۸۵ واحد ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی در جنوب کرمان احداث شد

جیرفت - ایرنا - به گفته مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ۸۵ واحد ذخیره سازی محصولات باغی و زراعی با تکنولوژی متفاوت و ظرفیت ۱۰۰ هزار تن در این منطقه احداث شده است.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: انبارداری  و ذخیره سازی، یکی از ضروریات اصلی و اساسی در بازاریابی محصولات کشاورزی است که در نظم بخشی، تنظیم و تعادل بازار نقش مهمی ایفا می‌کند .
امرالله ارجمند افزود: هم اینک روند توسعه واحدهای ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی با برخورداری از ساختاری کامل‌تر، بهره‌برداری متنوع‌تر و بهره‌وری بیشتر، همچنان پایدار است. 
وی بیان کرد: تعداد معدودی از این واحدها مجهز به سیستم بسته‌بندی و پیش‌سرما بوده که نقص مهمی است.
مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان ادامه داد: در صورت درخواست واحدهای صنعتی برای رفع این نواقص، از طریق تسهیلات صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک های مختلف مورد حمایت و مساعدت قرار می‌گیرند.
  وی تصریح کرد: بیشتر سردخانه‌های منطقه جنوب کرمان در شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد تمرکز یافته که تا حدی هم نگرانی‌هایی بابت افزایش ظرفیت سردخانه‌ها در این ۲ شهرستان در بین صاحبان این صنعت احساس می‌شود.
ارجمند اظهار داشت: تنها تشکل خصوصی فعال منطقه‌ای در این صنعت، انجمن صنفی کارفرمایی سردخانه داران تحت پوشش اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با اتمام دوره انجمن قبلی و انحلال این تشکل، اخیرا احیا شد.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود با همفکری و هم‌افزایی با تمامی دستگاه‌های متولی دولتی و خصوصی در این صنعت، برای مسیر و روندی مطمئن و پایدارتر با کمترین مخاطرات و آسیب‌های احتمالی آماده شویم.

مجوز احداث ۴۵ کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان صادر شده و با پیشرفت ۶۰ درصدی در حال تکمیل هستند.

سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این منطقه تولید می‌شود.

سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان را تحت پوشش دارد.