جاده قصرشیرین به سرپل‌ذهاب یکی از پرحجم‌ترین محورهای کشور است

کرمانشاه- ایرنا- رئیس پلیس راه کشور با بیان اینکه جاده قصرشیرین به سرپل‌ذهاب یکی از پرحجم‌ترین محورهای کشور است، گفت: هم‌اکنون بیشترین میزان تردد خودرو را در محور مهران به ایلام شاهد هستیم.

سردار سید «تیمور حسینی» روز پنجشنبه با حضور در قرارگاه اربعین ستاد انتظامی کرمانشاه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: محورهای شلمچه به خرمشهر و اهواز و قصرشیرین به سرپل ذهاب و کرمانشاه نیز در ردیف دوم و سوم محورهای پرتردد کشور قرار دارند.

وی همچنین جاده کرمانشاه به بیستون و اسلام آبادغرب به مهران را از دیگر محورهای پرحجم از لحاظ تردد عنوان کرد.

سردار حسینی با بیان اینکه بیشترین نگرانی پلیس به خستگی و خواب آلوده بودن رانندگان برمی گردد، افزود: متاسفانه بیشتر سوانح رانندگی رخ داده طی روزهای اخیر به همین دلیل بوده است.

رئیس پلیس راه کشور گفت: بخش هایی از محورهای کرمانشاه، ایلام و خوزستان که محل اصلی تردد زائران اربعین هستند به شکل ۲ طرفه بوده و هنوز جداسازی نشده اند و همین احتمال تصادفات را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: مهمترین درخواستی که از زائران و رانندگان داریم این است که در هنگام بازگشت به هیچ عنوان حین خستگی رانندگی نکنند و جان خود را به خاطر لحظه ای غفلت به خطر نیندازند.

سردار حسینی در پایان گفت: تصادفات چند روز اخیر عموما به شکل واژگونی و یا انحراف به چپ بر اثر خستگی و خواب آلودگی بوده و همین موضوع می طلبد تا رانندگان و زوار با احتیاط کامل در جاده ها حضور پیدا کنند.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۲۲۸، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.         

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.