۲۵ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83521669
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

برگزیت، از توافق جدید تا موانع اجرا

لندن – ایرنا – توافق جدید انگلیس و اتحادیه اروپا درباره نحوه اجرای برگزیت اگر چه گام مهم و نقطه‌ی عطفی در مسیر خروج لندن از بروکسل بشمار می‌رود اما واکنش‌های احتیاط آمیز رهبران اروپا در کنار مخالفت‌های داخلی، روزهای سختی را پیش روی دولت محافظه‌کار انگلیس قرار داده است.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «ژان‌کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا امروز پنجشنبه در نشست خبری مشترک توافق جدید را عادلانه خوانده و از پارلمان‌های دو طرف خواستند تا آن را تایید کنند.

جانسون گفت:‌ توافق جدید به این معناست که ما در  ۳۱ اکتبر (نهم ابان ) به طور کامل از اتحادیه اروپا خارج می شویم.
رئیس کمیسیون اروپا هم توافق به دست آمده را معقول خواند و در عین حال گفت که این بهترین توافق نیست.

وی اشاره کرد که توافق جدید صرفا نشان‌دهنده تلاش‌هایی است که برای رسیدن آن به صورت گرفته است.

انگلیس و اتحادیه اروپا از هفته گذشته برای رسیدن به توافق برگزیت به مذاکرات خود سرعت بخشیده بودند. اگر امروز توافق حاصل نمی شد، جانسون طبق مصوبه پارلمان مجبور بود تا مهلت برگزیت را برخلاف میل باطنی تمدید کند.

با این حال دو طرف بایستی توافق جدید را به تایید پارلمان‌های انگلیس و اتحادیه اروپا برسانند.

بیشتر مفاد  توافق جدید همان چیزی است که در زمان نخست‌وزیری «ترزا می» در آذرماه سال گذشته به دست آمده بود و تغییر اصلی بر سر پیشنهادهای مربوط به ایرلند شمالی است. در توافق جدید طرح پشتیبان ایرلند شمالی موسوم به «بک استاپ» حذف شده و به جای آن ترتیبات جدیدی برای تبادل کالا بین دو در نظر گرفته شده است.

بر اساس این توافق انگلیس تا سال ۲۰۲۰ و شاید بیشتر از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت کرده و هزینه ۳۹ میلیارد پوند بابت حق جدایی از اتحادیه اروپا پرداخت می کند. دو طرف همچنین درباره تضمین حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس و شهروندان انگلیسی ساکن اروپا توافق کردند.

با این حال رهبران احزاب مخالف دولت جانسون، توافق جدید را رد کرده و آن را بدتر از توافق «ترزا می» می دانند. حزب ائتلافی دولت جانسون موسوم به حزب اتحادگرای دموکراتیک، گفته است که از این توافق حمایت نخواهد کرد و رهبران احزاب کارگر، لیبرال دمکرات و حزب ملی اسکاتلند هم مخالفت صریح خود را با توافق جدید اعلام کرده اند.

از سویی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در اظهار نظری هشدار داده که‌توافق جدید با موانع بزرگی در پارلمان‌های انگلیس و اتحادیه اروپا مواجه است. وی با اشاره به تجربه مخالفت پارلمان انگلیس با توافق دولت قبلی «ترزا می» گفت: باید درباره توافق جدید احتیاط کنیم.

نخست وزیر بلژیک توافق برگزیت را گامی رو به جلو توصیف اما به صراحت گفت که نباید شتاب‌زده عمل کرد.

وی یادآور شد «این اولین باری نیست درباره نحوه اجرای برگزیت توافق شده است»

توافق دولت «ترزا می» سه بار در پارلمان انگلیس از سوی نمایندگان رد شد.

جانسون قصد دارد تا توافق جدید را روز شنبه در نشست فوق‌العاده پارلمان انگلیس به رای بگذارد. مخالفان برگزیت هم قرار است ، در مرکز لندن تظاهرات کنند. اگر جانسون موفق به کسب رای پارلمان شود، برگزیت طبق برنامه در تاریخ ۳۱ اکتبر اجرا خواهد شد؛ در غیر این صورت مهلت برگزیت بایستی تمدید شود و به احتمال زیاد انتخابات سراسری برگزار خواهد شد.

رئیس کمیسیون اروپا امروز به خبرنگاران در بروکسل گفت که دیدگاه او و دولت انگلیس درباره عدم نیاز به تمدید برگزیت منطبق است. با این حال  باید منتظر ماند و دید واکنش نمایندگان مجلس انگلیس به توافق جدید جانسون چیست.  شاید نشست روز شنبه معادلات دو طرف را به هم بزند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =