فرانسه خواستار توقف صادرات تسلیحات از اتحادیه اروپا به ترکیه شد

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا خواست تا با توافق جامع صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امانوئل مکرون در حاشیه نشست اتحادیه اروپا در بروکسل نسبت به احیای مجدد گروه تروریستی داعش به دلیل حملات ترکیه به شمال سوریه هشدار داد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین از شرکای اروپایی خود خواست در واکنش به این حمله یکصدا و متحد باشند و این اقدامات آنکارا را محکوم کنند.

مکرون همچنین از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا خواست تا با توافق جامع همه با هم صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف کنند.

وی افزود؛ اتحادیه اروپا برای پایان دادن به این حملات که امروز به یک درام بشردوستانه واقعی تبدیل شده است، باید با شرکای اصلی بین‌المللی خود همکاری کند.

«دیوید ساسولی» رئیس پارلمان اروپا نیز روز پنجشنبه در بروکسل در کنفرانس مطبوعاتی، خواستار اعمال تحریم‌های سنگین‌تر علیه ترکیه شد و گفت: تحریم‌ها بایستی سخت‌تر و شامل قراردادهای [تجاری] جاری شود.

رئیس پارلمان اروپا از اقدام آنکارا به عنوان «حمله نظامی» تعبیر کرد و گفت:‌ما نه تنها نگران بلکه عصبانی هستیم.

اتحادیه اروپا پیش از این به دلیل آنچه «نقض حقوق بشر و آزادی‌های مدنی، تاثیرپذیری قوه‌ قضاییه و مناقشه مرزی با قبرس و سایر کشورهای همسایه» عنوان کرده بود، خواستار تعلیق مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا شده بود.

نیروهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کردند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی. پ.گ) بیان کرد.

بر اساس تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد، تاکنون ۱۳۰ هزار نفر بر اثر حمله ترکیه به شمال سوریه آواره شده‌اند.

همچنین سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ هزار غیر نظامی در مناطق محل درگیری حضور داشته باشند که نیاز به محافظت و کمک دارند.

تاکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، فنلاند، نروژ، آلمان، فرانسه و جمهوری چک، فروش سلاح به ترکیه را به حال تعلیق درآورده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =