضور دارند، گفت: رییسان جمهوری ترکیه و روسیه روز سه شنبه در سوچی آخرین جزئیات را مورد بررسی قرار خواهند داد.

وزیرخارجه ترکیه با تاکید بر این که خواست نهایی ترکیه یک منطقه امن در تمامی خطوط مرزی ۴۴۴ کیلومتری بین ترکیه و سوریه است، گفت: برای بخشی از این منطقه با آمریکا به توافق رسیدیم و برای بخش دیگری در منبیچ با روسیه مذاکره خواهیم کرد.

وی گفت :  بعد از متوقف ساختن عملیات نظامی ترکیه، تحریم های آمریکا علیه ترکیه نیز از میان برداشته خواهد شد.

وزیر خارجه ترکیه در زمینه نامه ترامپ به رجب  طیب اردوغان  که بطور غیرمحترمانه به رشته تحریر درآمده بود، گفت: ترکیه پاسخ این نامه را با عملیات نظامی خود داد، در ضمن انکارا  به سطحی که در نامه ترامپ است، نمی تواند نزول کند.

 مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا قبل از سخنان چاووش اوغلو در مصاحبه مطبوعاتی در آنکارا گفت: با رهبری قاطع ترامپ و روابط خوب ترکیه و آمریکا دو کشور تصمیم به آتش بس در سوریه گرفتند.

وی با تاکید بر این که طبق توافق طرفین، ترکیه به هیچ عنوان عملیاتی در کوبانی انجام نخواهد داد، گفت: ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه در زمینه پایان فعالیت های داعش به توافق رسیده اند و جزئیات موجود توافق اعلام خواهد شد.

به گفته پنس، ترکیه و آمریکا در زمینه لزوم حفط حقوق بشر اقوام مختلف در شمال سوریه و رعایت حقوق آنان به توافق رسیده اند.

به گفته پنس، طبق توافق به عمل آمده بین طرفین، آمریکا هیچ تحریمی علیه ترکیه اعمال نخواهد کرد و تحریم های اقتصادی وضع شده نیز از میان برداشته خواهد شد.

ترکیه در دو روز گذشته صحنه مذاکرات فشرده مقامات ارشد آمریکا بوده است.

رابرت چارلز اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا از روز گذشته در آنکارا با ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، خلوصی آکار وزیر دفاع، هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد.

ظهر امروز مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا وارد ترکیه شد و ساعتی بعد از وی نیز مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا به آنکارا آمده و بعد از گذراندن مدت زمان کوتاهی در سفارت آمریکا در آنکارا به محل کاخ ریاست جمهوری رفت.

مذاکرات خصوصی پنس و اردوغان بیش از یک ساعت و چهل دقیقه بطول انجامید و بعد از مذاکرات خصوصی هیاتهای دوطرف به مدت دو ساعت و چهل دقیقه دیدار کردند.

مساله افشای نامه ترامپ به اردوغان و سخنان منابع دیپلماتیک مبنی بر این که ترکیه این نامه را به زباله دانی انداخته و پاسخ نامه را با آغاز عملیات نظامی در سوریه داد و نیز اعلام برخی تحریم های آمریکا علیه ترکیه در صدر اخبار روز جاری ترکیه جای داشت.

به موازات دیدار روز جاری مسوولان آمریکا در آنکارا، الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه روز جاری در آنکارا با سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه دیدار کرد.

ناظران آگاه با اشاره به اینکه اردوغان روز سه شنبه در سوچی با پوتین دیدار خواهد کرد، دیدار همزمان لاورنتیف و پنس از آنکارا را مهم ارزیابی می کنند.

ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته به رغم مخالفت گسترده  به شمال شرق سوریه حمله کرد و  هدف خود از این عملیات را مسدود کردن کریدورهای به گفته ترکیه «تروریستی» در مرزهای خود و تاسیس یک منطقه امن در مرزهای ترکیه با سوریه در عمق ۳۰ کیلومتری خاک این کشور اعلام کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =